bugün

Sultan ikinci muradın oğlu sultan ikinci bayezidin babasıdır. italyaya kadar ulaşmış ve otranto kalesini almıştır. Daha geniş çaplı italya seferleri için giderkene gemide can vermiştir. Ölümünden sonra taht kavgaları esnasında oğulları otrantoyu kaybetmiştir.
devlet adamlığı ve elitizmin sultanı. kayser-i rum ad günün kutlu olsun.
istanbul'un fatihi olan büyük hükümdar. bugün ölüm yıl dönümü allah rahmet eylesin. evet.
celal şengör zıpçıktısı ben dedi çetin altan'dan aşağı kalacak insan mıyım dedi ve ekledi "fatih hristiyandı".

şimdi celal bebesi, hristiyanlığı kutsamadığını bildiğimiz gibi islam 'a olan kastını da biliyoruz.

90 yıllık kabus devrinizde elle tutulur bir şey olmadığı için gözü fatih üzerinden atatürk 'ü kutsamaya diktiğini de...

peki neden? çünkü fatih entelektüel, 6 dil biliyor, onu yetiştirenlerin dışında o da kendisini müthiş yetiştirmiş.

bu piç kafaya göre bu durumda fatih müslüman olamaz. olsa olsa onlardan olmalı. bu konuda celal şengör de sikkonun birine itibar edip hristiyandı diyecek ve aslında fatih'i atatürk'e yem edip hiç bir zaman olamayan ve olamayacak olan kendi batılılaşma çabalarını idealize edecekler.

bu cicozu da ciddiye alıp bu işin laga lugasını yapan türkçü dingiller var. zaten hayatımda da bu türkçüler kadar boş beleş tipler de görmedim açıkçası. kemalistler ve neo selefilerin tahtına resmen adaylar. tam bir ergen muhabbeti. işleri güçleri islam düşmanlığı. varsa yoksa bu. evladım marjinalleşme böyle olmaz, bu nasıl bi rezillik!

sizin topunuz bugün bi fatih maçoğlu kadar yer etmezsiniz len...

bir taşla bir kaç kuş...

sevgili celal,

biz soyadı kanunuyla piçlikten kurtulabileceğini zannedip karısını başkasının koluna taktıktan sonra hemcinsleriyle hemağuş olarak piçlik ve hiçlik arasında çift dikiş dokuyan kerizleri enseler, hak ettikleri tavrı takınırız.

şark kurnazı çomar celal ve türkçü muhafazakar sempatizanları...

işte asıl çomar, asıl varoş, asıl muhafazakar bunlar.

edit: yanlış anlaşılmasın, burada hadisi "boşa çıkarma" sapıklığının dayanılmaz hafifliğine değinmiyorum bile... usare islam düşmanlığı. yoksa abdülmecit kendilerine kafi gelir...
536 yıl önce bugün âhirete irtihal etmiştir. Mekânı cennet olsun.
"insan ya iner ya çıkar" sözüne sahip büyük osmanlı padişahımız.
görsel
Yunanca,latince,arapça,farsça,türkçe nin yanında uygurca da konuşan padişah.
15. asrın en büyük entellektüeli. (tdk'nın tek l ile yazımını kabûl etmiyorum)
Kendisine duyulan saygı, gene kendisine girilen entry sayısından belli olan padişah.

ilginçmis.
tartışmasız bir biçimde en bilgili ve entellektüel padişah.
'Osmanlıcıyız hüloğ' diyenleri sevmezdi herhalde. *
Çünkü fsm kültürlü padişahmış. *
osmanlıda ki türk geleneğini zayıflatan büyük devlet adamı. (bkz: dahi)
Ortaçağ'ın en entel(l)ektüel hükümdarı.

Deniz ürünlerini bol tüketir ve içki de içerdi.
görsel
Dönemine göre laik sayılabilecek büyük komutan. Kardeş katli gibi hatalı kararları da vardır ama en çok sefere çıkan padişah da kendisidir.
çağ açmış zannedilen. dünya tarihinde öyle bir nokta yok. açın ve bakın yabancı kaynakları.
son roma imparatoru.
"Bir gece ansızın gelir, Krallığınızı imparatorluğuma katarım"

Asil padişahtır. Ayrıca her türk gencinin örnek alması gereken bir tarihi kişilik, bir mimar, bir şair, bir mühendis, bir diplomattır. Ruhu şad olsun.
görsel
padişah gibi adamdır. reis adamdır.
tek vasfı hanedan ailesinde doğmuş olmak olan adam.
siyasal islamcıların gözden kaçırdıkları fatih, tekkelerin, tarikatların mülklerini kamulaştıran, merkezi yönetimi güçlendiren inkılapçı bir padişahtır. Halil inalcık' ın akademik ders notları 1938-1986 adlı kitabında geçen fatih sultan mehmet ile ilgili bölüm:

https://olayufku.net/2017...ue&theme_preview=true
arapçayı pek sevmediği söylenir.
köprüsünün dibindeyim.