bugün

satan çok, alan yok dedi galerici bir abi. adı da feyyaz mıydı neydi.
Bu işi yatırım ve meslek haline getirmiş olanların son zamanlarda patladığı piyasa veya alan, beter olsunlar orası ayrı bir konu. işler öyle bir noktaya evrildi ki sıfır ve elektrikli araçlar 10-12 senelik araçlardan çok daha cazip fiyatlara satılıyor artık. Bende bundan 3-5 ay önce baya ikileme girmiştim, sürekli değişen fiyatlardan muzdariptim. En sonunda ikinci el orta sınıf bir araç almak yerine elektrikli MG4 aldım. Bunun öncesinde iki gün üst üste test sürüşüne çıkmıştık ve o an dedim tamam yani. Kısacası ikinci el otomobil almak yerine yercihinizi sıfır araç kampanyalarından kullanın, halihazırda MG'nin bununla ilgili çalışması devam ediyor
türk lirasının değer kaybetmesi,
vergi artışları,
ocak ayı ile birlikte yapılan zamlar,
enflasyonun daha çok artması,
seçim için bütçenin saçılması,
halkın iktidara olan güveninin azalması,

tüm bunlar yüzünden fiyatlar ss kuralları gereği daha da çok artacaktır. enflasyonun artacağını, dövizin yükseleceğini ekonomi yönetimi bile açıklıyor.
aklı başında insan, faizlerin inanılmaz yükselmesine rağmen dövizin artmasından anlar zaten. normalde faiz artırımı dövizi düşürmesi gerekirken döviz artıyor. üstelik beklenmedik faiz artırımı bile ateşi söndürmeye yetmedi.
damat ve nebatinin geçmişteki kötü ekonomi yönetimleri yüzünden, artık faiz artırımı bile çözüm sağlamıyor. ellerindeki bütün silahları tükettiler. 2 tane üst üste mtv almak türkiye tarihinde görülmemiştir. belki dünya tarihinde bile yoktur.
seçimlere kadar fiyatlar artacak mı düşecek mi?
Bir takım bağnaz. Cahil tipler; "oh olsun arabalar Götünüze girsin, satamayin arabaları" vs salakça yorumlar yapıyor.
Bu gerizekalilarin sorunu, enflasyon yüzünden araba alamadıkları için, suçun araçlarını satan insanlarda olduğunu sanıyor.

Bu aminogullari sanıyor ki, turk lirasının değerini araba sahipleri yerin dibine soktu.
Bu aminogullari saniyor ki, ekonominin başına matematik bile bilmeyen cahilleri Araçlarını satan kişiler getirdi.
Bu aminogullari sanıyor ki, her arabasını satmak isteyen kişi, al sat yapan, bayilerin rüşvet karşılığı stok arabalarını sattığı kişiler.

Toplum eğitimsiz, duyarsız, farkındalığı düşük bireylerden oluşuyorsa o toplumun her kesimi sorunludur.
Nasıl düşüş yok yahu?
Bir ara 200 binin altına Broadway ve Toros bulmak mümkün değildi.

2000 model Megane 1'ler 400'den başlar hale gelmişti.

Şu an 300-350 civarına rahatlıkla Megane 1 bulunabilir.

Piyasa durgun olmaya devam ettikçe o fiyatlar düşecek.
2024 yılı itibariyle fiyatlar yükselecek, burda düşecek diyenler bakmayın. Pandemiden beri aynı muhabbet dönüyor.
Sektörü yakından takip eden biri olarak şu an sıfıra da ikinci ele de bulaşmamanızı tavsiye ederim.

en kötü ihtimalle 2024 yaz ayında 2023 üretimi sıfır km araçlar için büyük kampanyalar olacak

şu an için beklemek en mantıklısı.
Sanılanın aksine çok da bir değişen yok. 6 aydır araba almak için bakıyorum her gün. Belirli kriterli bir alarm listesi kurdum fakat yok efendim. Heep aynı fiyat aynı tarz araba. Düşmüş olsa sayı da arada türü tarzı kalitesi değişir ama çok değişen yok .
500 bine kadar olan araçlara göz attım.
1 yıl öncesine göre sanki 100 bin lira kadar bir düşüş var gibi gördüm.
Galericilerin işleri kötüymüş.

Su veren itfaiyenin hortumunu...

