bugün

benim nedense sevemediğim ve abartıldığını düşündüğüm nobel ödüllü yazar.

japon bir yazar okuyup bir japona veya japon kültürüne dair hiç mi bir şey öğrenemez insan? nobel ödülü almasında, kitaplarında çok fazla hissedilen amerikan kültür ve sanat hayranlığının etkisi olduğuna inanıyorum. hani bilmese fitzgerald veya faulkner okuduğunu sanır insan. bence bu iki yazarın anlamsız da bir taklidi zaten.

ayrıca karakter betimlemeleri de çok zayıf fikrimce.
"Farklı insanları severim. Şu alemde, yüzlerindeki sıradanlığı bozmamaya çalışarak, düzenli bir hayat yaşıyor gibi görünenler daha güvenilmez olur çünkü."
“ benim ben olmam, başka biri olmamam, benim için önemli bir servet. Yürekte açılan yaralar, bir insanın bağımsızlığı karşılığında dünyaya ödemek zorunda olduğu çok doğal bir bedel.”

Koşmasaydım yazamazdım.
haddinden fazla abartılıyor. hatta resmen gözümüze sokuluyor okuyun diye. pek iyi niyetli bir çaba olarak görmüyorum.
(bkz: ölmeden önce okunması gereken yazarlar)

Modern çağın en büyük yazarlarındandır. Okuyunuz. Evet.
çoğu kitabını okuduğum, kalanları da okumaktan kendimi alamadığım yazardır. koşmasaydım yazamadım kitabında kendi hayatıyla ilgili ayrıntılardan yüzeysel bir biçimde bahsetmiştir. azizmli ve disiplinli bir yazardır.
“Belli bir yaşı geçince yaşam dediğin, sahip olduğun şeyleri sürekli olarak kaybettiğin bir süreçten öteye geçmez.”
“ölmedikten sonra ölümü anlayabilmek mümkün değil. ölüm her şey olabilir.”
haruki murakami - uyku
‘’Her şeyin bir zamanı vardır. Tıpkı denizlerin gelgitle yükselip alçalması gibi. Kimse bunu değiştiremez. Beklemek gerektiğinde, beklemeli."
"Kurgu yazmanın zevklerinden biri de bu; kendi filmimi sadece kendim için yapıyorum." H.Murakami
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar