bugün

Couchsurfing yapılması en mantıklı hareket olacaktır, 2016-17 arasında site üzerinden 1-2 günlük misafir talepleriyle 4 ülke gezdim, onlarca insan ile tanış oldum.
Kelime ezberlemek ardından yabancı filmler izleyin yabancı şarkılar dinleyin ve sürekli pratik yapın ingilizce konuşun başka türlü zor.
türkçe öğrenmek istemeyen ve ingilizce konuşan bir kızla sevgili olmak.
Yabancı kişilerle diyalog kurun sanal ortamda. Mesela konuştuğum turuncu kızlardan portekizce kelimeler öğrendim.

Öğrendiklerinizi not edin. “Jajajaja” diye mi gülüyorlar? Not edin. Yarın bir gün bu ne diyor diye düşündüğünüzde açın notlara bakın.
kendine güven ve yanlış da olsa konuş ana fikri anlat.
Bbc’nin çok güzel bir uygulaması var bbc learning english diye. Bundan daha faydalı bir uygulama daha görmedim. isterseniz kelime isterseniz grammer öğreniyorsunuz. Neyin nerde ve nasıl kullanılabileceğini çok sade ve kullanışlı bir şekilde anlatıyor. Mutlaka deneyin efendim.
Otelde çalışıp ingilizcemi ilerlettim diyen biri olursa bilin ki yalan söylemiştir...

Otelde çalışılıpta ingilizce ilerlemez yerinde sayıklar ı you cola yes cola misali.

Yapılacaklar

Yabancı arkadaşlar
Yabancı filmler
Kursa kesinlikle git gramer önemli
Yabancı şarkılar
Mektup arkadaşlığı
Bunları yapıp şu an ingilizce öğretmeni olan arkadaşım var...
yabancıların çok olduğu yerde çalışmak.

ben tunalıda çalışırken her ülkenin elçiliğinden gelen insanlarla konuşa konuşa bayağı ilerlettim ingilizceyi. hatta o kadar ilerledi ki beni bırakıp gitti.
kadınlar, arkadaşlar, gezmek ve kesinlikle zor durumda kalmak. sike sike ingilizce konuşmak zorunda olduğunuz bir an konuşacaksınız ve bunu kesinlikle aşarsınız.. 3 defa kaldım bu durumda.. hatırlamak bile istemiyorum.
Geçen sene hazırlık okumuş ve 95 puan ile hazırlık sonu sınavını geçmiş biri olarak şunu söylemek isterim. Öncelikle kendinize karşı dürüst olmalısınız . Yani neden ingilizce öğrenmek veya düzeyinizi geliştirmek ihtiyacı içindesiniz. Eğer bu bir ihtiyaç değilse ingilizce gelişmez çünkü motivasyonunuz yoktur.

Taktik isteyene taktik olarak önce bir neden bulun.
Bol Bol alt yazılı film izlemek
Ana dili ingilizce olanlarla pratik yapmak
Ingilizce şarkı dinlemek.
international phonetic alphabet (ipa) öğrenmek. ingilizce'yi fonetik olarak anlayabilmek, akıcı konuşabilmek ve sesleri karıştırmamak için güzel bir yol.
Www.ororo.tv

Etkili bir yontem sunan dizi izleme sitesi. ingilizce alt yazılar ile sevdiğiniz dizileri izlerken gösterim hızını yavaşlatabilir, bilmediginiz kelimelerde diziyi durdurup fareyi kelimenin üzerine getirerek manasını ogrenebilirsiniz.
pubg oyna öfkeden ingilizceyi çözdüm.
Beklenen önerilerdir. Varsa eğer güzel olur.
Ingilizce bi radyo frekansi bulun ve dinleyin sadece bir sure sonra ingilizceyede biraz asina iseniz kelimelerin biraz daha anlasilir oldugunu farkediyorsunuz.
benim sıkıntıdan yaptığım ama bende işe yaradığını düşündüğüm bir anekdot söyleyeyim. tv yi açın hangi kanal olursa olsun esre erol bile olur sonra burada ki konuşan insanların dediklerini ingilizceye çevirmeye çalışın. bilmediğiniz kelimeleri bir yere yazın böyle böyle çeviriler yapın. hem kelime hazineniz genişler hemde hızlı bir şekilde düşünmeye başlarsınız.
konuşmaktan başka çare yoktur. ne kadar grammer bilgin olursa olsun onları uygulamaya dökmezsen hiçbir şeyi geliştiremezsinç o yüzden speaking yapmak lazım.
ingilizce hikaye kitapları okumak, yabancı diziler izlemek, yabancı müzikleri sözlerini takip ederek dinlemek, olabildiğince pratik yapmak taktikler arasındadır.
ingilizce filmleri, dizileri ingilizce alt yazılı izlemektir.

