bugün

n11 ve gittigidiyoru tercih ederim.
hepsi neredenin cevabı.
ptt kargo ile çalışmaya başlamışlar. eskiden kendi sattığı ürünleri kendi dağıtım şirketi getirirdi şimdi ne zaman sipariş verdiğimi unuttuğum kargo hala ptt dağıtım merkezinde. işin garip tarafı aynı il içindeyiz. 4 gün içinde teslim edileceği söylüyor... çin den sipariş etsem en fazla 10 içinde elimde oluyordu.
ulan çokomelli damat senin ben taaa...
Şöyle bir müşteri hizmetleri var. Arıyorsun ve en sevmediğim şey oluyor, gerçek bir insana ulaşamıyorsun.

- iyi günler kezban su. Sizseniz evet değilseniz hayır diyin.
- evet.
- 2 soruluk anketimize katılmak ister misiniz?
- evet.
- size nasıl yardımcı olabilirim?
- çağrı merkezi ile görüşmek istiyorum.
- size nasıl yardımcı olabilirim. Örneğin sipariş bilgisi almak istiyorum diyebilirsiniz.
- çağrı merkezi ile görüşmek istiyorum!
- size nasıl yardımcı olabilirim. Örneğin sipariş bilgisi almak istiyorum.
- siparişimi iptal etmek istiyorum.
- siparişiniz numaranızı yazar mısınız?
- hay anneni ya. Nereden bilebilirim acaba şu an sipariş numaramı?
- sizi anlayamadım evet ya da hayır derseniz yardımcı olacağım.

Yılmadım. Sipariş numaramı ezberleyip ikinci kez aradım.

- iyi günler kezban su. Sizseniz..
- evet benim! Benim. Beeniiiim.
- evet, değilseniz hayır diyin.
- evet.
- 2 soruluk anketimize katılmak ister misiniz?
- hayır.

Dakikalar sonra

- siparişinizi teslim aldıktan 14 gün sonra iptal edebilirsiniz dedi ve telefonu kapattım.

Öncesinde sayfası üzerinden iptal işlemi yapmak istedim ama orada yine sistem şöyle işliyor.

Bize sorun
Sorununuz siparişiniz ile mi ilgili?
Sipariş numarası

Böyle 4 saat uğraşıyorsun, neden tek tek bunları seçiyorum belli değil. 3 kilo kedi maması siparişi verdim, 9 nisan sipariş verdiğim tarih, 14 nisan kargoya verilecek tarihti. Hâlâ kargoya verilmedi. Hiç sevmem böyle gecikmeleri. Oraya küçücük bir uyarı yazıp tahmini süre demeleri bir şey değiştirmiyor.

Daha fazla sevmediğim şey satan ve satın alan arasında köprü görevi gören çağrı merkezine ulaşamamak. Nasıl bir saçmalık bu, belli değil. Çoğu kurum canlı destek sağlarken ve insanlar sayfa üzerinde kısa konuşmalar ile sorunu çözerken hepsiburada resmen onlara ulaşamayalım diye ellerinden geleni yapmış.

Kendilerine şu önerileri yapmak için normalde saatlik ücret alırım ama acıdım. Çünkü acınası.

1. karantina süreci uzun zaman öncesinden belliydi. Bu süreç boyunca sanal marketlere yığılmalar yaşanacaktı ve daha kötüsü alıcılar yaşanan süreç nedenli oldukça stresli olacaktı. Bu da şu demekti. Personel sayısında artış yapılması gerekiyordu. Ne yapılacaktı? Farklı çağrı merkezleri ile anlaşıp süreç öncesinde kısa bir eğitim ile musteri temsilcilerinden yardım almak gerekliydi. Çoğu çağrı merkezinin kapanacağını önceden hesap edip o temsilcileri önceden ayarlamaları mümkündü. Yine korkup işi bırakacak temsilci sayısını hesaplamaları önceden mümkündü.

