bugün

Duymak istemiyorsan siktirip gidebilirsin.

bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
müslüman bir ülkede duyabileceğiniz en doğal ses dir .

beğenmeyen ezan okunmayan ülkesine geri bassın .

elimizden kaza çıkınca fena oluyor . hele bir de elimizin ayarı kaçarsa ! dedeleriniz iyi bilir .
insanı sinir eden huzursuzluktur.

sanki inananlar çok namaz kılıyorlar gibi bir de namaz saatinin geldiğini göstermek için inanmayanların da kafasını sikiyorlar.
Sakıncası olmayan zorunluluktur.
türkiye'yi arap ülkesi zanneden çomarların yorum yaptığı başlık.
saygı!
her düşünceye saygı duyacaksın.
müslüman bir toplum içinde yaşıyorsan ezan duymak zorundasın.
avrupa da olsan o klise çanını da duymak zorundasın.
bir durum.
ulan bu gidişle birisi de "bende Türk bayrağını görmek istemiyorum, kırmızıya alerjim var." derse hiç şaşırmayacağım.
Aklıma celal şengör ün şu videosunu getirdi: http://www.youtube.com/watch?v=kSaJ5Tu4suk
korkma titre .
kutuplarda falan duyulmuyordur.
geçenlerde yine kulaklık kulağımda müzik dinliyorum.
ezan birden bi başladı. kalbim duracaktı o yüksek sesten. korkudan irkildim cidden.
önceden anlamı vardı ama artık yok.
bu olay celal şengör ün dediği gibi beğenmiyorsan git kardeşim ben ateistim ama rahatsız etmiyor .asıl önemli sorun seküler insanların ezan sesinden rahatsız olması hoş bir durum değil.
5 seneden uzun süre Almanya'da yaşadım. Her gün çan sesi duydum fakat bundan rahatsızlık duymadım. Empati diyenler için belirtmek istedim.
Hatta bilinmeyen bir bilgi daha vereyim. Almanya'da okullarda her gün, bizdeki yürürlükten kalkan Andımız gibi, güne dua ile başlanır. Bütün sınıflarda nöbetçi sistemi mevcuttur. Her gün sıra sıra farklı bir öğrenci dua eder. Ve bu merasim de tamamen Hristiyanlık üzerine inşa edilmiştir. Elbette dinsiz veyahut farklı dinlere mensup olanlar muaf tutuluyordu. Söyleme zorunluluğu yoktu bizler için. Herkesle beraber ayağa kalkıyorduk ve bir nevi saygı duruşunda bekliyorduk- o kadar. Haklarını da yemeyeyim *

Bence fazla kasıntı davranıyorsunuz. Ezanı, tamamen dinsiz biri de bu beldenin mirası olarak nasıl görmez anlamıyorum. Yani burası ile bütünleşmiş artık. Bu ülkenin -tamamen dinden bağımsız- mirası bu. Eğer hiç kimse kendi benimsedikleri dışında bir şeyi var saymazsa zaten bölelim ülkeyi dağılalım.

Almanya'da edilen dua ve sonrasında söyledikleri 'amen' gibi. yani Almanya öyle bir ülke ki, bulamayacağınız ırk yok. Her sınıfta bile dolusuyla yabancı uyruklu insan mevcut. Ve bir sürü din ve inançsız insan. 5 sene okul okudum ve vallahi 3 5 marjinal ergen dışında 'ulan ben ateistim ne diye saygı duruşunda duruyorum' lafzını işitmedim. yani oranın bir mirası olmuş artık. boş yapmıyor kimse. ama bizim Türkiye'deki bu Kemalist gruplar kadar anormal grup azdır.
kasmayın abi, gevşeyin biraz. ne bu mücadele. aynı 'Vatan'ın mensuplarıyız. ezan da bu 'Vatan'ın bir mirası olmuş. ülkenin ekseriyeti de bunu böyle gördüğü müddetçe konuşmalarınız lafı güzaftan ibaret. nitekim ateistlerin, gözlemlediğim kadarıyla, azımsanmayacak bir kısmı da miras olarak ezanı sayıyor. Almanya'daki o 3 5 marjinal de siz oluyorsunuz. ona göre.
cozumu ezan sesi duyulmayan yerlerde yasayarak bulabilirsiniz. ben oyle yapiyorum cok da rahatim. turkiye de acikca soylemeseler de pek cok insan duzenli bir sekilde ezan sesine maruz kalmaktan rahatsiz. ozellikle sabah ezanini cok korkutucu bulan cok insan var.bu nedenle cami gormeyeceginiz pek cok yer de var.
yollardan araba geçsin istemiyorum,amerikalıları istemiyorun onlar marsa gitsin,yürümek istemiyorum,etrafımda çirkin kadın istemiyorum görmek zorundamıyım?plütona yerleşsinler,yolda daltaşak yürümek istiyorum kıyafet ağırlık yapıyor görmek istemiyosan kuzey kore'ye git banane.
(bkz: ergenlikte ki ateist).
Bazıları " ama hristuyanlardada can sesi var, eme hristiyanlarda can sesi"var diye tuturmuş. Amk ben almanyada 5defa ev degiştirdim bi defa bile can sesi duymadim adamlar o kadar rahatsiz etmez seklinde yapiyorki yavrum bide ezanla kiyasliyo muslumal gerzek puahaha
uçak bileti alıp siktir olup gitmek ve ezan sesi duymamak.

kapiş?
yıllardır süre gelen aynı geyiktir.

bu yazarlar yüzünden cemaatçi yazar olduk çıktık.

müslüman ülkede yaşıyorsun farkında mı değilsin?

belçikalı aile dostlarımız var. her geldiklerinde ezan sesini duyduklarında adamlara nasıl değişik nasıl kültürel geliyor anlatamam.

bu durumu en net şu örnek açıklar;

nargile kafeye gidip, dumandan rahatsız olan tipler.
Beğenmiyorsan siktir ol git dedirtir.
gavur lütfen !
En kısa zamanda hidayete ermenizi isterim.
vatikana taşın at pipisi. gibi öneride bulunulabilir.
moderatör arkadaşlardan rica ediyorum sözlüğe ya yaş sınırı getirin yada en az yüksekokul mezunu olma şartı falan koyun. şu ortaokul mezunu balici tiplerden kurtarın bu sözlüğü.
allahu ekber yerine davul vursunlar onada razıyım.
güzel birşeydir. ruhu dinlendirir. şikayetçi olanında anasının amına kadar yolu vardır.