bugün

görsel
Hikayeye göre, günün birinde Franz Kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. Kız ağlıyormuş. Oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş. Kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı nokta da buluşmak üzere sözleşmişler. Bebeği bulamaması üzerine Kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş:
“Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.” Bu birçok mektubun ilkiymiş. Kafka küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğin hayali maceralarını özenle yazdığı mektuplardan ona okurmuş. Küçük kız da bu şekilde avunurmuş.
Derken gün gelmiş ve görüşmelerin de artık sonu gelmiş. Kafka son görüşmede küçük kıza bir oyuncak bebek getirmiş. Küçük kız, aslından oldukça farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakakalmış. Bebeğe iliştirilmiş bir not küçük kızın şaşkınlığını gidermiş: “yolculuğum beni çok değiştirdi.”
Uzun yıllar sonra artık bir yetişkin olmuş olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine sıkıştırılmış bir mektup bulur. Kısaca şöyle yazmaktadır: Sevdiğin her şeyi er yada geç kaybedeceksin ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek...
görsel
Dönüşüm
Dava
Milenaya mektuplar
Aforizmalar
Şato.
Okuduğum harika yazıları. Lakin kafka’nın yalnızlığı, aile yapısı, yaşadığı dönemin sorunları, karamsarlığı, psikolojik durumu...Bunlardı kafkayı kafka kılan.
görsel
ben bol bol küfür ediyorum ve ölümü olabildiğince hoş karşılamaya çalışıyorum, o ise yazdı ve öldükten sonra büyük adam oldu. ben öldükten sonra da küçük adam olarak kalmaya devam edeceğim. son kararım.

bu arada şayet reenkarnasyon varsa, kafka'nın babası benim babam olarak tekrar yaşıyor.
milenaya da başka bir isimle hayatta.
ben de kafka'yım.
ister inanın ister inanmayın.

siktirin gidin şimdi.
Mesela, neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken,uzanırken ya da uyurken seni bütünüyle gören bir dolap değilim? Neden değilim?

Milena’ya mektuplar.
gönül isterdi ki, milena’ya mektuplarının derlenmesiyle oluşturulan kitabın içeriğinde milena’nın mektupları da olsaydı. bir süre sonra tek taraflı mektupları okumak tuhaf geliyor.
benim yalnızlığım insanlarla dolu milena...
Kafka deyince şu sözü aklıma geliyor.

"her yeni tanıştığım insanla yorgunluğum biraz daha artıyor."

şato/
Ama üzüntü demek; gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu.
"Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin..
Ama sevgi, başka bir surette tekrar karşına çıkacak.."
görsel
kimse kusura bakmasında malın teki. saçma sapan kitapları var. zaten kendisi basmaya utanmış saçmaladığının oda farkında. bunun ibne bi arkadaşı var, bu ölünce o basıyor kitapları. bi ibne para kazancak diye edebiyat eziyeti çektiriyolar bizede.

okumayın olum şu adamı.

edit: kafka seviciler onlaynmış. şu adamın kitaplarını seviyorsanız aklınızdan şüphe ederim. popülist entelcikler sizi.
Nazlı Ilıcak bir konuşmasında düşünceyi geliştirme yollarından tanık göstermeye başvurmuş olacak ki "ünlü Fransız yazar kafka'nın dediği gibi" demişti.

Fransız demişti. işte o lahza o an beynimden sikilmişe döndüm. Oha amk. Kadın kafka'yı Fransız sanıyor. işin acısı bu kadın bi de araştırmacı gazeteci hani az daha zorlasan belki aydın addedilecek. Yazdıklarına söylediklerine kayıtsız şartsız inanan hatrı sayılır bir kitle vardı yani.