2. Yeni temsilcilerin çoğunu canlı destek olarak 1 haftalık süreç sonrası hazırlayabilirlerdi. Hazır program satın almak onlara pahalıya patlamayacaktı.

3. insanların gazını alabilmek için kolay şekilde mesaj gönderebilecekleri bir bölümü ana sayfaya sabitlemelilerdi.

4. Şikayet formu doldurmak istediğimi söylediğim zaman aktarıldığım çağrı merkezinde bekleyen 15. Kişi olmamın onlara müşteri kaybettireceğini biliyor olmaları gerekiyordu.

Bir kez daha alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Resmen onlara ulaşıp hakkımızı aramayalım diye ellerinden geleni yapmışlar. Bir şekilde aklımda şu soru hep olacak.

Önceden ödemesini yaptığım ürünü göndermeyi başaramayan birinin göndermediği ürünü iptal edebilmek için ürünü bana göndermesini beklememin mantığı nedir?

Beni delirttiniz. Ciddiyim.
ödeme yaptıktan hemen sonra satın aldığım ürün "işleme alındı" şeklinde gösteriliyor. "işleme alındı" ibaresi görünürse ürünü iptal edemiyorsunuz. ayrıca, bazı satıcılar ürünü kargoya vermiyor. mesela, ürün 3 gündür "hazırlanıyor" 7 gün sonra kargoya verilecek, 9 gün sonunda sizde olacak yazıyor.
satıcı kardeş hayırlı işler! böyle oluyorsa bende bu işe gireyim o zaman. çinden siparişi veririm. 10 günde geldiğinde alan kişiye gönderirim.

orijinal ürün ve iade konusunda iyiler yalnız. bu zamana kadar bir sorun yaşamadım. zaten yaşasam bir daha alışveriş yapmam.

görsel
Karantinada enflasyona tersten savaş açmış site.
Corona'dan etkilenmis site. Geçen gün 150 liralik seccadeyi yüzde bilmem kaclik indirimle 78 liraya aldım. Bugun kargoya verilmis. Kim bilir, ne zaman gelecek? Boyle olacağını bilseydim, gider haci bayramdan alırdım bir seccade.
kıydım paraya, hayvan gibi ses sistemi aldım aq. kavrulsun kapitalizm.
hepsiburada üzerinden satış yapmaktayız, 02.03.20 tarihli gelen sipariş 04.03.20 tarihinden müşteriye teslim edilmiştir. (sipariş. no...: 0238602082) 8.350 tl tutarında faturalı tek parça ürün satışının 1.379,41 tl komisyonu (%14) ve 64.18 tl kargo ücreti hepsiburada tarafından tahsil edildi. hakedişimiz olan 6.904 tl tutar, hepsiburada vade sözleşmesinin 28 gün olmasına ve aradan geçen 55 güne rağmen tamamlanmamıştır. ödeme tarihi sürekli olarak sebepsiz ertelenmektedir. site üzerinden açtığımız birçok talep ve telefon görüşmesi neticesinde ancak tutarın yarısı olan 3.452 tl kısmi ödeme olarak 17.04.20 tarihinde tahsil edilebilmiştir. kalan tutar halen ödenmemiştir. her gün yapılan görüşmeler ve açılan taleplere rağmen aldığımız tek yanıt; ‘’ödemenizin yarısı, kısmi ödeme olarak tarafınıza 17.04.20 tarihinde yapılmıştır. mükerrer talep açmaktan vazgeçiniz.’’ 01.04.20 olan vade tarihi sırasıyla 12-17-20-27 nisan tarihlerine ötelenmiş ve son olarak 04.05.20 tarihi olarak yeniden güncellenmiş ve kalan tutar tarafımıza ödenmemiştir. yapılan telefon görüşmesinde durumun aciliyeti ve süresi geçen 28 günlük sözleşme vade süresi belirtilmiş, yanıt olarak alacağınızın tahsili için yasal yollara başvurabilirsiniz yanıtı alınmıştır. aradan geçen 55 güne rağmen halen kalan ödeme tutarı 3.452,76 tl tarafımıza ödenmemiştir. peşin olarak satın alınan %18 kdv, %14 hepsiburada üzerinden komisyon tutarı, kargo ve 28 gün vade şartına rağmen satışını yaptığımız ürün bedeli şirketimize ödenmemektedir. icra dairelerinin mesailerinin başlamasına müteakiben kendilerinin de yönlendirdiği gibi alacağımızın tahsili için yasal yollara başvuracağız.
üzerinden eşek yüküyle para kazandığı satıcılarını, bıkmadan usanmadan kazıklamaya çalışan ve maalesef şu an tekele yakın bir konumda olduğu için hala rağbet gören bir e-ticaret platformu.
corona virüsü nedeniyle insanların dışarı çıkıp alışveriş yapamamasını fırsat olarak kullanan internet üzerinden alışveriş sitesi.
corona virüsünü fırsat bilip insanların dışarı çıkamamasını fırsat olarak kullanıp reklam yaparak bunu kullanarak para kazanmaya çalışan fırsatçı bir site.
Bütün online siteler kapansa ya da covid sebebi ile çalışmalarına ara verse idi keşke de o zaman görseydik yokluğu ve sıkıntıyı.