bol ingilizce podcast dinlemektir. (sevdiğiniz, ilgilendiğiniz bir konu hakkında)

yabancılarla ingilizce konuşmaktır.
Facebook'ta ingiliz arkadaşlar edinebilir ve ingilizce sayfalara abone olup onların yazılarını okuyabilirsiniz.
ingilizce geliştirmek amacıyla uygulanması yararlı olabilecek eylemler. tanımımızı geçtiğimize göre gerçekten iyi derecede ingilizce bilen birisi olarak size kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir iki ipucu vereyim.

- gramer için "betty schrampfer azar" teyzemizin 3 tane kitabı var. kırmızı, mavi, siyah kapaklı. didik didik her şeyi anlatıyor ve mantığınıza oturması için görsellerle, tablolarla açıklamalar var. benim elimdeki kitaplar yaklaşık 20-25 yıl öncesinin ama geçenlerde başkasında gördüm yeni basımların kapak renkleri yine aynı. kitabın adı aklıma değil. çok merak eden gugıl'dan arayıp bulur zaten. gramer meselesi çok üstünde durulacak bir şey değil zaten. herkes gramer biliyorum da konuşamıyorum, anlayamıyorum diye yakınıyor.

- imkanlarınız varsa en güzel dil öğrenme şekli dilin konuşulduğu yerde oluyor. ingiltere, amerika gidin görün. az muhabbet edin milletle. gerekirse "little little into the middle" diyin. ama karşınızdaki ile anlaşabilmeye bakın. zamanla dilin mantığı kafanıza oturacaktır.

- abi para olsa zaten bu yazıyı okumam diyenler çoğunluktadır muhtemelen. peki o zaman ne edeceğiz? internet canımız ciğerimiz. listening olayı için altyazı olmadan çizgi film izleyerek başlayabilirsiniz. pokemon nispeten basit ingilizcesiyle sizi 1 ay götürür. oradan dizilere geçersiniz. ama altın kural altyazı yok. altyazısız hiçbir halt anlayamıyorum dersen de ingilizce altyazı açarsın. ama öyle her saniye aşağıyı okuma. gözün yorulur.

- dizi, film olayı konu genişliğinden dolayı vocabulary için çok iyi ancak bize bu yetmez. bu adamlar rol yaptıkları için anlaşılması gayet kolay konuşuyorlar. işi biraz zorlaştırıp ingilizce maç, haber bülteni izlemek lazım üstüne. kısa vadede kendini göstermese bile 2-3 ay içinde muhteşem derece fark olduğunu görebilirsiniz ingilizce anlama yeteneğinizde.

- peki konuşmayacak mıyız? bu da zor kısmı işin. türkiye'de haliyle ingilizce konuşacak birini bulması zor. bunun için de ne yapacağız. milletten gizli gizli kendimizle söyleşiler yapacağız. kendimize sorular yöneltip cevaplayacağız. günlük hayatımızı anlatacağız. veya doğaçlama olarak bir karakteri canlandırıp onun hakkında konuşacağız kendi kendimize. bunu evde yalnızken uygulasak yeter. dışarıda iyi gözle bakmazlar. dikkat edin.

- abazan insanlarımızın sevdiği mekanlar olan omegle ve chatroullette'i konuşmak maksadıyla kullanmaya özen göstereceğiz.

- yardıma muhtaç turistlere misafirperver yanımızı göstereceğiz. ama öyle her bulduğunuz kişiye deli gibi atlamayın. onlar da insan deneme tahtası değil.

- reading yapmayı unutmuyoruz bu arada. çünkü yazarken konuştuğumuzdan daha fazla kelime kullanırız ve ecnebiler de aynısını yapıyor. kurgusal olarak daha karışık cümlelerle okuyarak karşılaşacağız ve onları anlamak için uğraşacağız. bu sayede dilin yapısını kafamızda daha iyi oturtabileceğiz.

eğer bunları uygularsanız bir gün siz de şirinleri ingilizce izleyebilirsiniz.

edit: insanlara yardımcı olmaya çalışan entry'nin nesi zoruna gitti lan ayı asfjkafa
Almancasını konulu filmlerle geliştiren aziz milletimiz, ingilizce için de bir taktik bulur elbet.
güncel Önemli Başlıklar