bugün

Keşke dolaba harcadığı mesaiyi kıbrıs'ı elde tutmaya harcasaydı diye düşündüren eserdir.
Müthiş bir sanat eseridir.

Yalnız söyle bir bakiyorum da boyle bir konuda bile ovunecegine hemen kompleks yapıp yeaa ingilizler diye ezik ezik konuşan, bir bok bilmedigi halde abdulhamid in yoneticiligine falan dil uzatanlara bakiyorum da, bir nesli mal gibi yetistiren egitim sistemimize sovmeden edemiyorum.

Evet arkadaslar uzulerek soyluyorum ki cogunuz tarihinden bihaber, bilmedigi tarihine düşman birer malsiniz.
2. abdülhamid başarısız bir padişah, talihsiz bir devrimci ama iyi bir marangozdu.

2. abdülhamid'in atelyesinde kullandığı el aletleri;
görsel
görsel

ve 2. abdülhamid'in yaptığı bazı mobilyalar;
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
o dolaba binip narnia'ya gidiyordu herhalde dedirtmiş dolaptır. işte bunlar hep fantazi dünyasında yolculuk.
Yol yapmadiktan sonra alsin dolabini otede oynasindir.
her padişah küçükken bir işte çırak olarak yetiştirilirdi.

fatih sultan mehmet kuyumcu,
kanuni sultan süleyman değerli taşlardan kolyeler vs yapardı, çini sanatına ve hat sanatına merak duyardı, diğerlerini de biliyordum da unuttum.

2. abdülhamid de marangozculuk yapardı devletin önemli evraklarına erişmek için şifrelemeyi bilmek yetiyordu ki bilmeyen kişiler zorladığı için içinde bulunan mürekkep, evrakları kullanılamaz hale getirmiş ve ingilizler i boşu boşuna heveslendirmişti.

mürekkebi oraya koymak da akıllıca bir işti. her insan akıl eder mi önemli evrakların yanına mürekkep koymayı her neyse geçtiğimiz yüzyılın son hakanıydı.
allah ondan razı olsun...

politikalarını şuan devletimiz devam ettirmekte...
ettirmezse zaten yurtta cihanda sulh olmaz..!
Onu ikinci abdulhamid yaptiysa siksinler beni.

Bir dolap.
bazı kaynaklarda turşuluk olarakta geçen dolaptır.abdülhamid yakın dostu ,fransız adorlee 'ye yazdığı bir mektupta bundan bahsetmiş,'Ils mangent, monsieur' yani yiyorlar azizim,bitiriyorlar turşularımı,saklamayayımda napayım demiştir.
ii. abdulhamid o gunlerden tasarlamis demek ki bu tuzakli cekmeceyi. kim bilir belki onun da bir death note'u vardi.

görsel
Hükümdarlık tırt ama marangozluk sağlam.
Modern Osmanlıcılar için yeni bir övünç kaynağı daha işte, oymacılık.
Adam padişah olmasa marangoz olacakmış. Önünü kesmişler yazık yaa.
sonra vay efem imparatorluk neden battı. dolap yüzündenmiş işte. aylar sürer bunu yapmak. evet.
ahşap dolap;
görsel

çalışma masası;
görsel

müthiş bir sanat eseri, müthiş bir işçilik, müthiş bir elemeğidir.

2. abdülhamid'in yaptığı bu dolabın bir de gizli çekmecesi vardı ki, sultan çok özel evraklarını burada saklardı.
bu özel bölme bir çeşit şifreleme tekniği ile korunmaktaydı.
öyle ki işgal yıllarında ingilizler bu çekmeceyi açmak istemiş, bunun için londra'dan özel uzmanlar getirmiş ama yine de açamamışlardı.
çekmeceyi zorlayarak açmayı denemişler, açtıklarında da bütün evrakların mürekkep ile kaplı olduğunu görmüşlerdir.