bugün

çalmak bizim bir özelliğimiz oldu artık....
Çok bariz.
Her şey ufacık, her şey kalitesiz ve kolay bozulur oldu.

Atıştırmalıkların hepsi nerdeyse minnacık hale geldi.
Ve buna rağmen fiyatları da artıyor.
sadece gıdalarda değil, teknolojik ürünler için de bu geçerli. türkiye gıda enflasyonunun yoğun olduğu ülke, ama küresele baktığımızda da özellikle teknolojik ürünlerde üretim maaliyetinin arttığını görüyoruz.

en uç örnek, 10 yıl önce yediğimiz, giydiğimiz, kullandığımız her ürünün her ne fiyatta olursa olsun belli bir kalitesi varken, aynı ürünü veya alternatifini 10 yıl sonra tekrar aldığımızda inanılmaz bir kalite azalması görüyoruz. mesela 10 yıl önce yediğim halley ile şuanki halley'in alakası yok. önceden çikolata yoğun, keki yumuşak ve lezzet seviyesi %200'dü. şuan ise kurumuş çamur gibi. Çikolata tadından daha çok şurup ve palm yağı tadı geliyor. teknolojiden de örnek vereyim. tetris mesela. böyle 2 tane kalem pil takıp da tetris oynadığımız gameboy çakmaları aletler... onların bile bariz kaliteleri düşmüş, resmen plastik satın alıyoruz.

bu tamamen üretim maaliyetinin artmasıyla ilgili bir durum. türkiye'de ise enflasyon yüksek olduğu için, fiyattan kısabilmek için malzemeden de kısıyor yerel fabrikalar. o sebeple halley çamur gibi, o sebeple rulokat ağaç dalı gibi, o sebeple tetris dokunduğunda kırılıyor, o sebeple aldığınız kulaklık 1 hafta içinde temassızlık yapmaya başlıyor falan filan...

Şunu anlamıyorum. Zaten fiyatlar aldı başını gidiyor. neden ürün kalitesini düşürüp de fiyattan kısmaya çalışıyorsunuz ki? zaten ekonomik olarak tecavüz ediliyoruz, bari parasıyla aldığımız şey kaliteli olsun. ütopik bir kalite beklentim de yok. sadece eski öz kalitenizden uzaklaşmayın. zaten girdiğimiz heryerde 300-500 tl bırakmaya alıştık artık.70-80'de halley'e veririz ne olacak? sırf 40tl'den satmak için ürünü boka püsüre çevirmeyin.

küresele fazla değinmedim, çünkü küreselde maaliyet olayı biraz farklı. zaten küreseli kastetmemin sebebi tamamen teknoloji odaklı. zira teknoloji konusunda küreselde bariz bir maaliyet artışı var. bazı markalarda mutlaka karşılaşmışsınızdır. bu da aslında eskiden satın aldığınız şeylerin nasıl hala günümüzde bile takır takır çalıştığını gösteriyor.

nereye doğru gidiyoruz?
bilhassa kaşar peynirde ; % 50 den fazlası nişasta.
tulum peyniri ; yine bu da bitkisel yağ dolu.
inanılır gibi değil Türkiyede herkes üç kağıtçı olmuş.
adam aynı şeyi satıyo ama malzemesinden çalmış...
geçen bir doritos cipsi alayım dedim baharat tadı yok sadece yapıldığı cips tadı geliyor onda da tat yok.
önceden bir yerdin cipsiyi etraf ayak falan kokardı...

herşeyin gramajını düşürmüş orospu çoçukları bide 50 kuruşluk cipsiyi 3 tlye satıyo millet enayi mi alsınlar.