bugün

tipsiz araca "diğer arabaları çatlatan" temalı reklam yapmışlar.
net söylüyorum egea, symbol, taliant gibi modellerden hem güzel, hem rahat olan ticari.
ki ticari gibi değil, büyümüş bir Fiesta gibi.

bilmiyorum, benim çok hoşuma gidiyor. en azından yukarıda saydığım binek modellerden rahat, güzel ve işlevsel.
bunun uygun fiyata otomobil (binek) ruhsatlısı olsa en azından bir süreliğine yok demem, kullanırım.
Aynı gün içinde hem focus'a, hem courier'e bindim ve courier'i daha çok severek içimdeki o meşhur türk enişte ruhunun bende olduğunu fark ettim. Arkaya çadır, mangal falan. kıyı boyu veya yayla yolu. *

Focus küçük değil ama güvenlikten kaynaklı sütunlar kalın hale geldiği için araba epey basık bir hal almış. Courier halihazırda tavanı epey yüksek olduğu için bu durum bu kadar olumsuz etkilemiyor.

Courier ferah, geniş mis gibi.
Üstelik içi Fiesta neyse aynısı, ticari gibi değil. Kullanması rahat, donanım kalitesi binek araçlarla birebir.

Doblo, Kangoo, caddy'den haz etmeyen biri olarak courier hoşuma gitti.
Bunun otomobil ruhsatlı olanından alırım. *

Hem içi ferah, hem bagaj büyük. Yürüyor, güvenlik yine o fiyattaki b sınıfı araçlarla aynı.
B sınıfı küçücük arabalara 100-150 verene kadar, buna veririm şahsen.

Beyaz veya gri olanından.
görsel
görsel
görsel
efsane arabadır. ama malzemede ucuza kaçtıkları için üstünde yük yokken 160 ı geçmemek gerekir.

bununla ankara istanbul arasını 3 buçuk saatte gitmişliğim vardır. hey yavrum fuarlar...
bu günlerde her yerde karşıma çıkan araç. iyi satış yapmış anlaşılan. bu tip arabalar genellikle lastik, rüzgar, motor sesi ve sert süspansiyonlarıyla kafa beyin, mide barsak bırakmaz. ama test sürüşü yapmadan kesin bir yorumda bulunmayacağım.
çalıştığım kurum sağ olsun 1.6 tdci 95 hp 215nm titanium modeli ile iki haftadır beraberim ve bundan sonraki haftalarda da kendisi ile beraber olacağım kesinleşen araç. öncelikle tasarımdan bahsedeyim, bence sınıfındaki rakiplerine göre çok çok üst seviye bir tasarımı var. diğer hafif ticariler gibi hantal durmuyor, fiesta'nın bir kaç beden büyümüş hali gibi sanki. ayna konusunda sıkıntı yaşayan bir şoförüm, şahsi aracım 2005 model 1.4 tdci 68 hp comfort model fusion -evet yine ford- maalesef aynaları çük kadar ve kör noktası fazla. courier'a binince güzel bir oh çektim, maşallah hd_1080p_full olarak aynalardan dış dünyayı takip edebiliyorum.

eksilerinden bahsedecek olursam;
-aracı 37.970 kilometrede teslim aldım ve bu kilometredeki bir araca göre aşırı fazla trim sesi vardı. (özellikle sürücü tarafında)
-aracın yalıtımı pek başarılı değil, yani şehir içi trafikte zaten pek 80'in üstüne çıkılmıyor malum fakat uzun yolda 100-120'den sonra dayanılmaz bir rüzgar, yol ve motor sesi alıyorsunuz.
-paspas sıkıntısı var. bu üretim hatasından kaynaklanıyor sanırım, gaz pedalının altında sürekli katlanarak canımı sıktı kaldırıp attım. paspas olmadan da kullanılıyor ama zemin halısını sürekli temizlemeniz gerekiyor.

şimdiye kadar bunlardan başka gözüme çarpan bir şey olmadı. bence ihtiyaçlar bu yönde bir araca aitse rakiplerine bakılmadan gözü kapalı alınabilir. daha başka şeyler olursa ilerde buraya yazarım.

ha unutmadan yakıtı şehir içinde (ankara) 5.5-6.0 litre - uzun yolda 4.5-5.0 litre arası.
Satın almayı düşündüğüm araç. Düşük yakıt tüketimi ve tasarımı oldukça ilgi çekiyor. Üstelik bugün şartları içinde bu denli özelliğe sahip sıfır aracın bu fiyata bulunması şaşırtıcıdır. Lakin aklıma takılan birkaç mesele var özellikle sahibinden ve arabam'da bir hayli ilan var bu insanların satış sebebi memnuniyetsizlik mi yoksa model yükseltme/düşürme midir bilinmez.

1.6 lt tdci 95 hp motora sahip titanium plus modeli 56-57 bin türk lirasına satılıyor. Sürücü ve ön yolcu koltuklarında ısıtma, lastik basınç ölçer, start-stop gibi üst segment otomobillerde bulunan özelliklere sahip courier 2 yılda oldukça iyi satış yaptı.

Bu aracın bu modelini kullanan birisi tavsiye verebilirse mutlu olurum. iyi forumlar. swh.
(bkz: Ford Courier)