bugün

bilal çoktan gemilerini nakite çevirmiştir biz yakamadan o satmış bulunmaktadır.
“Gemiyi yaktım.” dedi kadın.

“Nasıl?” dedi adam gülümseyerek. Zaten haftalardır suratından bu gülümseme, bu anlamsız sırıtış hiç eksilmemişti. Öylece, anlamsızca… Belki de hayatı boyunca aradığı mutluluğu bulmuştu. Ve hala sırıtıyordu.

“Gemiyi yaktım. Kafanı çevir ve arkana bak.” dedi kadın.

Belki de haftalardır ilk defa dudaklarının uç kısımları kulaklarını işaret etmiyordu adamın. Atlas Okyanusu’nun ortasında, Panama’ya giden gemilerinin kıç’ından dumanlar yükseliyordu.

“Neden yaptın bunu?” dedi adam.

Kıvırcık saçlarını bir sağ bir sola attı kadın. Dudağını büzdü...

http://mbsadam.blogspot.c...r/2015/10/dedi-kadin.html
geri dönüşü olmayan bir yola girdiğinin resmidir. gemileri yakan insan bir zaman sonra limanı da yaktımı o adamdan umudu tamamen kesin.
Kesin olarak bir şeyden vazgeçmek.
Gemileri eben de yakar yiyorsa denizi yakacaksınız.
herhangi bir şeyi ya da birini tamamen gözden çıkarıp ona dair ne varsa kafada bitirdikten sonra geri dönüşü olmamak üzere gitmektir. zaman zaman hayata kaldığın yerden devam edebilmek için yapılması farzdır.
bi turlu yapamadigimdir. zira buyuk cesaret ister.
hernan cortes'in aztek imparatorluğunu fethe çıktığı seferde yapmış olduğudur.
Gemileri yaktım ama ,
Kendimi kamara da unutmuşum.!
sen gemi olsan ben otobüs terminali olurdum deyip çekiliyorum.

yakacak gemimin olmaması.
Bazen gerekli olandır. Evet.
(bkz: arthas) (bkz: warcraft iii the frozen throne)
Bugün itibariyle yaptığım şeydir. Geri dönüş yok, acımak yok.
Ben affetmiyorum seni, rabbin affetsin.
Yakarım. Bizde ağlayacak göz, dökecek gözyaşı kalmamıştır.

--spoiler--
Ayıp olur diye yakamadı. Sonra gitti gönüllü itfaiye eri oldu.
--spoiler--

Tam böyle şerefsiz çakan geçen adi erkek olacağım, tipim de pek müsait, gereksiz bir efendilik çöküyor üstüme bir rahmaniyet filan.

Niye böyle oliyomya.
Tarık bin ziyad ispanya’ya geçince gemileri yaktırıp askerlerine burayı almadan geri dönmek yok mesajı vermişti. ispanyayı fethettiğinde bi kilimin üstünde yatıp gurura kapılmak istememişti.
ispanya'daki vizigot krallığına sefer düzenleyen tarık bin Ziyad'ın, ordusundaki askerlerine moral vermek ve onları savaşa teşvik etmek için yaptığı bir davranıştır. Sembolik bir anlamı vardır. "Ölmek var, dönmek yok" demektir kısacası, evet.
osmanlı donanmasına karşı çok kez yapılmış bir şeydir.
işte
çekildi isyan bayrağı

"gemileri yakmışız isteyerek''
mümkünü yok dönüşümüzün
çizgimize gelen gelsin"
köy köy
dağ dağ
ve şehir şehir
yankı gelir
bu kutsal çağrıya.

salih mirzabeyoğlu- aydınlık savaşçıları
Gündemdeki Haberler