bugün

boşanma oranının düşük olmasının sebebi taraflarının birbirlerine deli gibi aşık olmaları değil, çevreleri ve ailelerinden çekinmeleridir.

yine de hayat öngörülemeyecek kadar fazla karmaşık, büyük konuşmamak gerekir.
tanım: garip, tuhaf aile kurma durumu. enterasan olansa bu tür evliliklerin çoğunlukla ''ölene kadar'' sürmesi.

dur10akadarsaysonrayaz evlilik çağına gelmiş, hatta birazcık geçmiş (az ama fazla değil) evlenmesi beklenen biridir. ailesi bu konuda dur' un agresif tavırlarından dolayı pek de fazla üzerine gitmemektedir (allahları var). ama diğer akrabalar ise bu konuda tam anlamıyla taarruza geçmişlerdir. dur ailesine geçirebildiği nazı, artık saygıdan mıdır, yoksa eziklikten midir akrabalarına geçiremez. dur, birgün kalabalık şehrin kalabalık semtinde gezerken bir telefon gelir ve olaylar gelişir:

-efendim x abla
+bak şimdi akşam bize geliyosun. annem bi arkadaşının kızının resmini almış. gel bak.( iyiki kızınkini almış! yoksa git hollandaya piyuuuuu!!! bide dünürler bizim köyde de düğün isteriz derlerse iyice sıç)
-vesikalık mı?
+efendim?
-boy, bikinili falan?
+allah canını almasın, dalga geçme. gel akşama.
-kime benziyor peki?
+nasıl kime benziyor?
-adriana lima, megan fox, sıla gibi bişey değilse gelmem.

neyse işte biraz daha geyik çevirdikten sonra tüm atlatma çabalarıma rağmen başaramadım. zaten x ablanın babası da otoriter bir dayı olduğundan gitmenin daha hayırlı olacağını düşündüm.

akşam beklendiği gibi gittim, resme baktım, yine ısrarlar sonucunda da görüşmeyi kabul ettim. kalabalık şehrin, kalabalık semtinde, kalabalık cafesinde buluştuk. umarım bi tanıdık görmez. çok sinirliydim artık. düştüğüm durum, o kızın düştüğü durum hiç hoşuma gitmedi. kasıntı bir sohbet olacağı da belliydi. artık yapılacak tek şey vardı. bunu şimdi yaparsam bundan sonra böyle birşeye kimse kalkışmayacaktı eminim. iş mülakatında gibiydim. girmek istemediğim bir işin mülakatı:

+insan kaynakları müdürü
-dur10akadarsaysonrayaz

+merhaba ben insan kaynakları müdürü
-bende dur, memnun oldum.
+aslında daha önce hiç böyle birşey yapmamıştım. nasıl oluyor bu işler hiç bilmem.( bilen insanın ilk lafları bu.)
-ben ayda ortalama üç kere falan yapıyorum, merak etme yardım ederim.
+gerçekten mi?
-evlenmeye çalışıyorum ya. tabi biraz da yaş geçti. bir an önce olsun diye uğraşıyorum.
+hıımmmmmm........(hım ya ne sandın?)
_..........
+peki ne iş yapıyosun?
_özel bir şirkette çalışıyorum. ama sevmiyorum. çıkmak da istiyorum ama ne bileyim işte.
+ne kadar maaş alıyosun peki? ( yuh değilmi? gerçekten sordu. o zaman dedim, doğru yoldayım diye)
-4000 kadar alıyorum da çok fazla geliyor. bunun yaklaşık bi 2500 lirasını falan dağıtıyorum.
+neden dağıtıyosun ki? (inandı mı lan?)

+pekiiiii(hay pekine senin) daha önce nişanlanmışsın ayrılmışsın neden?( süper soru? bundan sonra da sorarsa kesin evlenirim bunla ben)
-aslında çok seviyorduk birbirimizi. ama anneme dayanamadı. zaten bende annemin sözünden çıkmam hiç. benim için annemin söylediği anayasadır. yani mesela şehir dışında olayım, arasın gecenin bi yarısı, özledim seni desin, kalkar giderim yanına. bir de sana bir kere demişler de, aslında iki nişanlı, üç sözlü leşim var. birisi benim hatam. kankasıyla sözlümün evinde basılmıştım. diğerlerini de annem kesinlikle olmaz demişti. ben de peki annecim demiştim.
+şey, benim artık gitmem gerekiyor.
-tamam bırakayım ben.
+annen kızmasın. ben taksiyle giderim. yakın zaten.
-peki.( peki çok güzel durdu şimdi)

cidden bir kızı bu şekilde korkutmak yada ne bileyim başka bir insanla dalga geçmek hiç hoş değil. bunun bende farkındayım. diyeceksiniz ki; '' iyi de kuzum bu kızın suçu ne?'' valla hi yok. ama buna da sesimi çıkarmazsa bunların ardı arkası kesilmeyecek. kimseye de yeter artık yapmayın diyemem. iyi oldu bu güzel durdu.

geldiğimden beri telefonum susmuyor. dayım, onun kızı x ablam, x ablamın annesi yengem. sesi mi kısık ne telin?. sanırım bugün iş de çok yoruldum, erkenden de yattım.

