bugün

ah bu ce ha pe yokmu hep onun yüzünden.
Bu gidişle daha da pahalanacaktır. Ne zaman ucuzladığını gördük ki?
akp'nin, yandaş medyanın ve yeşil top çetesinin görmezden geldiği korkunç gerçektir.

peynir lan. peynir. ekmek peynir yeriz diye tabir vardı. aç kalsak bile yeriz denilen, fakirin yiyeceği olan peynirin kilosu 50 tl. ezine peyniri 70 tl!!.

kahvaltı kültürü olan bir ülkeyiz ve soframıza peynir alamaz olduk!!. gerçekten de inanlmaz.
özel ihtiyaç listemdeki nutymax 1 hafta önce 2.5 tl iken dün 3.25 tl olarak raflarda yerini almıştır.
muratti 18.5 oluyormuş beyler ötesi var mı! 5.5 ytl idi lan bi zamanlar...
Bir kg antrikot 100 lira. Marketten aldığın kuşbaşı, kıyma zaten ete benzemiyor, bir de pahalı.
Artık alıştık bile. Bir markete gidince 2-3 urun alinca min 50 tl tutuyor.
Gerçek ise tam tersi. Serbest piyasa ekonomisinde fiatlar her zaman olması gereken banttadır. Arz fazlaysa düşük talep fazlaysa yüksektir. Fiatlar Devlet sübvansiyonu varsa düşük, koruma amaçlı veya dolaylı vergi varsa yüksektir. Sermaye destekli Spekülatif oynamalar dışında suni fiat oluşturulamaz. Türkiye'de ki sorun fiat sorunu değil kazanç sorunudur. Bizler gerçekte almamız gereken ücretleri alamıyoruz sorun bu kadar basit. Başlangıçta 400 euro olarak açıklanan asgari ücret iki ay içinde emisyon kaynaklı enflasyon ile üç yüz euroya düşürülmektedir. Bu bizzat devletin vatandaşını soymasıdır. O yüz avro var ya hani devletin sabit gelirle pranga vurduğu çalışan kesinden si. si alınan. işte o yüz avrolar araç geçiş garantisi ile, hasta garantisi ile bilmem ne bok püsür garantisi ile kolinlere, limaklara, kalyonlara, cengizlere aktarılmaktadır. Bu adamlar bizden zorla alınan paralarla zengin olmaktadırlar. Dünyada hiçbir ülkede böylesine bir soygun düzeni yoktur. Yanlız anlamadıkları bir şey var. Birgün deniz bitecektir.
Hiçbir şey alamamakla sonuçlanır. Mont alayım dedim en kötü mont 200 lira.
Tüik nereden alışveriş yapıyor ise öğrenmeli ve oraya gidilmeli. Tabi akşam yemeğinde araba lastiği yemeyi, kışın tişört giyip yazın kabanla gezmeyi göze almanız şartı ile.
Her şey normaldi taaaa ki bu başlığı görene kadar ıhım.
az önce bi hamburger menü söyleyelim dedik, bir menü 30 40 lira olmuş. anasının gözü. vazgeçtik, evde çorba içicez artık. yine hayattan soğudum.

foyatlar ortomayor bozom paramoz doğor kaybodoyor diyen andavallar, 10 liraya hamburger yiyorduk amk 3 sene önce. sikeyim böyle ekonomiyi de ayrıca.

