bugün

Fırın bölümünde Tahin dolgulu kurabiye oluyor. Bir tanesi baya doyurucu ve tok tutuyor. Ama sakın tek seferde ağzınıza atmayın babam geçenlerde boğuluyordusjdj.
Sevdiğim bir market. Pestolu humus favorim. Harras dondurmaları da beğendim bu magnum gibi olanları.
Fındıklı süt reçeli Off diyorum deneyin mutlaka.
Beije de file marketlerde yerini almış bu da bence güzel bir haber.
Zeytinli baget ekmek yine favorilerimizden efendim.
bim'in xl versiyonu olan marketler zinciri. bim kadar yaygın değildir ama ürünleri iyidir.
Harras markasının süt ve yoğurtlarını sevdiğim market. Bugün zeytinli kekikli baget ekmeğini de denedim harika..
Bir egeli olarak zeytin ve kekiğin olduğu herşeye bayılırım.
müdavimi olduğum markettir. özellikle kendi ürünleri genellikle markası harras gayet başarılı.
müşteriyle ekstra ilgili ve alakalı olan süpermarkettir. bim'de alışılanın aksine o soğuk hava yoktur. kullanılan renklerin verdiği enerji bile evinizin bakkalı hissini yaşatır tabii bakkaldan çok çok daha büyük. gece 10'a kadar da açık evimin yakınlarında olduğu için sık sık kullanıyorum. her şey var diyebilirim. en sevdiğim kısmı fırın bölümü ve sıcak ekmek çıkınca anons etmeleri.
Bu arkadaşları keşfettiğim günden beri başka yerden alışveriş yapamaz oldum amk.

Bim grubundan bu kadar başarılı bir iş beklemezdim doğrusu.

Hem uygun fiyatlı hem ürünleri kaliteli hemde manav reyonu her zaman taptaze.

Fırın bölümü ayrı bir dünya.

Ve son olarak arkadaş burada çalışan kişiler milletvekili maaşı alıyor herhalde hep güler yüzlü yardımsever insanlar.

Neyse deneyin derim pişman olmayacaksınız.
kendi içinde dahi lokal kalan bir sistemleri var.

kampanya yok, sadece nadir indirim var.

ürün çeşitliği hem çok geniş hemde oldukça sınırlı garip bir şekilde. pl ürünleri reyonda çok büyük bir yüzdeye sahip.

herhangi bir müşteri sadakat programları yok.

mağazalar oldukça ferah ve geniş, herhangi bir fazlalık ve karışıklık yok fiziki görünümde. reyonlarında koli görünümden çekinmiyorlar, koli içinde reyon yerleştirmesi var özellikle büyük hacimli ürünlerde.

belli bir müşteri hedef kitlesi yok gibi genel olarak bim zihniyetine devam ediyorlar, belli bir müşteriyi hedefleme amaçları yok gibi. bulunduğu lokasyonu özellikle orta üst gelir grubuna hitap ediyorlar gibi.

personel sayıları mağaza yoğunluklarının düşük olması nedeniyle oldukça yeterli. personel kalitesi iyi denilebilecek seviyede, müşteri iletişim ve hitabetleri iyi durumda.

taze ürün kalitesi tatmin edici denilebilecek düzeyde, manav yeşillik bölümü biraz vasat.

sakin, sessiz, ferah ve düşünme gereksinimi olmadan ve fazla seçenek sunmayan bir alışveriş için biçilmiş kaftan.

bildiğin para - çokomel dengesi...
file market bim a. ş. firmasına ait süper markettir. hedef kitle tamamen migros müşterileri olup bu firmadan bir çok yönetici ve mavi yakalı personel transfer etmiştir. ilk mağazasını mart 2015 yılında istanbul bahçeşehirde açmış olup 2016 yılı içerisinde istanbul dışına da çıkarak bim gibi sessiz ve derinden yaygınlaşacaktır. her ne kadar büyük ve kurumsal bir kimlik olarak gözükselerde bim deki mantığın dışına çıkılamamış ve personeli sömürmeye devam etmektedirler.
bim'in açmayı planladığı süpermarket formatındaki mağazalarına vereceği isim.

en az 1000 m2 alanı olacak olan bu mağazalar normal süpermarketlerdeki gibi kasap, manav, şarküteri ve mağazaya göre fırın bölümlerine sahip olacak. ürün yelpazesinin 3000+ olacağı konuşulan mağazalarda file'ye özel pl ürünleri de satılacak.

bim'in klasik formatında ki pazarın aşırı büyümesi ve bim için file marketleri sıfırdan gireceği bir pazar payı olacağı için oldukça cazip. tabi koskoca mağazayı 5 kişiyle döndüren bim'in bu marketlerde 30 40* kişiye varan personel çaılıştırıp çalıştırmayacağı merak konusu. zira süpermarket emek ister, özen ister, önem ister. öyle bim formatı gibi basit değildir...

not: bu yazılanlar kesin doğru bilgiler değildir. söylentiler ve kişisel yorumlardır. bu tarz mağazaların kurulacağı haberlerinin medyaya düşeli neredeyse 1 yıl olacak...