Adamların işi online satış, tabii ki siz evden çıkamadığınız zaman size ihtiyaçlarınızı getirecekler.
Tüketiciler için Ne güzel bir hizmet ve fırsat.
Bunun reklamını yapmaları da normal ve mantıklı.
Hala bu tip firmaları boklama peşinde olmanıza şaşırıyorum.

Bu şartlarda dahi hizmete devam eden bütün online, offline mağaza çalışanlarına teşekkürler.
satın alınan ürünün ulaştırılması açısından online alışverişte zirvededir.
bu siteden alışveriş yaptığınızda geç gelmesinin sebebi tümüyle yönetimin bence saçma sistemleri yüzünden oluyor

satıcılar olarak bizler en kısa sürede kargoya teslim etmek istiyoruz ve sizlerde teslim alın fakat hepsiburada firması bizim anlaştığımız kargo firmaları üzerinden bizim anlaşmamız üzerinden göndereceksiniz diyorlar. Burada amaç sistemin otomatik işlemesi doğru fakat ( neden bunu yapardım. çünkü satıcıdan 10 tl tahsil edip kargo firmasına 8 tl öderim böylece aradan para kazanırım) bu yüzden de örnek bize mng kargo ile gönderin demiş.

alıcı yurtiçi ile isteyebilir ups ile isteyebilir veya kargo firmaları patlak alamıyorlar bazen 10 gün oraya gitseniz alamıyor burada müşterinin sucu nedir.

bu sorun diğer firmalarda yok
örnek alıcı olarak siz amazondan , trendyoldan , n11 den , gittigiidiyordan veya başka yerden nereden alırsanız alın biz satıcılar istediğimiz kargo ile gönderebiliriz. Bu sistem bunlarda sorunsuz işlerken sadece hepsiburada firmasında sıkıntılı

örnek bir siparişimizi mng kargo alamadığı için müşteri memnun olsun diye farklı bir kargo firması ile gönderdik.

takip numarasınıda normalde bizim kendimiz manuel girmek isteriz yok öyle bir sistem mecbur hepsiburada talep olusturacaksın. Talebi olusturdum şuan tam üzerinden 6 gün geçti ve bir talebi işleme alamadılar. açıkcası bu kadar saçma bir yönetim sistemi diğer pplatformlarda yok .

bu tür saçma haraketler yüzünden ürünleri kaldırdım. çünkü siparişş geliyor ama kargolayamıyorum bunun sonucu daha az satıcı, daha az rekabet ve daha fazla ücret ile almak zorunda kalan alıcı oluyor

bu yüzden tavsiyem ürün alırken diğer platform fiyatların karşılatırın saçma şeyler ile mağdur olmayın.
kendi sattığı kusurlu ürünün arkasında durmayıp, iade sürecini 2 hafta uzatarak ürün iadesini almayan zorba firma.

