bugün

Param yok der çıkarım.

Yalana gerek yok. Size satan adamın da parası ona yetmiyor olabilir. Halden anlar. Üzülmeyin.
Ya bunun başka rengi yok muydu? kırmızısı olsa alacaktım tüh.
Abi biz diğer yerleride gezelim ona göre dönüşte uğrucaz.
Yalan söylemeye gerek olmayan durumdur. Zaten mağazaya giren her 100 kişiden 8'i alışveriş yapıyor. Adamlarda durumu biliyor yani.

Dolayısıyla kem küm etmeye gerek yok. Çok pahalı geldi denilebilir. Yada benim yaptığım gibi "bakıcıyız, birşey olduğunda sizi çağırırız diyebilirsiniz"

diyemez misiniz?
-kolay gelsin bunlar ne kadar?(10 yumurta+1lt cocacola)
+9,25
-kac?
+9,25
-10 yumurta ne kadar ki?
+7 tl
-tavugun bundan haberi var mı?
+anlamadim
-hayirli isler
(2 gun once kasiyerle bir diyalog).
- şu koltuk bakımına bakacaktık.
+ Efendim en güzel serimiz o, çok zevkli bir o kadar kibarsınız.
- Eh eh öyle derler zaten. Ne kadar onun fiyatı?
+ 6000 lira.
- Çüşşş.... ay yani pardon çok hoşşşşşşş. Ay biraz fiyatlı sanki?
+ Normal ama efendim onların hepsi kaz tüyünden imal.
- Şu ana kadar müşteri diye yolduğunuz kazların tüylerinden mi? nihohahaha!
+ Pardon??
- Yok bi şey. Biz kaplan postu arıyorduk, başka yere bakalım. Çüüüşşş ay yani çüüüüüz.
hiç yalan söylemiyorum. direkt "hmm pahalıymış" diyorum. "neden" "ama.." "aslında indirim..." gibi karşılık alırsam siklemiyorum bile. çok zevkli oluyor.
-oo iyiymiş abi.

-(wtf?)

-hadi size kolay gelsin.
"Bende onu alacak göt yok"
mağazalarda beğendiğim ürünün fiyatı çok pahalı olduğunu görünce satıcıya "armutlusu var mı bunun armutlusu? armutlusu olsaydı alırdım" diye dedikten sonra uzaklaşırım ordan.
"bundan evde çok var, lazım değil." ulan yazarken bile gözlerim doldu.
Ay canim biz ilk buraya geldik biraz da diger yerlere bakalim denip tezgahtarin yuzune bakmadan cikilir.
bilemedim yani guzel ama pekte isinmadim neyse bakalim biraz dolasalim karar veririz.
(bkz: siz ucuz değilsiniz onlar pahalı)
- Bunun tapir ağzı rengi yokmu
+ ?!
- ah be olsaydı gözümü kırpmadan alırdım.
millet olarak realist değilde dolambaçlı olduğumuzu gösteren yalanlardır. *
dönüşte uğrarızcılar, para çekip geleyimciler, bi bakayımcılar, işi farklı renge dönüştürenler, aybaşında geleceğimciler...

say say bitmez, envai çeşit bulunur.

benim en favorim dönüşte uğrarız diyenlerdir. bu cümleyi kuranı görürsem yarılırım.
ne dönüşü moruk? nereye dönüyorsun? neden dönüyorsun? madem dönüşte gelecektin orada ne işin var? *
dönmeyeceksin lan işte, yalancı, dönmeyeceksin, dimi, kaçıyorsun? *
ama millette haklı galiba, mesela bir dükkana girip fiyat soruyorsun.
ve fiyatı pahalı bulduğunu söylüyorsun, teşekkür ediyorsun.
lakin herifin oğlu başlıyor karşılık vermeye,
aman abim neresi pahalı, sana kaç paralık bir şey lazımdı, bundan ucuzunu bulamazsın bik bik bik...

sanırım satıcıların bu tarz tepkilerinden dolayı milletçe yalan dolanla alışveriş faslını es geçmek gibi bir huyumuz oluşmuş olmalı.
" biz bir dolanalım dönüşte alırız"
(bkz: dönmedi)
- bu pantolon ne kadar?
+ 300 tl efendim.
- kaça kadar açıksınız?
+ 21:00 gibi kapatıyoruz.
- tamam ben kapanmadan uğrarım.
- şu mont ne kadar?
+ 700 tl.
- hmm peki kalsın o zaman, ben prensip olarak asgari ücretin altında satılan ürünleri kullanmıyorum da kusura bakmayın.
-şu kazak ne kadar?
+230 lira.
-e yuh. hayırlı işler.
valla bende yalan yok daha geçen hafta bir mağazada gerçekleşmiş diyalog;

+merhaba, kolay gelsin.
-teşekkür ederim saolun, buyrun efendim.
+şu mont iyimiş fiyatını göremedim yalnız.nedir fiyatı?
-efendim o mont şöyle güzel böyle iyi fiyatıda 750tl
+700 mü? 50 mi? hocam 1+1 ev mi satıyorsunuz saolun ben almim. bu yaşıma kadar 750 tl yi bir arada görmediim ben dedim.
satış sorumlusu arkadaş da gülümsedikten sonra dükkandan ayrıldım.
-Ne kadar?
+450 m
-takas var mı
+ne ile?
-+9 kdp vereyim 25 ort.
+sie go.
-ss aldım.
- hmmm beni çok aşıyor.

direkt böyle derim. param yetmiyorsa yetmiyor abi. hem fakirim hem izahat mı verecem tanımadığım adama.
bir de müşteri temsilcileri ününün fiyatını naif edayla ve alçak sesle söylüyorlar. hele ki rakam fahiş ise.. bu durum sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama benim dikkatimi çekti. paylaşamak istedim.
Tamam ben bir diğer mağazalara da bakim olmadı gelim alim kem küm tamam sessizce kolay gelsin.