bugün

Egemen Bağış mıyım ben.
inna atayna kel Kevser.
Egemen Bağış mıyım ben.
Ey inananlar! Sarhoşken, ne dediğinizi bilene kadar, cünübken, yolcu olan müstesna gusledene kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz yahut biriniz ayak yolundan gelmişseniz veya kadınlara yaklaşmışsanız ve bu durumlarda su bulamamışsanız tertemiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinize ve ellerinize sürün. Allah affeder ve bağışlar.

nisa 43
kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde
bir türlü kendimi avutamadım
kaç gece ağladım böyle gizlice
ne yaptımsa seni unutamadım.

müslüm suresi 8. ayet.
"Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz."
“... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216)
günün anlam ve önemine binayen;

--spoiler--
لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا
رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ

Li yeşhedû menâfia lehum ve yezkurusmallâhi fî eyyâmin ma’lûmâtin alâ mâ razakahum min behîmetil en’âm(en’âmi), fe kulû minhâ ve at’ımul bâisel fakîr(fakîre).

Gelsinler de kendilerine âit olan menfaatleri elde etsinler ve kendilerine rızık olarak verilen dört ayaklı hayvanları, muayyen günlerde Allah'ın adını anarak kessinler. Yiyin artık onlardan ve yok yoksul fakiri de doyurun.

hacc suresi, 28. ayet.
--spoiler--

bayramınız mübarek olsun.
sadakallahülazim...
görsel
"Read, your lord is most hountiful, he taught with the pen, he taught man what he know not." (Alak, 5)
Ol der ve olur.
Fe eyne tezhebun?
Bu gidiş nereye?
(bkz: Tekvir Suresi)
islerin sonu ancak allah'a varir.

lokman/22
kavmi onu yalanladı. (nerede peygamber kıssası görürseniz rastlayacağınız dramatik dialoglardan biridir) .
Allah göklerin ve yerin nurudur
-nur suresi sanırım 20.ayet
asla yorumlanmaması gereken şey. sonuçta, ayetler allah'ın gönderdiği cümlelerse, buraya ayet bırakan kişi kendini allah'la bir tutuyor anlamına gelmez mi?
Yaradan rabbinin adıyla oku.
görsel
De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”
görsel
Allah rahatlık versin.
görsel
Geceniz mübarek olsun.
cumada kullanilacak ayeti bildigi yere koymasini istemektir. "Murteza sen onu geceye birak ben onu alacaam yarin ordan."
كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Kullu nefsin zâikatul mevti summe ileynâ turceûn(turceûne).
Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz.(elmalılı hamdi yazır tefsiri)
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).

Ey imân edenler! Cuma günü namaza çağrıldığında hemen Allah'ı anmaya koşun; alım-satımı bırakın. Bu, eğer bilirseniz sizin için çok hayırlıdır.(cuma suresi-9.ayet)

cumamız mübarek olsun, sadakallahülazim...
ve usulca git şimdi.