bugün

götten uydurmak yerine gerçek hristyanlardan cevabının bulunması gereken sorudur.

türkçe hristyanlığı anlatan bir kanalda bu sorunun cevabı veriliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Ui3sELeZ8vE
gereksiz bir tartışma konusu. ne kadar değiştirirsen değiştir, sonunda isa ölüyor işte.
al o zaman sana kur'an ayeti;

Bir de onlardan bir grup vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba bakarak eğip büğerler. Oysa o, kitaptan değildir. Yine: «O, Allah tarafındandır.» derler. Oysa Allah tarafından değildir. Ama, bile bile Allah namına yalan söylerler. Ali imran 3/78

diyelim ki değişmedi. bu halde bile kur'an-ı kerim indikten sonra, islamiyet geldikten sonra diğer dinlerin hükmü bitmiştir.

asıl incili kendilerince değiştiren hristiyanlardan öğreneceğine biraz araştır sonra karar ver.
incil değişti değişmedi diye bir şey yoktur. incil değişmedi tabi. amal bugün incil olarak inanılan kitaplar hz. isa'ya gelen incil ayetleri değil. hz. isa kendisine inananlara yazılı bir kitap ya da yazılmak üzere toparlanmış herhangi bir şey bırakmadı. ölümünden yaklaşık 200 yıl sonra (tarihte hatam olabilir) bazı rahipler tarafından esinlenme yoluyla bunlar isa'nın sözleri diyerek yazdıkları kitaplar incil olarak kabul ediliyor. buradan yola çıkarak değişti ya da değişmedi demenin bir anlamı yok. sonuç olarak hz.isa'nın bizzat yazdırdığı değil bazı rahiplerin bizim hadis kitaplarında olduğu gibi akıllarında kalan ya da rivayet yoluyla ulaştıkları bilgiden ibarettir.

edit: imla, yazım hatası vs.
Bizim saçma stv programları gibi birşey.

aşırı dindar herkes gibi mantıklı açıklamalardan yoksun. en azından elle tutulur birkaç argüman beklerdim ama hayal kırıklığı. Tüm dinler böyle tiplerden kurtulmalı.
hıı değişti. onlarda din kalkıyormuş. sadece tanrıyı kabul edeceklermiş, dini reddedeceklermiş.
incil, Tevrat, Zebur kitaplarından hiçbirini Kuran reddetmemistir.ancak yozlastıgını ve değiştiğini ifade etmiştir.
Buna inanip inanmamaksa insanın iradesine kalmış bir durumdur.fazla kurcalamayın.
Belki 10 çeşit derlemesi mevcut (rakamı salladım) Bunların bazıları farklı dönemlerde farklı kişiler tarafından derlenmiş olup içerik olarak farklılık gösterdiği söylenir. Bazı kaynaklar ise öz incilin hiç değişmediğini, 2000 yıl önceki sözlerin kaynaklarının hala iyi bir şekilde saklandığını savunur. Konu muallak ve birbiriyle çelişen yorumlar mevcut o yüzden kesin bir şey söylemek yanlış.
evet incili insanlar değiştirdi asıl incil nasıl bilinmiyor.
Hiç şüphesiz değiştiirilmiştir. üstelik bunu sözde din adamı olacak insanlar dini sömürmek için gerçekleştirmişlerdir.

Günümüzde aynısını kur'an için de yapıyorar. Cemaat adında kurumlar kurup göya hizmet adına milyonlarca tl toplayıp insanlara yardım ettiklerini söyleyerek resmen insanların paralarını yiyorlar. Bırakın da insanlar kendileri yorumlasın kur'an da yazılanları bırakın da insanlar kendileri okusunlar öğrensinler doğruyu yanlışı.
değiştirilmiştir tahrif olmuştur. bunu herkes bilir
müslümanların inandığı gibi bir incil zaten hriistyanlar tarafından kabul edilmez.

yani hrisityanlar bize peygamber geldi, allah ona vahiy verdi. bir incil vardı ama zamanla değişti demez.

islamın inancıyla o durum aynı değildir.

bugün incil dedikleri şeyler 2 havari, 2 pavlusun havarileri olmak üzere 4 aktarıcı ve mektupardır.

bunların hepsini Kitab-ı Mukaddes derler.

bu kitabın içinde dört aktarıcı vardır yani.

ayrıca şöyle düşünün; hadisçiler var dimi, tirmizi, buhari bunların ikisi aktarıcı oluyor falan filan.

yani adamların inancında öyle bir şey yok zaten. sen islamdan yola çıkarak tanrının nasıl çocuğu olur da dersin, o da yok.

bugün müslümanların hristiyanlığa bakış açısı tamamen kendi uydurdukları bakış.

adamlar isa nın peygamber olduğuna inanmıyor, tanrının insan haline girmiş şekli olduğuna inanıyor ve işte o şekilde iken söyledikleri tanrı sözüdür. ( işte aktarılan kısım burası)

öyle kitap geldi, adı incildi falan filan bunlar islamın uydurduğu şeyler.
Değişip değişmediğini beyan etmeden evvel incili bi okumanız tavsiye edilir. Havarilerin hatıralarını peygamberden gelen vahiy sananlar çoğunlukta sanırım.
evet değiştirildi. zeburda, tevratta, kuran da değiştirildi. hiç biri ilk yazıldığı gibi değil. ama ilk yazıldığı gibi olmaması sizi şaşırtmasın, hiç biri kutsal kitap falan değil. birkaç yalancının sözlerinden ibaret. ve onlara inanan milyarlardan.
değiştirip isa dan daha güzelini yazmışlar. ayrıca incili tavsiye ederim mükemmel bir kitap ve içindeki hikayeler sıralıdır. kuranı gibi başı nerde sonu nerde belli olmayan bir kitap değil sıraya koymuşlar en azından.
ha değişti olayına gelirsek açıkçası kimsenin kitabının değişip değişmemesi beni enterese etmiyor. incilde güzel bir ebedi dile var ve okuması zevkli, ha tanrı yazmış ha isa kendi uydurmuş ha başkası yazmış benim için önemli değil değil. sonuçta hoşuna giden bir kitabı okumak gibi bir şey bu.
ayrıca en sevdiğim sahne tövbekar meyremin ağlarken gözyaşlarını isa nın bacağına düşürmesi daha sonra örtüsüyle onu silmesi. gayet kışkırtıcı ve duygusal sahneydi.
Lan ben de diyorum filmlerde bu papaz ayinlerden sonra neden sarhoş çıkıyor. Kesinlikle.