lenco marka pikap ürünü kusurlu olduğu için iade sürecini başlattım. önce 1 hafta kargo kabul edilmedi. ardından 2 haftadan uzun süre iade sürecini sonlandırmadılar. en sonunda da ürünü geri gönderdiler.

demem o ki; kesinlikle uzak durulması gereken, kendini aşırı derece bozmuş firma.

satış sonrası muhatap olarak hiçbir işe yaramayan müşteri temsilcileri, sonlanmayan süreçler ve zorbalık.
Bunlardan bir şey almam ben daha. iki defa sorun yaşadım.
Müşteriyi enayi yerine koyan e ticaret sitesi.
Size sahte ürün gönderilirse "lan bu orijinal değil" dememeniz gereken alışveriş sitesidir.

Orijinal diye bir ürün alıyorum, sitedeki mağazalardan biri bana farklı model (hem de çakması) gönderiyor. Siteden iade talebi yapacağım olmuyor. Müşteri hizmetlerine "bana sahte ürün gönderdiler iade edeceğim" diyorum "tamam biz bi bakalım size döneceğiz" diyorlar, talep oluşuyor gelen cevap bizde sahte olmaz hepsi orijinal diyor. Bugün yeni talep açtım ürün yanlış geldi diye hemen iadeyi onayladılar. adamlar sahte olduğunu kabul etmiyor "bizde en orijinali var" diyorlar, siz sakın hata yapmayın zaman kaybetmeyin böyle durumlarda.

hayır birisi yapay y**r*k istese, adamlar size "bizde yapay y**r*k olmaz o gerçektir" diyecekler.
müşterisine saygısı olmayan,
tamamen kazanacağı paraya kilitlenmiş
kayserili bezirgan mantalitesi ile çalışan cins firma.
araya koyduğu satıcıların çok azı namuslu düzgün olsa da,
çoğu götü başı oynak
alinin külahını velinin başına edip
yolunu bulmaya çalışan cins,

kendileri ise hiç bir şeyi umursamaz,
arayıp arkadaş bari şu kargo yu kendimiz seçelim

nedir lan bu sürat kargo ?
bu kadar aç mı kaldınız
taş devrinde mi yaşıyorsunuz ?
o sürat denen şeye kargo demeye utanmıyormusunuz ?

veya

ptt kargo,
lan ben bu ptt kargo ile çalışana değil sipariş
selam bile vermem
niye bizi bunlara mahkum ediyorsunuz diyorsun,
muhatap yok
telefona ergenin teki çıkıyor,
sen anlat biz yapacağımızı biliriz havalarında,

lan hırt altı da, üstü de
bana parası karşılığı mal satıyorsun

bağış yapmıyorsun, hayrat yapmıyorsun
ittiri boktan kargolara mahkum olmaya zorunluluğum niye ?
üstüne bir de senin gazını çekmem için sebep ne ?

bak bunların yaptığı ;

kredi kartından paranı kapana kadar şeker çocuk,

ondan sonra anlat derdini marko paşaya,

amazon da ne hikmetse
buraya adam gibi bir sistem kuramadı ki
bunları kumda oynamaya göndersin.

amazon oyuna girdiği an bunların alayını ağlatır.

son siparişimi verdim,
gelirse
bir daha tanıtım manıtım
mesaj filan dahi göndermesinler diye
hesabı da kapatıp,
kurtulmaya çalışacam.

türkcel ve vodafondan sonra memleketin en illet firması.

gerçi bu tikky gençlik varken bunların sırtı da yere gelmez

orası da ayrı,

ama uzak durulması gereken bir şirket.

anca en son çare olarak

bir şeyi aradın aradın ama başka yerde bulamadın

o zaman mecburi

yoksa geç.

ptt kargo ile iş yapacağını zanneden ilkel şey.

ptt kargonun kendi nereye gitmiş ki, seni nereye götürecek ?

gittiğin bir yer olursa oradan mesaj at.
Yakın geçmişte (yaklaşık bir ay kadar önce) kendileri ile bir alışveriş teşebbüsüm cereyan etti. Öyle rezil bir haldeler ki, müşteri hizmetleri ile girdiğim diyaloğu özetle aşağıya bırakıyorum;

Ben- merhaba falanca hanım, yaklaşık 10 gün önce şu telefonun siparişini verdim, cumartesi kargolanacağı öngörülüyor idi, cumartesiyi geçeli 5-6 gün oldu, hâlâ herhangi bir hareket tarafıma bildirilmedi. Alışverişimin akibetini bana söyler misiniz?

