Hz. Îsâ Kur’ân-ı Kerîm’de Îsâ, ibn Meryem ve Mesîh şeklinde zikredilen, kendisine incil’in verildiği, Hz. Muhammed’i müjdelediği bildirilen, “Allah’tan bir ruh ve kelime” olarak tavsif edilen, ancak kul olduğu vurgulanan peygamberdir. Hıristiyanlık’ta ise Îsâ Mesîh Tanrı’nın oğlu, dolayısıyla tanrı kabul edilmektedir.

görsel
Bir çok mucize verilen Allahın Resulüdür.
Başına gelenleri tasvip etmiyorum.
bir peygamberdir.
ben bir tivici olsam yapımcı olsam, deseler ki peygamberlerle bir program yapacaksın seç deseler, sayın peygamber isa'yı seçerdim.

hz. isa ile o halde size doğrusunu söyleyeyim" diye program yapardım, epey de izlenirdik.
Hakkında bir çok rivayet olan peygamber.
Kuran'da ismi en çok geçen peygamberlerden. Isa yunancaya "ieseus" olarak geçmiş, sonra da batı dillerinde "jesus" olmuş bir isim.

Isa isminin kuran'da isa olarak geçmesi de enterasan, çünkü isa bir yahudi ve yahudilerde "isa" diye bir isim yok. "Joschua" idi isa'nın ismi. Araplaştırarak bahsediyo kuran joschua'yı.
Hristiyanların son peygamber ve tamamlayıcı olarak gördükleri kişi. Hristiyanlık, islamın aksine insanların resmedilmesini hoşgören bir din olduğu için popüler kültür ikonu haline gelebilmiştir.
ikonik derecede pop art. başka hiçbir peygamberde olmayan bir özellik bu. peygamberden ziyade raksıtar gibi.
Yaşadığı dönemde ve günlük hayatında kullandığı, Gerçekte konuştuğu dil aramice olan peygamberdir.
babasız doğmasını devamlı anne babalık müessesine saygı duyanların ne kadar zoruna gidiyor acaba?
islam inancına sahip olduğum halde, gerçekten yaşadığı belli olmayan peygamberdir, musanın kızıl denizi ortadan ikiye böldüğü kadar, mitolojik bir olayın kahramanı olabilir, hz isanın varlığına yönelik hiçbir gerçekçi bilgi ve kanıta dair belgelere rastlanılmamıştır. incilin bu kadar çok varyantının olmasının muhtemelen sebebide bu olabilir.
ismi Roma kayıtlarında geçmeyen uydurma bir kişiliktir.
Onun da saçı uzundu benim de, o da balık yemeyi severdi ben de. Yeterli iki ortak nokta gibi.
Allah'ın oğlu. Amen.
(bkz: jesus)
''isa, Mehdi’nin arkasında namaz kılacaktır.''

Hadis - ibni Hacer-i Mekki.
Deccal çıkınca, isa gelecek, Deccal’ı helak edecek, bundan sonra iki kişi arasında düşmanlık olmayacaktır.

Hadis - Müslim.
isa, âdil bir hakem olarak indiği zaman kin, nefret ve haset kalkacaktır.

Hadis - Müslim.
babaji'den sonra en sevdiğim avatar olur kendisi.
Bir peygamber.

Yahudi liderler tarafından suçlanarak Roma yönetimi tarafından çarmıha gerildi.
bunu sonra allah tarafından göğe yükseltilmiş belkide rivayetti.
Judaa adam satmıştûr!
Hatta vucdan azabıyla kendi gidip intihar wtmiştirtir.
islam inancına göre çarmıha gerileceği gün allah tarafından göğe yükseltilerek yeryüzünden kaybolmuştur.
hristiyan inancına göre çarmıha gerilip ölmüş, 3 gün sonra paskalya günü yine dirilmiştir.

müslüman inancına göre çarmıha gerilip ölen o değil, onu ihbar eden ihbarcıdır çünkü allah o ihbarcıya hz. isa'nın görünüşünü vermiş hz. isa'yı çarmıha germek isteyenler ihbarcıyı isa zannedip çarmıha onu germişlerdir.
hz isa peygambere bir söz isnat olunur:
«— bizden olmayanlar bize zıddır; bizimle cemetmeyenler dağılır!»
bir dâva görüşünü ifadede ne muazzam söz!
efendiler!
ne olacaksanız olun; fakat evvelâ hiçbir şey olmamak felâketinden kurtulun!

necip fazıl kısakürek - rapor 10-13