bugün

1994 yapımı internetteki eleştirmen siteler tarafından yüksek puanlar alabilen zeka geriliği yaşayan birinin hayat akışını anlatmaktadır. hayatın zorluklarına karşı doğal davranarak, biraz da şansın yardımıyla karşı koyuşu anlatmaktadır. film bu özellikleriyle 6 dalda oscar ödülü almıştır.
başlarda pek umut vaad etmese de vietnam savaşındaki olaylar ve akabindeki tarihi olaylarla kurulan mükemmel bağlar ve forrestın kurduğu mükemmel sözlerle kendine bağlayan film. filmin sonu ne kadar önemli bize gösterir. hiç bir söz havada kalmamaktadır filmde.
yapılan binlerce aşk filmine "siktirin amk bu mu aşk?" diyen filmdir.
ayrıca alternatif bitiş önerileri sunulmuştur bu filmle ilgili.*

http://www.youtube.com/watch?v=xK1XOwrj-vI

kendi içinde her karakterin ayrı ayrı irdelenmesi gereken filmdir ayrıca. hepsinin hayatından yeni bir senaryo yazılabilir. forrestın insanları karşılıksız sevmesi ve hayatı içinden geldiği gibi yaşaması belki bazı yerlerde abartılı gelebilir ama mutluluğu böyle yakalamış olması filmden alınacak önemli derslerden biridir. ne kadar kısıtlı imkanları olsa da hayata tutunma azmini aşılamıştır insanlara.
an itibariyle tv8'de gösterilen, türkçe dublajının dahi sıkmadığı defalarca izlenesi hem gülümseten hem ağlatan başyapıt. tom hanks oyunculuğunu konuşturmuştur. akılda kalan çok repliği ve sahnesi vardır her biri insanı derinden etkiler. soundtracklerine değinemiyorum bile. (bkz: free bird)
(bkz: sweet home alabama)
hayatta bir kez izlenecek filmlerden çok güzel ve duygusal bir başyapıt.
Mükemmel bir sanat eseri.
hep izlemek istediğim,izlemesi bugüne kısmet olan aşmış film.
"my name is gump, forrest gump" repliği ile yaran film.
Kaderin ve Tanrı'nın azizliğine vurgu yapan, kişi tiplemeleri oturmuş, harika sountrack lere sahip olağanüstü güzel bir film.
sonunda ağladım film.*
"O,o benim gibi mi yani aptal mı ?"
--spoiler--
orospu kızın; efendi adam yerine piç adam tercihinin bir numaralı kanıtı film. gerçi sonunda doğru yolu buldu dedik bu seferde geberdi. forest in zenci arkadaşının annesinin, büyükannesinin hikayesi ise ayrı bi yarmıştır.
--spoiler--
"neden ölüyorsun anne?" Repliği ile ağlatan film.
"hayat bir kutu çikolatadır. şansına ne çıkacağı da hiç belli olmaz."
içinde süper replikler barındıran süper ötesi harkulade bir film. tavsiye edilir.
jenny adlı karakterin sinir bozucu olduğu çok güzel bir filmdir. tom hanks hayran bırakmıştır.
izlediğim en sikko filmlerden biridir.
--spoiler--
-neden ölüyorsun anne?
-vaktim doldu, sıram geldi, ahh hayır sakın korkma bitanem ölümde hayatın bir parçası, hepimizin kaderinde olan birşey, bunu bilmiyordum ama senin annen olmakta kaderimde vardı, elimden geleni yaptım.
-çok iyiydin anne.
-ben insanın kaderini kendinin çizdiğine inanırım, tanrının sana verdiklerini en iyi şekilde değerlendirmelisin.
-benim kaderimde ne var anne?
-onu kendin bulman gerekecek. hayat bir kutu çikolatadır forrest, şansına ne çıkacağı hiç belli olmaz.
--spoiler--
koşan bir adam. ufak tefek mesajlar. abartılmaması gereken bir film. bazen kendimi tutamayıp bu filmleri ayyuka çıkartanlara bir kaç açıklama yapmak istiyorum ama üşeniyorum sonra.

evet. dediğim gibi izlerseniz vakit kaybı olmaz. öyle bir film. ama kazandırdıkları olur mu? o filmi izlemeden önce bazı şeyleri kazanamamış olanlar için olur tabii. anlayana.

bunun dışında duygusal yanı yadsınamaz. her şeye rağmen izleyip de göğsüne bir şey oturmayan adam yaşamasın. puuu.
forrest'ın askerlik komedisi bir yana içinde bulunduğu aşk durumunu daha önce yaşayan çoktur. kızlar her ne kadar efendi adam yerine piç adam tercihi yapsa da eninde sonunda belki de 70 yaşında efendi adamı seçiyor. bu da bi başarı tabi.
harika bir film bu gün olsa aynı zevkle izlerim.
- Gump bu ordudaki yegane amacın nedir?
- Bana söylediklerinizi yapmak komutanım.
- Lanet olsun Gump sen resmen bir dahisin. Hayatımda duyduğum en olağanüstü cevap. Senin zeka seviyen 160 filan olmalı. Çok yeteneklisin er Gump.
dünyanın en iyisi olmayı hakediyor ama the shawshank redemption un olmadığı bir dünyada.
o değil de bunun kitabı iyice uçuktur. forrest uzaya filan gider kitapta.
güncel Önemli Başlıklar