bugün

sanki 50 farklı kişiden keman dinlediniz de amk öyle başka böyle muhteşem yok bilmemne.
Biri bu, ikincisi mohsen namjoo; dinlemeden yatmıyorum şerefsiz evladıyım ki.
3 sene önce konseri olacağını okuyup çıldırmış gibi biletini aramıştık. Konser çıkışı alkolizmin pencesine düşmüş halde döndüğümüzü hatırlıyorum.
Çalmayan, adeta insanın kalbine keman yayı sokan usta.

Onu hiç tanımayan, hiçbir parçasını dinlemeyen biri bile ilk tınılarından farklılığını hisseder. O naif ezgilere aşık olur, kemanın feryadını duyar..
2009 da izmir ahmet adnan saygun sahnesinde canlı performansını dinleme ayrıcalığına nail olduğum iranlı sanatçı.

konser bitiminde en büyük hayalinin irana yürüyerek, koşarak özgürce gidebilmek olduğunu söylemişti.

tanım: sürgünde yaşayan iranlı keman virtüöz.
Sanki çok keman dinliyorsunuz da amına koyim yorumlar yapıyorsunuz. Gerçek hayatta en fazla kemençe görmüş adamların 'abi süper çalıyor yaa' demesi de ayrı bir dram içeriyor.
Golha. Dinlenesı bir parçadır.
goleh pamchal
robabeh jaan
amad amma
dejad gity
golha
taghtam deh
kelebekler de ağlar
fikrimin ince gülü
pari kojaie.
Usta keman virtiözü. Diğer adıyla kemanı ağlatan adamdır.
Golha yı dinleyin dinlettirin..
Kemanını bildiğin konuşturan,ağlatan,güldüren adamdır.
kemana dil öğretebilmiş bir yetenek. her insan için o insanın anlayacağı bir dili öğretmiş hem de. bakın mesela burada diyor ki ;

https://www.youtube.com/watch?v=IF4LsA0phh8
Esliginde kitap okunur.
Hâlâ dinleyen var mı bilmem ama; dinlemeyen de dinleyen gibi çok sey kaybettiğinin farkına varabilir.
hafif seste masaya bırakıp kafanı yastığa koyarsın, sabah olur.

öyle biri.
iran asıllı şahane besteleri olan bir "gerçek" sanatçıdır. Tırnak içine almam malum son zamanlardaki "gereksiz" 3 notalık şarkılar çıkaranlardır. Böyle zamanlarda miss gibi gelir Farid Fajad.
Bana göre en iyisidir dersem kimsenin karışamayacağıdır. Iyidir , dinlemesi zevklidir bazen insanı çok farklı yerlere götürür.
allahım diyorum.
allahım.

http://www.youtube.com/watch?v=4TX7w2eCu4c
"Kadın, hayattaki en mükemmel enstrümandır.
Ama ne yazık ki, her erkek nota bilmez."
Kemanı ağlatan adam başka söze gerek yok sanırım.
Dünyada yüzlerce milliyet, dil, din, mezhep olabilir.
Ama sadece iki çeşit insan var;
Vicdanı olan ve vicdanı olmayan.
nasıl bir insan olduğunu, ne yaptığını, inancını ve arzularını bilmeden, kendisini hiç tanımadan(bilerek ve isteyerek) sevdiğim tek insan.. gerçi hoş sanat bunlardan apayrı bir kulvarda yaşamaya çalışıyor ve evet sadece yaşamaya çalışıyor..
Umutsuz, kırgın, üzgün, çaresiz hissettiğin anda aç taghtam deh'i nasıl dibe vurursun nasıl çıkmazlara sürüklenirsin gör.
Kemanı ağlatan adam.
kemanı ağlatan adam..
beni de çok ağlattı o ayrı bir mesele tabi.