bugün

içinde olduğum gruptur. Allah biliyor işim de bölümüm de her babayiğidin çalışabileceği okuyabileceği şeyler değil ama el mecbur önceliğim iş. Yine de baba parası + burs yiyip devlet yurdunda kalan çoğu öğrenciden daha başarılıyım.
Üniversitede hoca olduğumda hem çalışıp hem de gayretle okuyan öğrencilerim olursa onlara elimden gelen her türlü kolaylığı sağlayacağıma buradan söz veriyorum.
akıllı hareket ettiği takdirde , paranın kolay kazanılmadığını anlayan öğrencidir. ve bu anlayış; ileri ki hayatında, manevi anlamda büyük getiri sağlar. maddi anlamda da sağlar gerçi.
hem okuyup hem çalışmak, kesinlikle büyük saygı hakeden bir durum. baba parasi yiyip, hava atan insanlara oldum olası uyuz olmusumdur. yarın part time iş başvurusunda bulunacağım, şans dileyin.

edit: kabul edildim.
Daha iyi. hayatın kıymetini anlar. Kıymetli olmak zor iştir. Kolay değildir. Hayatta hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır.
Ya işine ya okuluna tam konsantre olamaz. Yada ikisine birden.

iki iş aynı anda yürümüyor.

Mecbur kalanlar da maalesef ya okulunu uzatıyor ya da daha başarısız oluyor.
Benim o ben.
Sabahın 5 buçuğunda güne başlayıp gece 12 1 de eve geldiğim dönemlerdi. Yoruldum ama başardım, üniversite yıllarından bir bok anlamadım ama çok şeyin bilincine vardım.
Kimseden beş kuruş istemeden ve aileme yük olmadan bu günüme geldim.
Şuan elimde avucumda pek bişeyim yok ama olsun. Bir çoğunuzda daha ev geçindirecek göt yok, en azından bende o özgüven var.
Ebeveynlerin sürekli örnek gösterdikleri öğrencidir.
Hem okuyup hem çalışmak kuşkusuz zamanı yönetmek açısından size çok şey katıyor.
Kıytırık işlerde calissaniz bile iş hayatını görmüş oluyorsunuz. Yaptığınız işi ciddiye almayı, dakik olmayı öğreniyorsunuz.
Toplu tasimadaki yarim saatlik boş vakti bile degerlendirmeyi ogreniyorsunuz.
Daha sonra çalışacak çok bos vakit olmadığı için derslere günü gününe çalışmayı ogreniyorsunuz.
Haklarınızı da öğrenmiş oluyorsunuz.

Bunlar kazanımlar lakin epey yorucu. Ben günlük 5 saat uyudum mu sukrederdim. Zaten aldığın para bir işe yarayacak bir miktar değil, Ki öyle olmasa bile bir şey fark etmiyor çünkü arkadaslarinla bir sinemaya gidecek, bir cafede oturacak vaktin olmuyor.