Ve işin acısı o hatrı sayılır kitlenin artık nazlı Ilıcak'a pek inanmamasının nedeni entelektüel fosluğunun açığa çıkması değil. Kitle demişken evet sanki tıp dilinde bir uru bir tümörü tasvir ediyormuş hissi veriyor. Evet sanki bir zamanlar nazlı Ilıcak'ı takip edenler sanki metastaz yapmış bir tümör gibi. Allah belamı versin. Yeminlen bak.
Ama üzüntü demek; gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu.
adamın yazdıklarını tartışalım, beğenelim, eleştirelim neyse de; adam ısrarla şu dönüşümün kapak fotoğrafını böcüklü yapmayın, böcek olmasın orda demiş. Çünkü orada böcek olması kulağı ters elle tutmaya benziyor. Peki ne olmuş? Kapak fotoğrafında böcek var. Hayır kapağa böcekli foto koydunuz ama kitabın son sözünde adamın yazdığı mektupları da eklerken bakın kapakta böcük olmasın diyişini de eklemişsiniz, ama kapak böcüklü. Kafka sonra vay efendim neden yazılarını kitaplaştırmak istemedi. iki tane fazla satacaz diye adamın dediğini böyle umursamayıp kitap az daha kalın gözüksün diye sonsözlerde, adamın anılarında bunu da ilave ederek yayımlamak? Can yayınları?
prag doğumlu çek yazar. çok büyük. hayal gücü, kalemi.. evini ziyaret etme şansı buldum. daha iyi anladım.
“Sessizlik, yalnızca mutsuzluğun birikimidir” (felice’ye mektuplar)
görsel

Ünlü kişisel gelişim (!) yazarı.

Hayatla nasıl mücadele edıcımızı dair 99 rıçıtı.
kafesin biri, kuş aramaya çıktı.

kafka'nın hayatı böyle farklı bir pencereden görmesi ne kadar da harikulade. hastasıyız
'milena'ya mektuplar' adında bir kitap yazmamış sadece hayatının beş senesini Milena'ya mektup yazarak geçirmiş takıntılı kişi.
Milena ile iki kez nişanlanıp ayrılmış sonrasında tutkusunu mektuplara dökmüştür. Milena'ya 600'ü aşkın mektup yazmış, bunların pek çoğu 900 sayfadan fazla tutmuştur.

Bu kitaptan haberi bile yoktur. Geride kalan dostları yazılarını ve mektuplarını ele geçirerek basmış, Franz Kafka adının gölgesinde renkli ve zengin bir hayata yürümüşlerdir.
“Yaşamın bana verdiği iki ders; çevreni gittikçe daralt, gereksiz kalabalıkların seni üzmesine izin verme...”
3 kere nişanlanıp(ikisi aynı kişi ile) 4. bir kişiyle evlenen ve veronika ile mektuplaşan yazar.

saygı duyulası insan.
bir yazar.
şimdi şöyle sen hayatin boyunca hep dislan, yahudiyim de yahudisin diye hıristiyanlar dislasin, hristiyana benziyon diye yahudiler dislasin. almanca konus cekler dislasin, cekim de almanlar dislasin.
anca bir dislanma ezilme.

baban çelimsiz ince gucsuz diye sevmesin, anan babasinin oglu diye sevmesin.
karin zengin olsun oh kurtuldum de karinin ailesi fakirsin diye ezsin.
genc yasta verem ol, zayıfla acilar cek bir senataryumda vefat et. acilar bitti oh de.

en yakin arkadasina vasiyet et kitaplari mektuplari yak sakin basmayin de, dönüşüm kitabinin kapagina da böcek resmi koymayin coluk çocuk isler yapmayin de.

arkadaşın gitsin tum kitaplarini eserlerini hatta mektuplarini bile bastirsin. yayimevi de gelsin dönüşüm kitabini böcek kapagiyla bassin *

milyonlar okusun seni sen okunmak istenmedigin halde, bir de instagramlarin süsü ol.

arkadaş samanyolunun ibretlik filmlerinde ana babasini döven evlatlar bu kadar çekmedi. sen ne yaptin böyle ya alla alla

not:
agnottott okuyorsan ve zengin olduysan beni prag'a götür ya * tamam o kadin icin gitmeyecegiz, kafkanin evini ziyaret ederiz * kafkanin benim fatihama ihtiyaci var :D
dönüşüm dönüşüm diye abarttıkları kitap bence abartılmış bir balondan başka bir şey değildir.
" Dante'nin ünü gitgide yayılıyor çünkü kimse Tanrısal Komedya'yı okumuyor. " Voltaire
Bu tip kült olmuş isimleri görünce aklıma hep bu söz düşer artık onlar hakkında iyi bir önyargı oluşmuştur, beğenmeme gibi bir lüksün yoktur, eleştiremezsin, bilmeyeni ayıplarlar ama ayıplayanların %90'ının hiçbir çabası yoktur onları anlamak için. Sadece isimlerini bilirler eserlerini bilirler lys edebiyat ya da kpss genel kültür testlerinden yüksek net yapmak dışında hiçbir katkıları yoktur hayatlarına ve bu onlara gayet yeterli gelmektedir. Yapmayınız böyle onlara yapılacak en büyük saygısızlıktır bence bu!!!!