bugün

ea sports'un 2010-2011 sezonu için yarattığı yeni menajerlik oyunu.
kasım başında çıkacak oyundur.
fifa manager 11 olarak piyasa sürülmüştür. *
malum ortamlara düşmüştür. indirmek yok, bizde indirmek yok. orjinal alacağım beğenirsem.
sadece football manager'a tahammül edemeyip yanına birkaç tutam Pro Evolution Soccer isteyen kısmın tercih ettiği devşirme menajerlik oyunu.
yardım istediğim oyundur ulan son 10 maçımda 3-0 hükmen galip geldim. tamam yeniyorum ama sıkıyor insanı nedir bu işin hal çaresi dakika 65 olunca rakip takım sahadan çekiliyor bende 3-0 hükmen galip geliyorum.
(bkz: sözlük bana yardım et allahsız)
Öncelikle, gittim paşalar gibi orjinalini aldım, çünkü benim başıma geliyorsa sanırım herkesin geliyordur, korsan oyunlarda birkaç sezon sonra durup dururken hata verir, ve oyun oradan ileriye geçemez. siler tekrar yüklersiniz, herşeyi yaparsınız, yok hayır olmaz. yeniden başlarsınız, yine belli bir yıl geçtikten sonra tekrar hata verir. (Cm 03/04 hariç). Güzelim altyapı oyuncuları, stadınız, kupalarınız bir anda gazoz kapağı olur.

Oyunu açtığımda, geçmiş yıllarda sensible soccer oynama neden olan "kendi maçlarınızı oynayabilme" özelliği, TCM 2004'deki gibi (TCM 2005 football fusion fiyaskosunu hatırlamak istemiyorum) bu oyunda da vardı. ancak o da ne? bu özelliği açmak için yaklaşık 5$ harcamanız gerekiyor. tabiki de ödemeyi yaptım ve tüm maçlarımı oynamaya başladım. ve menejerlik dediğin böyle olur arkadaş, kendi altyapı oyuncumu kendim oynayarak güçlendirmek istiyorum, yeni stadımda gol atıp etrafı ateşlendirmek istiyorum.

football manager çok güzel bir oyun, bana ayrı bir zevk veriyor, ama fifa manager'ın yeri çok farklı. biri sağ kolumsa diğeri sol kolum. ama şu kendi maçlarımı oynama özelliği nedeniyle şu anda göz bebeğim.

oyun genel olarak bir önceki versiyona çok ama çok benziyor. forumlarda logo ve facepack aramanıza gerek kalmıyor, çünkü Türkiye süper liginde hepsi var (Alt ligler için araştırılabilir). bazı değişikliklere gelince, oyuncunuzu satmak istediğinizde artık menejere 5% pay verip şuna klüp bul diyebiliyorsunuz, sanırım başka majör bir farklılık da yok iştah açan. (Resmi internet sitesinde çoğu düzenlemeyi zaten yazmışlar)

maçları oynarken (evet gelelim asıl konuya) 4. ligden inegölspor'u seçtim, oyuncu menejer olarak forvette yerimi aldım, 4. ligin tozunu dumanına katıyorum. ancak her maç zar zor kazanılmış bir zafer sanki. rakip çok iyi, ve bir pas yapmaya başladılar mı 20 dakika top ayağınıza gelmiyor (bu bug da olabilir) 3. lige çıktığımda yeni oyuncu alamadım, aynı kadroyla kupaya dahil oldum ve ilk turda eskişehirspor'la eşleştim. formalite maçı diye düşünürken 6-2 yendim. peşinden Fenerbahçe ile eşleştim ve fark yemeyi beklerlen 4-2 yendim. sona denizliyi yendim, sonra canım beşiktaş'ımla eşleştim. göz yaşları içinde beşiktaşımı 2-1 yendim (90. dakikada penaltıyı bilerek kaçırdım). finalde galatasaray ile eşleştim ve 6-0 yendim (valla 3 büyüklerini birbirine kattım istifa eden olmadı, gerçek hayatta olsa sayemde 5 teknik direktör değişirdi eminim.) 2. ligde uefa (eurocup) kupasını süper skorlarla aldım. 1. lige çıktım, ve transfer edecek level 70 üzeri adam bulamıyorum, kimse gelmiyor arkadaş.

sadece maçarın sonuçlarının etkileri düşündüğüm gibi olmadı, beşiktaşı feneri galatasarayı eliyorum, manşet olmuyor, bu çok saçma. 2. ligden uefayı alıyorum, hiçbirşey yok. ne bileyim, ülkenin kahramanı ilan edilebilirdim. tutmasam da saygı duyduğum galatasaray uefa kupasını aldığında bi beşiktaşlı olarak tura çıktım. yani bunlar olabilirdi, tüm türkiye uefayı kutladı vs. ama yok.