edit: imla
tam tesi görmeme usulüdür aslında. genelde kadın da erkek de birbirlerini daha önce hiç görmemiştir.
evlilikte sevgiden çok saygının olması gerekiyor. belki bu yüzden olabilitesi var diyebiliriz.. ama yine de kötü ya. tanımadığın, dolayısıyla sevmediğin biriyle nasıl (hem de davul zurna eşliğinde) sevişeceksin ki.. *
boşanma oranlarının düşük olmasının nedenlerinden birinin de; görücü usülüyle evlenen kadınların genellikle ekonomik özgürlüğe sahip olmayan kadınlardan oluşması olan, evlilik türü.
kendi büyük kişiliği küçük kişilerin evlenme şeklidir.tek bir çeşidi yoktur tanıştırılanlar da vardır nişan olmadan yalnız bırakılmayanlar da.uç örnek olacak ama çiftlerin birbirini görmeden evlendiğini de bu fakir görmüştür.
babaların yaptığı seks anlaşmasıdır. asıl konuşulan şudur:

- efendim benim oğlanla sizin kız seri bir şekilde yiyişiyor, bunu ikimizde biliyoruz. gelin bunu resmiyete dökelim, ayrı ev açalım şunlara orada sikişsinler rahatlasınlar.

+ valla bizde genç olduk, ayak bileğine 31 çektiğimiz zamanlar oldu. bence uygun, bunlar yüzünden sinemaya gidemiyorum inanki orda yiyişirlerken yakalıycam diye.

- işte beraber gideriz artık sinemaya, korkusuz, gerilimsiz... mis.

+ o zaman verdim gitti.
(img:#255745)
genellikle ne çıkarsa bahtına mantığı vardır ama yinede korkutur.
*küçücük bir kız 50 yaşındaki yaşı geçmiş adama görücü usulü diye verir misin, gerçi bu zamanda görücü=parayla satın alanlarda ön planda.
*usulü bu olmamalı bence insanlar karşılıklı severek aşık olarak evlenmelidirler.
*zorla yapılan her şeye karşı gelmektir. (bkz: kızlar)
http://www.samanyoluhaber...esifre-eden-anket/736011/
görücü usulü evlilik, görmeden evlenmek değildir efendim. gidersiniz görürsünüz, aklınıza uyarsa tekrar görüşme talebinizi sunarsınız. karşı tarafta beğendiyse belli bir ahlak çzgisi içerisinde bu görüşmeler devam eder. kimseden gizliniz saklınız olmadan, harama uzanmadan. birisiyle evlenebilmenin kriteri tenine dokunmaktan değil, beynine yüreğine dokunabilmenizden geçer.
anne yeter artık evlenmek istiyorum ama kısmet yok bulamıyorum, bana bir şekil yap dedikleri evlenme çeşididir.
Sağ elden bıkmış usanan kişiyi görüp yakınlarının ona acıması halinde birilerini bulup evlendirme çeşididir.

not; Kadın için aynı şey söz konusu değildir, kısacası bahtımda kim varsa.
Uzun soluklu evlilik türü.
Bok atmayın git sevgili bulup evleneceksen evlen ama kimseye bok atma.

Bazı cakallar çıkmış bu evliliği yapanları aşağılıyor kardeş kimseyi bilmeden bok atma sevgilisi olan tiplerden çok daha eğitimli ve daha kültürlü insanlar da yapiyor bu evliliği.
ha Amk sanki görücü usulü değil flört sonucu evlenince kültür oluyorsun. Yürüyün gidin lan!!
(bkz: el sikiyle gerdeğe girmek)
bazen çok ilginç olaylara vesile olan evlilik türüdür.
hakkı isminde rahmetli bir arkadaşım vardı. bir gün muhabbet arasında annesi ile babasının nasıl tanışıp evlendiğini sormuştum. verdiği cevaba halen hatırlayıp gülerim;

"babam aslında annemi değil, teyzemi istemeye gitmiş. dedemlere istemeye geldiklerinde dedem teyzemi babama vermemiş. aradan 1 ay geçtikten sonra babam tekrar istemeye gitmiş. dedem yine vermemiş teyzemi. babam da bu hırs yapıp annemi istemiş. dedem nasıl bir kafada yaşıyorsa, annemi vermeyi kabul etmiş... böyle manyak bir ailede yaşıyoruz abi biz."
hala geçerliliğini sürdüren çağ dışı bir adet.
çok romantik.
ailenin ya da yakınların tanışmaya vesile olduğu evlilik türü gibi algılansa da aslen gelin damadın nikah öncesi neredeyse hiç görüşmediği birliktelik türüdür. eğer böyle değil de ilk algı gibi olsaydı hemen herkes görücü usulüyle evlenmiş olurdu. aile, arkadaş farketmez. hep bir vesile olacaktır nasılsa.
insanin kafasini karistiran durum.
Geçen gün rüyamda kendisi vesilesiyle evlendirildiğimi gördüğüm, hala etkisinden çıkamadığım usûl. Benden uzak.
kız en güzel kıyafetlerini giyip saçını yaptıracak ki kendini iyi pazarlasın çocuk en kaliteli giysilerini, ayakkabılarını giyip kızı en kaliteli mekana götürecek masanın üzerine arabasının anahtarını iki milyarlık telefonunu koyacak o telefon ara ara ilaçlarla ilgili bir şey sormak isteyenlerce aranacak ki çocuk kendini iyi pazarlasın.
aileler de soylu oh yeme de yanında yat...dışarıdan her şey mükemmel....
yaşanan deneyimlerden sonra, giderek mantıklı gelmeye başlayan usül.
riskin ta kendisidir.
bu devirde buna yeltenen erkekten hayır beklemeyin çok ailecidir, birey olamamıştır. aile ne derse odur onun için.