edit2: kardeşim biz de biliyoruz paramızın değerinin azaldığını. benim elimdeki para enflasyon oranınca zamlanmıyor, eyvallah da her şeyin fiyatı da gün günden artıyor. 1 litre süt 7 lira olmuş aq. o da market sütü falan. yumurtanın tanesi 1 lira olacak neredeyse. daha 2020 yaz başında 15-16 liraydı kolisi. anlıyorum benim paramın değer kaybettiğini ama süte yumurtaya karşı değer kaybetmiyor, dövize karşı değer kaybediyor anlıyor musun? alışverişi dolarla mı yapıyorsun demek ne kadar saçmaysa "ürünler pahalı değil, senin paran fakir" demek de o kadar saçma. maaşım miktar olarak azalmıyor, değer olarak azalıyor ama fiyatlar miktar olarak artıyor anlıyor musun beni andaval kardeşim, hıı?
yalandır. bizler fakiriz.
abicim git pazara. meyve alma bak, hatta peynir zeytin bile alma. 75-100 arasi tutmazsa gel yuzume tukur aq. 2 kisiyiz, gecen hafta ciktik pazara, yalnizca sebze aldik. 90tl.
Hayır herşey pahalı değil. Senin paran az anlıyor musun senin paran az.
Senin
Paranın
Değeri
Yok
Anlıyo musun?
Senin
Paranın
Değeri
Yok.
Çünkü TL.
Çarşı pazar fiyat yüksekliğinden kırılıyor, ulusal dediğimiz reytingi yüksek televizyon kanallarından hiç birinde, en ufak bir zam haberi yok. Ana haber bültenlerinde kantaron otunun şifa haberi var, sokak köpeklerini besleyen bir vatandaş haber olabiliyor, hatta sarımsağın sayısız faydasına bile değiniliyor, bir tane zam haberi yok allah yok. Sizin habercilikten aldığınız her kuruş haram değil ise nedir?

Yalnız bu hükümeti ısmarlama haberler de kurtaramayacak, mızrak çuvala sığmaz oldu. Boş tencerenin deviremediği iktidar görmedi bu dünya.
Maaşların ve gelirlerin az olmasıdır.

Dolar bazında dünyanın birçok
ülkesinden ucuz ülke. Çiftçiye bundan ucuza et, süt, sebze meyve sat dersen senin anana söver.
Herşeyin maliyeti var.
Ama ekonomide pik yaptık.almanya bizi kıskanıyor.
ülkenin yüzde 45 i asgari ücret alıyor. maaşım iyi diyenlerin maaşı bile 10 bin tl yani 2 bin dolar etmiyor. bir araba 200 binden aşağı değil, ev desen artık yarım milyondan aşağı ev yok. kiralar 1.5 k dan başlıyor. bimden 3 parça şey alınca 100 liradan aşağı vermiyorsun. en dandik telefon 3 bin tl. laptoplar 7-8 k.
Hayret ediyorum asgari ücretli evli insanlar ne yapıyor dedirtendir. Dandik markalar bile ateş pahası insanlar bir şeyi alirken matematik şampiyonuna dönüyor kasada. Ülke afrika gibi oldu sürünüyoruz ama yol yabdı. Hadi araba ev olmasın da gıda da olmazsa ne yiyecek millet. Alişverişte bir şey alasım gelmiyor aşırı pahalı her sey.
oy vermeyin kardeşim.
dün uzun süre sonra yemeğe çıkayım dedim. allahtan tek başıma çıkmışım.
Yaşanacağı kalmadı yeminle bu nedir aq ya.
ne olacak bu ülkenin hali?
son bir senedir, özellikle de birkaç aydır yüzümüze çarpan gerçekliktir.

2015'te açılmış bu başlığa girilen entryleri yüzümde acıklı bir gülümseme ile okudum. peynirin kilosu 30 tl olmuş falan yazılmış. peynirin kilo fiyatına bakmaya elim gitmiyor. dışardan yemek söyleyeyim dedim bugün, çok değil 6 ay önce 35 tiye Burger menü sipariş ettiğim mekanda menü fiyatı 65 tl olmuş.
yağ pahalı, et pahalı, kuru ekmek bile pahalı.

ben tek yaşayan ve kendi akranlarıma göre hiç de fena kazanmayan biri olarak, sadece "hiç de fena kazanmadığımı" düşünüyorum. yıllar önce bu kadar meblağ kazanacaksın deseler gözlerim büyürdü, şimdi ay sonu bekliyorum. savurganlık, lüks yaşam falan da değil, her şey o kadar pahalı ki bir anda gidiyor bitiyor bütün kazancım.

asgari ücretle aile geçindiren insanlar ne yapıyor, nasıl geçiniyor bilmiyorum.

her şey o kadar korkunç ki, alım gücü o kadar düştü ki, her markete gittiğimde, dışarı çıktığımda fenalık geçiriyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar