bugün

marx'ın ürettiği sistemin kıtabını okudum. burada ideolojileri kıyaslıyoruz marx'ın bireysel görüşünü değil.

lenin bir çok kuralı kendine göre yorumsamıştır. ona bakarsan komünizmde güçlü devlet fakir halk kıstası da olmaz. devlet halk için vardır en sonunda da kendi kendine yok olur. eşitliği nizamı sağladıktan sonra.

felsefe grubu öğretmeniyim ben daha geçen yıl mezun oldum. orjinal dilden çevirmeler de yaptım.

lenin'in uyguladığı sistem bire bir kömünizm değildi. uygulamaya geçince bir çok değişiklik oldu ki bu da kömünizm sisteminin bir dünya rejimi olmasıyla da alakalı. tek bir dünya devleti üzerinden gerçekleşir komünizm.

2. olarakda ara dönem yaşamadı rusya (bkz : sosyalizm)

şu koşullarda komünizm yazılış ve hazırlanış amacıyla bireysel eşitlik ve anti kapitalist bir çizgide yazılmıştır.

1844 notlarını oku sende. eleştirilerine iyice bir göz gezdir.

sizin her zaman yaptığınız gibi ötekileştirmek kolayınıza gidiyor.
Komünizmin dinle alıp veremediği çok şey vardır. Ahh ah bende tanırım böyle biri ama o münafıktı. insan içinde müslüman komünist gibi takılırdı komüncülerin müslüman olabileceğini söylerdi ama esasen değildi.
kömünizm anti kapitalist bir ideolojidir. dinle bir alıp veremediği yoktur yani. marx'ın kendi ateisttir ve iyi bir sosyolog olarakta din insanın afyonudur demiştir. çünkü yüzyıllardır çobanlar insanları güderken dinin arkasına saklanmıştır.

1844 notlarını okuma, das kapitalda okuma. ondan sonra gel burada ideoloji hakkında atıp tut.

hayır atıp tutması da kendi bilincinde değil. eleştirmesi de.

ideolojilerle bireyleri bir tutacak kadar mantıksal çıkarımdan yoksun bir insan ancak duyduklarını tekrarlayabilir.
(bkz: merkez kilisenin imamı)
ülkede vardır efendim. cumaya giden komünistler bile mevcuttur.
ideoloji şokuna girmiş kişidir. sosyal medya trollerini akla getirir.
(bkz: yeşil komünist)
allahsız kapitalistten daha insani olacağı kesindir.
hem müslüman hem komünist olunmaz. ya müslüman olacaksın ya komünist.
kavram kirliliğinden başka bir şey değildir.
yeni bir akım olduğu söylenir. inandırıcılıktan uzak olup , millet ile taşak geçen kişilerdir.

önce namaza sonra mitinge geç bu ayakları tarihte sizin gibi antenlerden bolca vardır.

herbiri ağzına önünden kesileni alıp gitmişlerdir.