Kuru ekmeğe muhtaç olasınız; milletin yıllarca biriktirdiklerini emeklerini bir hırs ile iç ettiniz. Beş beter olasınız.
görsel
Düzgün bir Japon motoru alıp hiç arabaya falan bulaşmamak lazım da koyacak yer yok çalarlar sıkıntı o.
Artık ikinci el otomobil karaborsası şeklinde bir başlığı hak eden piyasadir.
(bkz: ikinci el otomobil karaborsası)
biri otomobil stoklayıp yok çeker.
öteki ikinci eline sıfırından daha yüksek fiyat çeker.

önüne gelen herkes kafasına göre fiyat yazıp satmaya çalışır.

öbürü ayaküstü alıp-satar.

Dolar bir yandan,
ötv bir yandan.

biz de bizi kıskanan alamanyadaki gibi birkaç asgari ücrete güzel bir araba alamayıp, elalemin arabalarında sığıntı gibi işe gidip geliriz.
2022 yılında, dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde ulaşması en kolay ürünlerden biri otomobil iken, bizim ülkemizdeki bir psikolog, devlet kurumunda çalışan bir avukat, hemşire, muhasebeci kısacası devletin kendisinin istihdam edip kendisinin maaşını belirlediği kişiler araç bile kiralayacak paraları bulamazken bu iş nereye gidiyor dediğim piyasa. Maaşlar 5 haneli ancak 2.el eli ayağı düzgün orta segment bir araç almak için 48 ay boyunca tüm maaşı verip üstüne bir de eşten dosttan borç almak gerekiyor. 48 ay sonunda ise yaşarsanız eğer 55 kilo vermiş ve 4 sene içinde 1 kilometre bile yapmamış aracınıza gönül rahatlığıyla binebilirsiniz.
Son 3 yıldır almayın düşecek diyenlerin çaprıldıgı piyasa.
--spoiler--
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu. ikinci el piyasasında satışların giderek azaldığını ve sıfır araçlardaki problemin de devam edeceğini belirtti.
https://bit.ly/3sp2dIp
--spoiler--
--spoiler--
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç sektöründe de kurun düşmesinin yansımalarının görüleceğini belirterek, "ikinci el araç fiyatları da geri gelecektir" dedi.
https://bit.ly/3pmmCh2
--spoiler--
2013 yılı mayıs ayında 1 yıllık maaşıma denk bir paraya (42.250 tl) sıfır km hyundai i30 almıştım. 37000 tl 5 yıllık krediyle ayda 830 lira ödüyordum. maaşım 3500 liraydı. yani maaşımın 4 de biri ile c sınıfı sıfır araba alınıyordu. yıllar geçti olmaz işler geldi başıma. mavi hyundai i30 hatıralarda kaldı. yeni yılda maaşım 10.000 tl olacak. en ucuz sıfır arabalar 250.000 lira. krediler artık 3 sene. 250.000 lira kredinin aylık ödemesi 9500 lira. 500 lira da bana kalır işte bozdur bozdur harca. emeği geçen herkesin allah belasını versin. ben de elektrikli bisiklet bakıyorum. 5000 tl. 25 ile 35 km arası menzili varmış. yaza doğru alırım zam gelmezse çok.
2008 1.4 Logan var bende yani dört teker üzerine teneke malumunuz. Km ve temizlik bakımından emsallerine baktım az önce 110 bin tl den satılıyor. Ulan bu arabayı 2 bin yuroya satıyorlar Avrupa’da. Yazık cidden.
valla burada birkaç yüz euroya araba var. 2017-2018 modelde falan.
arabaların değeri artmıyor arkadaşlar sizin paranızın değeri düşüyor arabanın fiyatı aynı.
2. el online pazarda geçen ay en çok tercih edilen otomotiv markaları sırasıyla Volkswagen (VW), Renault ve Ford olmuş, model bazında binekte en çok Passat, hafif ticaride ise Doblo tercih edilmiştir.
Harcını borcunu kapatmak isteyen ve bu yüzden satış yapanlar olmasa kilitlenmek üzere olan piyasadır. Satayım yükselteyim bitti zira.

2020 başında aldığım sıfır suv, şu an 40 bin km’de ve satmak istesem aldığım fiyatın (235000) yaklaşık iki katına satabiliyorum. Sıfır fiyatının iki katına 40000 km’de araba satabiliyorsun yani. Ancak almak istediğim arabanın sıfırı da bu meblağın iki katına çıkmış durumda (880000 tl) o vakit ne yapıyoruz, arabaya güzel bir detaylı temizlik, bir kış bakımı ve aynen devam.
güncel Önemli Başlıklar