bugün

önce oku! bu fikre din açısından bakma. önce oku!

abd, trump vergisi ile çok yüksek oranda vergi uyguluyor. tr de vatandaşına %220 a varan vergiler uygulanıyor. mtv si kdv si hariç.
peki her yıl milyonlarca dolar ödeyerek hac ve umre için arabistana giden vatandaşlara neden ekstra vergi çıkmıyor? şimdi bazı mallar diyecek ki bu ibadet. la mal! ben ibadete bir şey demiyorum. hac, imkanı olan kişiye hayatında 1 kere farzdır. bir araştırılsın bakalım, oraya her yıl düzenli olarak giden kaç bin-milyon kişi var..
umre farz bile değilken oraya giden milyon kişi sayısı da araştırılsın.
burada vatandaş, kendi alın teriyle para biriktirip araba alamıyor.. özel tüketim vergisi altında bir çok şeye ekstra vergi var. lan bu insanlar istediklerini alamadıktan sonra neden çalışsınlar? neden kazansınlar?
eyyyy mal!! hayatında bir kere objektif ol. herkesi din düşmanı olarak görmekten uzaklaş. bir düşün! adalet nedir? bir araştır!
eğer konu yurt dışına giden döviz ise her konuda hesap sor! "itibar" elden gitmesin diye yapılan harcamalara, alınan lüks arabalara da hesap sor! araplara yapılan ödemelere de hesap sor! hesap sorma hakkın var. bu paralar senden alınan vergilerle yapılıyor. zar zor kazanıp istediğin şeyi almak istediğinde senden tonlarca vergi alınıyor. bu para nereye gidiyor diye sor. hadi diyelim kazandığın para helal değil diye sormak istemedin. parasını helal yolla kazanan insan hakkını aramak istediğine en azından ona mani olma...

şunu da unutma! hac ya da umre için para kazandırdığın araplar, senin taraf olduğun konularda düşmanlarınla ortak oluyor. senden aldıkları paralar ile yunanistana uçak gönderiyor. israil ile anlaşmalar sağlayarak onlara ekonomik destek oluyor. sen bu şekilde teröriste destek çıkmış olmuyor musun? bunu da düşün..!

eyy mal!
senin oraya gitmeni destekleyecek kişi yine senin için kötü düşünen kişidir. mal olduğun için tekrar yazıyorum! kdv ye sözümüz yok! kdv yi milleti için kullanan yöneticiye sözümüz olamaz! benim sorunum ötv ile ilgili. arabaya %220 ötv yapacaksan buraya da ötv koy. umre de özel tüketimdir. hac ca 1 den fazla defa giden kişiye de %220 ötv koyulması tarafındayım. ilk arabasını alacak kişi normal vergi ödesin. 2. aracı için ötv yapıştır. azıcık adaletli ol. azıcık milletini düşün!
Evet hacca gidenler zaten zengin kesim. Bir hacca giden vergilerle bir devlet bir de benim yerime gitmiş sayılsın. Yani 30 bin lira harcıyorsa 90 bin lira harcasın.
Araplara para yediremem. Kimse kusura bakmasın.
hristiyanım...
böyle bir şeyde o hacıların yanında olurum.
adam ticaret yapmaya gitmiyor. yanında milyon dolarla da çıkış yapmıyor. ki ta 80'lerde kalktı o döviz çıkışını yasaklamak falan.
harç pulunu, pasaport harcını ödüyor bu adam.
o senin benim rahatsız olduğumuz vergilerle bu adamlar da muhattap oluyor her vatandaş gibi zaten.
hacda çok pahalandı her şeyde olduğu gibi artık baya baya lüks oldu.
ihtiyacından 1 fazla alan kişiye ötv uygulanabilir (ben ona da karşıyım da neyse)
1 ev ihtiyaç iken 2. ev için ötv koy.
1 araç ihtiyaç iken 2. araç için ötv koy.
1 hac ihtiyaç iken 2. hac ve umre için ötv koy.

bu ingilterede bu şekilde.

en azından insan ol! en azından adaletli ol! en azından halkını düşün! herkes aracını senin gibi lüks ve itibar için kullanmıyor. ekmek parası kazanmak için kullanan var.