onun dışında uykusuz gecelere ortak olacak bu oyunu iyi ki almışım. umarım 10. sezonda hata vermez.
futbolcuların resminin olmadığı kuluplerin amblemleri ise kayıplarda olduğu oyun.
Yakın zamanda çıkan update II 'yi yükleyip biran önce versiyonu yükselttim, ama yükseltmez olaydım. Yenilikleri yazmadığı için neler değişti bilmiyorum ama farkettiğim tek bir şey oldu, o da 3d maç oynamanın işkenceye dönüştüğü. Otomatik yönlendirme kalkmış, yani top size havadan gelirken siz ok tuşlarına basarsanız adam topu beklemeden hareket ediyor. Hemen oyunu silip tekrar yükledim, update I 'i kurup oyuna hiçbirşey olmamış gibi kaldığım yerden devam ettim. (Update II ile olan save'ler, Update I ile çalışmıyor, bilginiz olsun) Şimdi Update III 'de umarım Update II ile bozduklarını da düzeltirler.
böyle gerizekalı bir oyun görmedim ben. o kadar da hevesle almıştım...
1- skor ne olursa olsun rakip 45 dakika pas yapıyor sittin sene kapamıyorsun.
2- şampiyonlar liginde grupta 3 maçı kazanıyorum puan durumunda 0 puan ve -7 averajla sonuncu sıradayım.
3- her 10 golden 9 u kafa golü
4-uefa kupasında final oynuyorum, rakibin sahasında...
5-kaleci 2 metre önünde yerde duran topu almıyor,rakip ortasahadan koşup topu alıp gol atıyor.
6-transfer yapmıyorum ama bütçeden 2 milyon euro eksilmiş.
7-personel bütçemi hiç kullanmadığım halde takıma personel alamıyorum en ucuzunu bile. (bütçe yetmiyormuş)
8-ne kadar kupa varsa topluyorum, ama klübün prestiji düşükmüş. vs.vs.vs. daha çok var.

paranıza yazık...
Uzun zamandır bu oyunu oynuyorum, yukarıda notlarım da var. güncel görüş ve düşüncelerim:

1) adam önünde duran topu almıyor, arkadan koşarak gelen oyuncum ve rakip oyuncu topa doğru yarışıyorlar.
2) ben gol atınca neden rakip oyuncu seviniyor anlamıyorum
3) kötü rakipler iyi rakiplerden daha zor
4) speed'i 50 olan adam, speed'i 80 olan adamıma arkadan yetişiyor (Enerjileri düşük değildi)
5) milli takımda, ümit milli veya küçük millilerde olan oyuncular kadroya sene başında seçilmezse, sezon içerisinde seçilemiyor
6) forvetin göğsüne çarpan top yerde sekerse kaleci yere atlayıp topu üzerinden kaçırıyor
7) rakip kasap gibi arkadan beni biçiyor, kimi zaman kart yok, kimi zaman sarı, kimi zaman dandik bir faul kırmızı
8) son adama kırmızı kart gibi bir olgu yok, çoğu zaman kart vermiyorlar
9) şampiyonlar liginde 18 gol atan oyuncum yerine 9 gol atan başka bir oyuncu gol kralı oluyor
10) kiraya vereceğiniz oyuncu sayısı 15 ile sınırlı
11) bir sezonda 70 gol atan adamıma talip çıkmıyor
12) oyuncu satmak çok zor, rezerv takımdaki 60 level olan adamlara talip çıkmıyorlar, takım beğenmiyorlar
13) bir maçta 4 gol atan oyuncum maç sonunda 6 rating 'de kalabiliyor
14) rakip takım çalım atabiliyor, özel bir hareketi var, bizde öyle bir tuş yok, koşarak çalım atıyorsunuz
15) rakip takım omuz omuza koşarken birden ayağınıza kayıp topu süpürerek kendi önüne alıyor. siz kayma duşuna bir basın, adama bodoslama dalıyor
16) kalenin önünde, kaleci ile karşı karşıya adam şut çekiyor, aut. ben çocukken bile bu kadar ıskalamıyordum.

yine de herşeye rağmen oynamaya bayılıyorum.
türkçe yaması var mı anlayamadığım oyun. bir kaç yama indirdim ama çalışmıyor. yardım istiyorum sözlük!
maçı yazılarla takip ettiğinizde ara ara ilginçlikler yapar:

---spoiler---
the fm 3d programmer who is in the stadium is already scoffing his third pie.

yani diyor ki "fm'in 3b programcısı da stadyum da ve şimdiden üçüncü turtasını mideye indiriyor.
---spoiler---

güldüm resmen.