bugün

Fatiha bilmiyorsanız ezberlemek çok kolaydır.

Türkçe mealini de okuyun.
Ölünce zebaniler tarafından güzel bir şekilde kazıklanacak olmaktır.
Beni nereden bildin.
Büyük yalan yanlış fatiha okuyorum mezarlıktan geçerken.
dili dönmeyenlerin çaresiz kaldığı durumlardan belkide en can yakıcı olanıdır.
dili dönmeyenlerin çaresiz kaldığı durumlardan belkide en can yakıcı olanıdır.
dua kulun yaradanıyla iletişimidir. onu sözlerden ibaret sanarsak 'ben dua bilmiyorum' u seslendiririz.
bilinen birşey değildir dua zaten. hissedilen ve kalbinizden dudaklarınıza akan anlık bir coşku selidir. ellerinizi sizi yaratan o yüce yaratıcıya açarsınız. demiş olursunuz ki "işte sana geldim rabbim, senden başka kimseye değil, yalnız sana. kimseden değil senden istiyorum kalbimdekileri. bana istediklerimi yalnız sen verebilirsin, şüphesiz beni huzurunla ve güveninle saracak olan da yalnız sensin."

sonra dökersiniz içinizden gelenleri, dudaklarınızdan kelimeler yedi kat göğü aşar ve rabbinize arzolunur. çünkü rabbiniz demiştir ki "kalbinizden geçenleri benden isteyin ki onları size vereyim."

ve teslim olursunuz rahmeti ve merhameti en çok olana. sığınır ve şükredersiniz.
türk milli eğitimine bağlı okullardan mezun olmamak anlamına gelir(müslüman olmak da şart değildir buna). dua, namaz bilmeyeni geçiren din hocası var mı bu ülkede? hele son dönemlerde din hocalarınıda aştı bu iş...şaka gibi.
(bkz: allah affetsin)
ateistsen normal, semavi bir dine mensupsan anormal olan durum.
en son eskiden tsk'nın pek yetkili bir paşası tarafından yapılmıstır.
bir zatı anmak icin mezarı basına bir insan kitlesi toplanmıstır ve iclerinden hic kimse fatiha'yı dahi bilmedigi icin acıp i-phone'dan duanın dinlenmesi olayıdır.
zor bi durum yada ölüm tehlikesiyle karşılaştığınızda 'bu vakte kadar napıodum?' dedirticek hadise. ama duaların illa da arapça okunmasını desteklemiyorum. insan kendi diliyle de ifade edebilmeli..
bir insan 'allah'ım bana yardım et' derse burada allah a dua etmiş olur. allah ın varlığının bilincinde olup o'ndan istemek dua etmektir zaten.

bir kaç dua örneği: 'Allah ım beni, ailemi, ülkemi ve tüm inananları koru', 'allah ım sana şükürler olsun bu gün de karnımız doydu'.

ancak namaz kılmak için süre bilmek şarttır ama allah a dua etmek için değil.*
dua bilen ile bilmeyenin aynı kefeye sokulmak gibi bir amaca sürüklendiğini farkettiğim başlık.

unutmayın kuran-ı kerim duaların bütünüdür.
ahiret gunu allah ' a ne diyecegini bilmemek. dili tutulmak.
(bkz: aha simdi zistih)
(bkz: nufus kagidi muslumanlari)
(bkz: çok ayıp)
(bkz: bilmemek değil ögrenmemek ayıptır)
başlığı açanın * gidişatına bakıldığında, "bilmiyorsan bilme, günahı sana, şeytanla anlaşman mı var ki araştırmaları neticesinde doğru bildiğini yapanların aklını çelmeye çalışıyorsun." dedirten başlık*.
zamanin birinde * bir kizimiz evlenmis. o zamanlar dini nikah resmi nikahtan once kiyilirmis. cagirmislar hoca efendiyi nikah kilinacak. kiza abdest aldirmis evin ahalisi.

hoca kiza donmus "kizim kelime-i sehadet getirir misin"

kizdan cevap su sekilde gelmis.

ben evin yenisiyim.nerde oldugunu bilmiyorum ki?
olmayacak dua ya amin demeyen kişi.
bayram namazlarında sorun olmayan hadisedir. çünkü namazın başında niyet edilirken 'uydum hazır olan imama' demek sureti ile imamın okuduğu dualar siz okumuşsunuz gibi kabul edilip, sizin sadece yat kalkları yapmanız yeterlidir.* * *
namaz kılarken default duaları okumak yerine içinden ne geliyorsa yaratıcıya onu fısıldamaktır sessizce.. daha bir güzeldir öylesi. deneyin.
islam'ın direği namaz'ı nasıl kıldığını merak ettiğim kişilerdir.