Nazlı olmayan öğrencidir.
Hayranlık duyulacak bir öğrencidir, bireydir, vatandaşdır, evlattır. Sadece öğrenci demek yetersiz bence.
ben. bildim bileli çalışırım. paradan daha önemli şeyler katar insana. mezuniyetimden bir buçuk yıl sonra yılbaşı için eskişehir'e gidebilme şansım oldu. bu yılbaşında oradaydım. inanın mutluluktan minnetten ağlıycaktım. nereye gitsem bi kuruş para veremiyorum yiyorum içiyorum yok herkes evine davet ediyor misafir etmek istiyor. duyanlar gece yarısı kalkıp geliyor dönücem cebime para sokmaya çalışıyorlar, arabama yakıt koymaya çalışıyorlar. allah hepsinden razı olsun. bunlar hepsi eskişehirin yerlisi. iş sayesinde tanıdığım güzel insanlar. araba lazım olur verirler, belediye de işin olur hallederler, karakola düşersin çıkarırlar. saymakla bitmez insana kattığı değerler dedim ya para bunun yanında hiç kalır. imkanı olan herkes çalışsın arkadaşlar, güzel insanlar biriktirsin.
Takdir edilecek öğrencidir. okulda başarılı olsun ya da olmasın fark etmez hayatta başarılı olacaktır mutlaka.
abartılacak bir tarafı olmasa gerek.hiç denemedim ama kolay gibi duruyor ne var ki iki çay taşıyıp garsonluk yapmakta?
Özgürlüğünü kazanmış, uçmayı öğrenmeye başlamış kişidir. Saygıyı hak etmiştir.
Zorlanan öğrencidir. Hayata yetişemediğini düşünür. Ama ailesine yüķ olmadığını bilmek her şeye değerdir.
Bir hem okuyup hem çalışıp hemde projeler peşinde koşuşturan öğrenci değildir ama kardeşimdir o benim.
hayatı yaşayarak öğrenen öğrencidir. hem okul dersi hem hayat dersi alır.
Ekonomik açıdan elzem değilse, geçici işler hariç yapılmaması gerekendir. Hem ileride üniversitede gezemedim diye ağlarsınız hem de sınav haftaları çok sıkışırsınız.işten çık, sınava gir, fotokopi çektir vs.
Her öğrenci kardeşimize tavsiye ederim. Farklı yaşantılar, farklı hayatlar görürsünüz ve emin olun hiç beklemediğiniz insanlar size hiç tahmin edemeyeceğiniz şeyler katarlar.
sorumluluk sahibidir.
zamanının değerini bilen öğrencidir.
Harbiden helal olsun kolay iş değil.
Kendini geliştirmek isteyen öğrencidir. Bu yaşta kendimizi zorlamayacağızda ne zaman zorlayacağız? ilerisi için çok büyük bir tecrübe eğer kendi sektörünüzde çalışıyorsanız.
Üniversite yıllarında yaptığımdı. Ama ben ekonomik özgürlük için değil harç paraları ve yemek yiyebilmek için yapıyordum. Nasılsa öğrenci bu diye iyice ağzıma sıçıyolardı işte. insanın bir aile sahibi olması ne kadar önemli. Arkamda duracak birileri olsa üniversite hayatımı sabah 7de işe git, akşam 11 gibi okuldan dön, o yorgunlukla kıyafetlerini çıkarmadan uyu şeklinde geçen 4 senem olarak hatırlamayabilirdim belki de.
ikinci öğretim bir bölüm kazandığını varsayıyorum , demek ki zamanında çalışmamışsın , zamanında irade sahibi biri olsaydın 1-2 yıl çalışıp geleceğini garanti altına alacak bir bölüm okurdun

yani bu kaderi sen seçmişsin , kendinden bir fedakarlık yapmıyorsun yapman gerekeni yapıyorsun , açıkçası benim çocuğum 2.öğretim bir yer kazansa bırak para yollamayı falan okumasına bile sıcak bakmam , geleceğini farklı alanlarda aramasını isterim

ulan benim sınıf arkadaşım zabıt katibi , adam devlet memuru 2 küsür bin maaş alıyor ve seneye bugün emrini aldığı savcıların koltuğunu elinden alma imkanı var , adam mezun olacak savcılık hakimlik sınavına girecek kazanırsa adam savcı veya hakim amk , belki emrini aldığı adamın yerine atanacak bu adam ve ona rağmen bu çocuk bu kadar böbürlenmiyor amk yok okurken çalışıyorum yok şöyle yok böyle , bu adam da türkiyenin en iyi hukuk fakültelerinden birinde okuyor , girdiği sıralama 5000 küsür

yani kendinizi methetmeye çok meraklı olmayın amk , sizden çok daha fazlaları var bu hayatta ve olmaya devam edecek , matah bir şey yapmıyorsunuz aksine kendi geleceğinizi kendi elinizle karartıyorsunuz sonra çok çaba sarf edince fedakarlık yapmış gibi gösteriyorsunuz
bizde okurken çalışıyoruz ama bu kadar edebiyatı nasıl yapacağımızı bilmiyoruz.