bugün

ortamda çaresiz ve tek başına bir halde kalakalmak anlamına gelir, çok kıl bir olaydır. hele ki bir iki denemenin ardından da duymuyorsa sinirler iyice gerilir allah kahretmesin rezil olduk mınakoyım duygusu hüküm sürer.
-Bakar mısınız?
-Bakar mısınız?(ses yükselir)
-(El işareti)
-Bakar mısınız?(daha da yükselir)
-Buyrun..
bu eylemin sık sık tekrarlanmasına sebeb olan bayların yanında kızarkadaşlarıda da varsa yazık bu şahsiyetlerin haline.
kendi sınırlarını aşma yolunda ilerlemektir; şöyle ki kişi sesini garsona duyuramadıkça sesini yükseltecek veya başka yollarla kendini duyurmaya çalışacaktır. yazıktır günahtır.
Biran bitmiş ve boş bardağına bakarken sanki kar amacı olmadan açılmış olan mekanın garsonu bir türlü size bakmamaktadır. Siz ise onunla göz göze gelemediğiniz gibi yüksek sesle bağırmak da istememektesinizdir. Çözüm tuvalete kalkmak ve geçerken isteğinizi garsona iletmektir artık.
bir de hatun kişinin karşısında özgüven gösterisi yaparken sesin duyurulmaması vardır ki, vah ki vahtır. halbuki ne gerek vardır, sorun garsondadır.*
-bakarmisiniz. -duymadi..
-sey garson beyyy.... etraftakilerin gözü sizdedir ve rezillik göstergesinin ilk anlarini yasamaktasinizdir.

garson sizi duymamistir ve mutfaga dogru yönelmistir.
yaninizda birileri varsa bu rezilligi onlarla paylasmak icin "bide sen söylesen belki seni duyar" dersiniz. fakat yaninizdaki orali biile olmaz.zira hic niyeti yoktur rezil olmaya.

bu arada kipkirmizi surat, el kol hareketleri, kasik ve catali yere düdürmek gibi olaylarda nükseder.

garson tekrar gelir.

-garson bey pardon ama bakarmisiniz. bu kezde bakmassaniz ben size bakacam cünkü.
garson en sonunda gelir.
icinizden söyle demektesinizdir"a.q garsonu, seni garson yapanin ben ta m.q. herkese rezil ettin beni.bi daha buraya gelirsem essekler kovalasin beni"

garson: buyrun efendim.
-yok bisey gidebilirsin. ses denemesi yapiyordum.
o kadar çabanızın sonuçsuz kalmasından dolayı, çoğu zaman duyuyorlar ve gıcıklığına bakmıyorlar hissi uyandıran durum.
patrona kızgın olan garsonun; kızgınlığını, tepkisizleşerek müşteriye yansıtması durumu.
insanı bağırmak zorunda bırakan eylemdir.
-Bakarmısınız lütfen
+...
-Abii bakarmısın?
+...
-Baksana be abii sana diyorum
+Sağırmı var kardeşim burda geliyorum bekle 2 dakika
aslında gayet doğal birşey olmasına rağmen yine de insanın kendini salak gibi hissetmesine sebebiyet veren durum.
Garson sesinizi duymadıkça sanki etrafta herkes size gülüyori, rezil oluyormuş gibi hissedersiniz ;
+pardoonn bakarmısınız
-...
+usta bi bak
-...
+baksana kardeşiiim tamda garsonun döndüğü sırada;
+bakarmısınızaagzın....
bakmıyo işte ibne diye içten içe sövülür durur.
aslında bazıları özellikle bakmazlar. *
nedense insanda gereksiz bi stres bi gerilim anı yaşatan durumdur.
değişik el kol hareketleri yaparak,

- hiişştt hüüüopp yakışıklı.

olarak seslenilebilir.
ahh yazar dostlarım bu pezevenklere sesinizi duyurmak için neden uğraşırsınız ki. metal küllüğü yere atmakla değil garsona herkese sesinizi duyurursunuz. denendi, onandı.
bazen bir işkence bazen de bir utanç sebebidir. adam sizi duyamaz ve siz de olduğunuz yerde çırpınır durursunuz. hele yanınızda biri varsa bu sizin açınızdan kötü olabilir. duyamayan garson dövülmelidir.
yemek yenilip içilen yahut sadece içilen bir mekanda çalışan servis elemanları ile iletişime geçmek istenilse de geçememe durumudur.

ses duyurulamamış ve yanında bir de rezil olunmuşsa * yapılacak en iyi şey rezilliği doruk noktasına çıkartıp denenebilecek her yöntemle garsonun dikkatini çekmeyi başarmak olacaktır. mesela;

-garson bey bakar mısınız?
-(bir iki el kol hareketi) garson b..*
-* (yüksek sesle) şşştt delikanlı!

ya da

-garson
-garson bey*
-* (sesli bir ıslıktan sonra) bir baksanıza kardeşim!

ya da

yaşlıca biriyseniz

-evladım bakar mısın?
-evladım bi baks...
-hey yarebbim! (iç çekiş sesi)
-* (sessizce masadan kalktıktan sonra garsonu kulağından tuttuğun masaya getirip)
-bak şimdi ne güzel bakıyorsun masaya değil mi? illa kulağınızı mı çekmek lazım?

gibi.
elinin uzunca bir süre havada kalması demektir.
bazende defol git lan demek istediğiniz yaratıkların keyfine göre hareket etmesinin bir sonucudur. umursamamazlıktır, ararsın bulunmazlar iki çift laf edeceksin başka bir isteğiniz var mı diye gidip gidip gelirler. bu tiplerin bazıları canı sıkılınca da istemeden hesabı getirip hadi artık kalkın demeye getirirler.
hele birde yanınızda kız arkadaşınız varsa durum tam bir felakettir.
calistigi yerden yuzdesini alamayan yada parasinda kesik yiyen garsonun tepkisidir.