Müşteri hizmetleri- cokzararli bey, yaşattığımız maduriyet için üzgünüz, şuan ürünü temin etmekte ufak bir problem yaşıyoruz

Ben- ne yani? Hepsiburada gibi bir firma, stoğunda olmayan ürünü varmış gibi yapıp hayali satış mı yapıyor?

Müşteri hizmetleri- şöyle stoğumuzda 1500 adet ürün vardı, işte malum yoğunluktan falan fişman.

Ben- bakın hanım efendi; ben satıcı olsam, stoğumda 1500 ürün varken 3000 tane varmış gibi satış yapmam. Çünkü elimde olmayan malı satmış olurum. Ve tedarikte sorun yaşayınca müşteriye mahçup düşerim. Neyse saadete gelelim. Benim sipariş verdiğim ürün şuan canlı kanlı stokta var mı? Varsa ne zaman hareket ettireceksiniz?

Müşteri hizmetleri- efendim ben buradan stok miktarlarını göremiyorum (o durumda o konumda işi ne acaba?) En geç Perşembe size dönüş yapsam (3-4 gün sonra) olur mu?

Ben- paramı iade istesem ne zaman hesabıma geçer peki?

Müşteri hizmetleri- 1-2 gün içinde efendim.

Ben- lütfen iptal edin siparişimi.

Velhasıl param 1 gün sonra hesabıma geri geldi, rakip bir platformdan aynı telefonu aldım, ertesi gün elime ulaştı.

Elinde olmayan ürünleri rahatlıkla satabilen bir firma efendim. Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyeyim; Hepsiburada satıcısının kendi adına olan mağazasından aldım.
asıl sorunu müşterisine saygısı olmaması

aynı vodafon gibi

alt ve orta yönetimi bırakmışlar ergenlerin eline

götüyle başıyla kıra döke iş öğreniyorlar akılları sıra

asıl sorunda tabii ki bizde

vatandaş olmasını bilemedik ki

böylesi

sen ne konuşursan konuş biz bildiğimizi okuruz

diyen firmalardan alış verişi kesecen

patron bakacak

ne sipariş var

ne de müşteri

o zaman birşeyler düşünmesi gerektiğini akıl edecek

bunlarda biliyor

bizim millet kızar söylenir gene gelir

gelmeyeceksin, almayacaksın.

taş devrinde mi yaşıyorlar ?

sürat ney ?

ptt kargo ney ?

bunlarla iş yapana

değil sipariş

selam bile vermem.
bizim ülkemizden

neden uluslar arası bir firma çıkamaz

sorusunun

tam olarak karşılığıdır

kim bu soruyu merak ediyorsa

cevap olarak bu firmayı incelesin.
efsane kasım reklamını görünce yazasım geldi. efsane kasımı gerçekten efsanedir. geçen sene efsane kasımda aldığım telefon 1 ay sonra gelmişti. müşteri hizmetlerini aradığımda kargoda, geliyor, şu gün veriyoruz kargoya, sık dişini koçum, faturanı kestik yarramı iptal edersin gibi durumlar vardı. o günden sonra bir daha kendisinden iğne ucu bile almadım. fiyat bile bakmadım desem yeridir.
bu aralar sürekli reklamı çıkıyor. gerçekten sıkıcı olmaya başladı.
Efsane indirim diye kafa ütüleyen site. indirim falan yok bir hafta önce bindir sonra indirdim de. Evet.