bugün

dogu turkistan için bagimsizlik mücadelesi vermis insanlarin basinda gelen sahis.

http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1210
dogu türkistan ın büyük lideri, cennet mekan isa yusuf alptekin.

rahmetli özal cumhurbaşkanı iken, isa bey onunla görüşmek ister, bunu servet kabaklı dan rica eder, gizli bir görüşme talebidir bu ve türkiye nin basını agrıtmasın diye gösterdigi inceliktir. servet kabaklı rahmetli özal a bu istegi ilettince özal, iyi ki hatırlattın der, basına haber verin yarın isa yusuf alptekin bizi yarın onurlandıracak diye medyaya haber verir,

isa yusuf alptekin bey, iki gözüde görmeyen bu büyük derviş türk liderinin özal elini öpmek ister, bu görüşmede, isa yusuf bey, kalbi üzerinde tasıdıgı dogu türkistan gök bayragını, efendim ben zamanımı bitirmek üzereyim, bu bayragımızı, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanına emanet ediyorum, der. bu emanetin emanet edildigi büyük lider cennet mekan turgut özal, 93 te şehit edilir, 95 yılındada o büyük türk lideri isa yusuf alptekin vefat eder.

bu bayragın emanet edildigi koltuga maalesef demirel gibi birisi oturur, sonra da iki kere maalesef, ergenekoncu dostlarından başkası ile görüşmemiş, anıldıgı ikinci icraatı ise 300 terörist affetmek olan bildiginiz gibi ahmet necdet sezer oturur koltuga, çok şükür ki o bayragın kıymetini bilecek, isa beye layık olacak bir cumhurbaşkanı bugün o koltuktadır, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlıgı yapmıs, ahmet necdet sezer in, bu önemli titri kullandıgı tek yer maalesef ki, fazıl say konseridir.
"Gönül arzu eder ki, Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi, Türkiye'nin hakkı olsun...." sözlerini sarfeden büyük türk şahsiyeti. ruhu şad olsun.
böyle yüce bir şahsiyet varken che mhe diyen türk gençliği size yazıklar olsun.
DOğumu: 1901
Ölümü: 1995

Doğu Türkistanın Kaşgar vilayetine bağlı yenihisar kasabasında doğdu. 1934 yılında doğu Türkistan cumhuriyetinin Ma Chnagying'in ordusu tarafından yıkılmasından , ölümüne kadar Doğu Türkistanın bağımsızlığı için çalıştı.

Doğu Türkistanın Özgürlük Mücadelesini "Esir Doğu Türkistan için" isimli eserinde anlattı.

Gerçek bir başbuğdur. Ruhu şad olsun.
http://www.flickr.com/pho...405019972/in/photostream/

Elçibey'in vefat yıldönümünde andığımız büyük Türk.

Doğu Türkistan'ın bozkurt'u

Elçibey ve Alptekin'in sanki yıllar boyu uzak kalmış kardeşler gibi birbirine sarılışı bile Türklüğün hissiyatını güzelce özetlemekte.

(bkz: türklük/#21019392)
--spoiler--
Doğu Türkistan meselesi, insanlık adına halledilmedikçe ve renkleri solan insanların ülkesinde Hürriyet güneşi doğmadıkça, alınlarında kara bir lekeyi daima taşıyacaklardır. gönül arzu eder ki, Doğu Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi türkiyenin hakkı olsun.
--spoiler--
şairin ''büyük kaybımız'' dediği mümtaz şahsiyet.
görsel
vefatının yıl dönümünde rahmetle yad ettiğimiz, doğu türkistan'ın yiğit ağabeyi.
mekanı cennet olsun.
Mekanı uçmag olsun.
19. ölüm yıldönümünde andığımız doğu türkistan bağımsızlık hareketinin öncülerinden.
Bir dava adamı, babamın kardeşime adını koyduğu mücadele insanı...
Zamanında Grup orhun'un yemin adlı şarkısında geçen " orhun'da destanlaşan alp yusuf isa için " dizeleriyle merak edip araştırmıştım kendisini. bugün bir arkadaşla konuşurken bahsi geçti. Ruhu şad olsun.
kafatascilar tarafından Türkiye ziyaretinde kafatası ölçüleri alınmış Türk ve müslüman kimliğe sahip Doğu Türkistan liderlerindendir. Çok kaliteli bir insan oldugunu düşünüyorum şimdi onun kitabı olan Esir doğu Türkistan için adlı hayat hikayesi diyebilecegim güzel eseri okumayan ülkücüler görüyorum ki ben ülkücü falan da değilim. insan hayret ediyor gercekten bu duruma.

Kendi kimligimdeki birine kimliginden ötürü yapilan bir zulüm bana da yapılmış demektir çok uğraştı bu zalim Rus ve Çinlilere karşı ama zalim Çin hala zalim Türkiye bir umut oldu hep onun icin ama kafatascilarin elindeki bir ülke en fazla ne yapabilirdiki onlar gönül bağı nedir biliyorlar mıydı acaba? Allah mazlum doğu Türkistan halkını bu zulümden kurtarsin.
Ayrica ismet inönü ile ilk bulusmalarindaki o anlattiklari ismete bir kez daha nefret etmeme sebep oldugu icin kendisine teşekkür ediyorum bir kez daha.

Allah mekânını cennet eylesin.
Godfrey lias'ın yazarı olduğu belgesel nitelikli "göç" romanı mutlaka okunmalıdır!
isa yusuf Alptekin'in davasını anlatmak için Telif ettiği eserleri ise şunlardır:

1 - Doğu Türkistan Davası (Arapçaya çevrilmiş olup Mekede 5000 adet bastırılmıtır.
2 - Doğu Türkistan insanlıktan yardım istiyor (Türkçe)
3 - Türkistan Şehitleri (Türkçe)
4 - Demir Perde arkasındaki Müslümanlar (Arapça olarak basılmış olan bu eser daha sonra Malezya Hükümeti tarafından kendi dillerine çevrilerek 25 bin adet bastırılmıştır.
5 - Esir Doğu Türkistan için (Türkçe)
6 - Resimli Doğu Türkistan (Türkçe,Arapça,ingilizce)
7 - Büyük Türkistan Hkkında Muhtıra (Türkçe,Arapça,ingilizce)
8 - Doğu Türkistan'ın Hür Dünyaya çağrısı (Türkçe,Arapça,ingilizce)
9 - Doğu Türkistan'ın Sesi (Türkçe,Arapça,ingilizce,Uygurca)