bugün

Ayvansaray'da ordan gelmiş midir ki ?
bu kişilerin topluma küsmemesi,kendilerini ezik hissetmemesi adına trakya bölgesine yerleşmesi gereklidir.
* *
tatarlarda da 'h' harfinin bulunmamasından dolayı, sevgili babacım asla kullanmaz 'h' harfini. *
misal:

babam: b
ben: pp
annem: a

babam, evde ne yoksa almak için markete gitmiştir. bende o civarda olduğum ona yardıma gittim. anlaşıldığı üzre olay markette geçmektedir;

b: avva karpuz alalım mı?
a: al canım.
b: peki üzüm alalım mı?
a: bi bak, güzelse al.
b: kayısı alıyım mı?
a: al al. çok severim ben.
b: avuç alalım mı?
a: neden avuç avuç alıyosun canım. 1 kilo al işte.
b: yahu ne avuç avucu. avuç alıyım mı diyorum!
a: canım avuç avuç alma. 1 kilo alsan yeter!
--bu sırada babam sinirlenir ve telefonu bana verir. bense o sırada gülmekten neredeyse ağlamak üzereyimdir.--
pp: anne, babam havuç alalım mı diye soruyo. * *
a: alın alın ondan da bi kilo alın.
:)

ayrıca hamur işini çok seven babam; anneme her pazar istekte bulunur cumartesi gecesinden:

b: avvacımmm. bana bi amur yapsanaaa. *
(bkz: fati)

(bkz: fatih)
ayvan, avlu, ayat.. gibi.
beşiktaşlı kaleci şener vardı tele-vole zamanlarında, o söyleyemiyordu hatta bir anısını anlatmıştı. şifo mehmetle bir cafeye gitmişler garson kız ne istiyorsunuz diye sorduğunda "amburger" demiş, kızda buna tip tip bakmış.
Sonucunda çok komik olayların yaşanabileceği, genellikle Trakya insanına özgü durum.
trakyada kimsenin farketmemesine karşın biraz doğuya açılınca kabak gibi ortaya çıkan, dalga konusu yapılan şey.

not: kendimden biliyorum.
-öndende yapiyim mi aşkım
+ayır
-ne ne yani yapiyim mi tamam aşkım of of ayırıyorum bacaklarını aşkım
+ayır be ayır hey allaam ya
-tamam acele etme aşkım ne bu ateş aç sende sıkma bacaklarını işte ayırıyım
+ya ayır diyorum sana ayııır bi git ya
-lan kızım hem ayır diyosun hem git ne anladım ben bu işten ya!.
Iletisimde zorluklar cikartabilir ama beni asil gulduren adimin 2. Harfinde olan h harfi. H harfini sozleyen ya da soyleyemeyen herkes Ahmet derken h harfini yutuyor. Hatta ben bile yutuyorum bazen. Komik lan iste ne biliyim ben
Trakya ağzına has bir durumdur. Ade be ya!
hamdolsun kelimesini söylemeye çalışırken yenilebilecek dayaklar geldi gözümün önüne. *
soyle bir versiyonu olan eylemdir;

bursa' da bir apartmanda zamaninda kapicilik trakyali hasan abimizin asansore birakmis oldugu nottur:

'hasansor bozuk.
kapici asan.'

asan abimiz 'h' nin bir yerlerde olmasi gerektiginin farkinda ama yerlestirme hatasi yapmis.
ağngini ba. ağngini diyon. ağngi arfi söyleyemiyoz.

tatlıdır.
R ve L harflerinde zorlanıyorum.