bugün

hiçbir iyilik cezasız kalmaz.
insan kalbinde ne taşıyorsa, dünyaya bakınca da onu görür.
görsel
Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür.
kader gayrete aşıktır.
“Kuşları yemlemeyi ve bir de faşizme karşı direnmeyi unutma.!”

B. Balcı
Güzelliğin beş para etmez ah bendeki bu aşk olmasa.
Hayatı neresinden yaşamaya kalksam elimde kalıyor.
Aklımızın barınağıdır ruhumuz... Ve maddi bir şey olmadığı için idealar dünyasını, ebedi ve değişmez olanı görmek mümkündür onla.
Düşmek, tökezlemek sorun değil elbette; seni kimin ittiğini, kimin tutmadığını ve kimin kaldırmadığını unutmadığın sürece..
Aldırmadan gidemiyorsa, aldırmadan kalmayı bilmeli insan. Çünkü henüz icat edilmedi; anlamayana anlamayı öğretecek bir lisan.

Pablo neruda
" çiçek eydül derviş baba annem babam torpaktır."
görsel
Birbirimizi daha fazla aydınlatmaya ihtiyacımız var.
Aydınlık anlayış oluşturur,
Anlayış sevgi oluşturur,
Sevgi sabır oluşturur,
Ve sabır birlik/beraberlik oluşturur.
görsel
Başarı son değil, başarısızlık ölüm değil: cesaret her şeye rağmen devam edebilmektir.
"Gerçek şu ki; hayalimizdeki insanların, hayalindeki insanlar değiliz. O kadar!”

Pablo neruda
günün değil belki de milenyumun sözüdür.

görsel
Belki sen beni benden çok sevdin, ama bende seni bir o kadar sevdim. Gidişime aldanma, sevdiğine kıyamaz insan.
. . . senin için en uzun gün sevdiğin insanın gelmesini beklediğin gündür.
görsel
Dünya çok fazla acı çekiyor. Sebebi kötü insanların yaptıkları kötü şeyler değil, iyi insanların sessiz kalmasıdır.
Hindistan’da iki defa başbakanlık yapan ve Hindistan tarihinin tek kadın başbakanı olan indira Priyadarşini Gandhi’nin anlatmış olduğu çok güzel bir hırsızlık hikâyesi vardır. Bu hikâyeyi, tek bir insanın bir toplumu nasıl değiştireceğinin en güzel anlatımı niteliğinde. Hikâye şöyle;

“Bir ülkede her gün hava kararınca, insanlar maymuncuk ve fenerlerini yanlarına alıp komşularının evlerini soymaya giderlermiş.

Fakat gün doğarken geri döndüklerinde kendi evlerini de soyulmuş durumda bulurlarmış. Herkes birbirinden çaldığı için bu ülkede kimse kaybetmezmiş.

Bir gün, nasıl olmuşsa olmuş içlerinden bir tane dürüst adam çıkmış. Geceleri, diğerleri gibi çanta ve fenerini alıp hırsızlığa çıkmaktansa, evinde kalıp çalışmayı tercih ediyormuş. Hırsızlar onun evinin önüne geldiklerinde içeride ışık yandığını görüp dönüp giderlermiş.

Fakat bu durum birçok hırsız rahatsız etmiş ve ahali ona kızmaya başlamış: “Çalmadan yaşamak senin tercihin, ama başkalarını engellemeye hakkın yok” demişler. Bunun üzerine dürüst adam, geceleri ışığını söndürüp dışarı çıkmaya başlamış. Geceleri hırsızlık yapmadan orada burada dolaşır durur, sonunda yatmaya evine dönermiş. Fakat her döndüğünde evini soyulmuş bulurmuş. Sonuçta bir haftadan daha az sürede, evinde yiyecek içecek hiç bir şey kalmamış ve memleketini terk etmek zorunda kalmış.

Bu ülkede hırsızlıkla giderek zenginleşenler ise işi daha da ilerletmiş ve kendileri için soygun yapsınlar diye maaşlı hırsızlar istihdam etmeye başlamışlar. Zamanla, zengin fakir ayrımı çoğalmış. Zengin hırsızlar mallarını korumak için bekçiler tutmuş, hapishaneler kurmuş, kendi mallarının çalınmasını da yasa dışı ilan etmişler! Ancak yoksulların mallarını çalmak serbestmiş!

Bir süre geçtikten sonra, artık kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmemeye başlamış. Çünkü yoksulların çoğu ya açlıktan ölmüş ya da oraları terk edip gitmişler. Zenginler ve maaşlı soyguncular ise ortada soyacak kimse kalmadığından servetlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamışlar.

Sonunda zenginler eski düzeni yeniden kurmak için oraları ilk terk eden dürüst adamı başa getirmeye karar vermişler. Sora sora nerede yaşadığını öğrenmişler. Evine gittiklerinde kapıda bir kâğıt görmüşler. Kâğıtta şunlar yazıyormuş:

“Bir insan sadece dürüst olduğu için aranıyorsa, her şey için çok geç kalınmış demektir…”
Söylemesi Kolay Yaşamayana!
Yaşasın Bakalım Zikri Aynı Mı?
Her Yük Hafif Gelir Taşımayana!
Taşısın Bakalım Fikri Aynı Mı?
deveye diken, insana siken yaranır.
Eğer bir süper kahraman olsaydım,
günü yine kurtarabilirdim,
gün batımına doğru uçabilirdim
ve sevdiğim kız benim olurdu...
"Birbirine kırgın duvarlar, insanlar ve gölgeler
Şimdi ne yazsam da geçse kalbimin küsü?"

ErdemBayazıt
Güçlü bir hafıza ağır bir cezadır. Evet.
her hırsız fakir değildir.