bugün

görsel
görsel
Doğmak için bulutların gitmesini bekler bazen gün aydınlanmış ama güneş hala beklemektedir o bekler bazen tüm bulutlara inat vazgeçmeden insanı görmeyi bekler akşama kadar bekler bir an gözünü ayırmadan.
normalde kış seven biri olarak bir an önce daha çok yüzünü göstermesini istediğim doğa durumu.
hayat için elzem olandır.
görsel
Güneş hanım merhaba...

Ben size Adana’dan yazıyorum.Bir kaç sene önce münferit bir olay yaşanmıştı.2 kişinin size ateş ettiğini büyük bir üzüntü içinde duymuştuk.Bu münferit davranışın tüm Adana’ya mal edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla, arz ederim.

(bkz: Çok soğuk lan)
görsel

Güneşin filtre ile çekilmiş fotoğrafı.
Yak gel, bildiğin ne varsa...
görsel
enerji üretimini füzyon tepkimeleriyle yapan, gezegenimize en yakın yıldız.

bilim insanları yıllarca güneş'in enerji kaynağının ne olabileceğine kafa yormuş. hatta son derece ilkel düşünerek, kömür ya da doğal gaz benzeri bir yakıt kullanıyor olabilir mi diye sormuş ve bunun yanıtını aramışlar. örneğin hesabı kömür üzerinden yaptığımızda görüyoruz ki, güneş kütlesi kadar kütleye sahip kömürü yaksaydık, 800 yıl boyunca enerji elde edebilirdik. oysa güneş'in yaklaşık 4.5 milyar yıldır enerji ürettiğini biliyoruz.

bu kez bilim insanları acaba bu enerjinin kaynağı kütle çekimsel enerji olabilir mi diye düşünmüş. buradan yapılan hesaplar da göstermiş ki, eğer enerjinin kaynağı bu olsaydı, güneş ancak 10 milyon yıllar mertebesinde enerji üretebilirdi.

1930'lu yıllarda radyoaktivite konularındaki ilerlemeler ve keşifler, bilim insanlarını yeni bir soru sormaya itmiş: enerjinin kaynağı nükleer tepkimeler olabilir mi?

işte buradan elde edilen sonuçlar göstermiş ki, ancak nükleer tepkimelerle elde edilen enerjiler bu kadar uzun yıllar boyunca sürdürülebilir.

bugün biliyoruz ki, güneş'te 4 hidrojen atomu füzyonla 1 helyum atomuna dönüşüyor. ancak 4 hidrojenin kütlesinin toplamı, 1 helyum kütlesinden daha fazla. o halde arada açığa çıkan bir kütle farkı olmalı. bu kütle farkının e=mc^2 gereğince bir enerji karşılığı var. işte güneş'in enerjisi de bu kütle farkının enerji karşılığına denk geliyor.
Yazın kendisine çok fazla sövdüğüm yıldızımsı sıcak hede.
eskiden köyde olduğum zamanlarda teras da bulunan koltuğu minderi güneş ısıtırdı o sıcakta yatıp uyardım hafiften de rüzgar eserdi. veya uşak da bulunan evdeki balkon tam şu zamanlarda uyumalık ceviz ağacı gölgesinde.
Güneş batmaz, dünya döner..

Dünyanın ve bulunduğumuz sisteminn enerji ve yaşam kaynağı. Hiçbir enerji sonsuza kadar varolamaz.. Telefonunuzun bataryası, arabanızın benzini nasıl bitiyorsa birgün onunda enerjisi bitecek.. ister dünyanın sonu ister kıyamet.. Ne derseniz diyin.. Belki çok uzun zaman sonra olacak ama olacağı kesin.
Kızıl olmasının sebebi bazı malların habire balçık ile sıvamaya çalışmasındandır.

Bi öğretemedik amk, güneş balçık ile sıvanmaz.
görsel
güneş sistemimizdeki maddenin %99'unu içinde bulunduran yıldız.
Kasım ayı geldi hala klima çalıştırıyoruz, sonra vay efendim ateş ediyorlar...
Askimdir.
Eski insanlar Tanrılarını güneş yapmıştılar. Işığının faydasını seneler öncesinden faydalanıyordum. Nedense güneşi dişi gibi düşünüyorum. Okuldan gelince beni ninni eşliğinde uyutuyordu sanki. Yaşamın ve ölümün yegane kaynağı güneş. Gözlerimi kısarak baktığımda kızgın bir ateş topu sanki.
Gökyüzünde durmaz. Uzayda durur.
En sevdiğim isim. Kızım, oğlum, kedim, kuşum, çiçeğim, ülkem, ya da masam, sandalyem olsa ismini güneş koyardım. Düşün yani, ısıdan artık..
Yok mu elinden tutan ya da biraz tütün?
Gülüşlerin paramparça, yalnızlığın bütün
Küçük, duyuyor musun?
Anlamasın kimse boş ver onları biraz
Sevgi nedir bilmeyen şiirden anlamaz
Küçük, yazıyor musun?
Bak kalemlerin var önünde deste deste
Hevesle yanan mum sönmez güçsüz bir nefeste
Sen korkma yeniden doğar güneş

Sözlerin güzelliği.. can Bonomo şarkısı.
Varlığını sevdiğim yıldız. Sebebi? E belli değil mi?
gökyüzüne pozitif enerji saçan yegane yıldız.
güncel Önemli Başlıklar