aşağıdaki yazıyı ben yazdım üşenmeden, alıntı değil, okumanızı rica ediyorum değerli kardeşlerim.

Youtube’da çeşitli videolara denk geldim, islamiyet’in evrime karşı olduğunu iddia edenler var. Allah dünyayı yaratmış ve evreni yarattıktan sonra, O’nun takdiri ile olan her şey bilimsel manada tecelli bulmuştur. Ancak bilimsellikten uzak bir şekilde değil. Evreni yaratmıştır, evren ha deyince ortaya çıkmamıştır. Büyük patlama sonunda meydana gelmiştir, dünya da milyarlarca yıl içinde günümüzde üzerinde hayat bulunan bir yaşam merkezi haline gelmiştir. Milyarlarca yılda oksijen oluşumu, tek hücrelilerin oluşumu, bitki-hayvan ve insanların oluşumu tamamlanmıştır. insan, pat diye gökyüzünden dünyaya gelmemiştir ki.
Agnostisizm, Tanrı vardır ya da yoktur kanıtlanamaz der. Evet, insanoğlu aklını kullanıp da herşeyi yorumlayıp O’nun büyüklüğünü kavrayıp, idrak edip iman etmedikçe, bilimsel olgular ile, çeşitli ölçümler ve deneyler yaparak Allah’ın varlığını kanıtlayamaz. Belki cinler, melekler vs. çeşitli alemlerin yaratıkları bir takım henüz bilmediğimiz metodlarla bilimsel olarak ispatlanabilir. Kabe’ye inen melek görüntüsü, kameralara takılan cin görüntüleri vs. gerçek olabilir?? Neticede cinler ateşten yaratılmıştır ve ateş bir enerji türüdür. Enerji ölçümü yapmak ise bilimsel bir tespit işidir. Ama aynı şeyi Allah’a yapamayız.

Hal böyle iken, bilimsel bir teori olan ve canlıların kökenini analiz etmek için en geçerli metodik olan evrimin bizce inkar edilmesi ve geçersiz olarak sanılması niyedir? Allah eğer ki insanları yaratmışsa- ki O yaratmıştır- Adem’i pat diye, herhangi bir bilimselliğe dayandırmadan Cennet üzerinden doğrudan dünyaya göndermesi mantıklı mıdır? Bence hayır. burada arapçada bahçe anlamına gelen bir kelimenin kastı söz konusu olabilir, Ademin kovulduğu cennet için. ahiretteki cennet başka, onun bu yazı ile alakası yok.

Allah, gerçekleşmesini istediği olaylara nesnellik katar. Ki biz, onları takip edip nesnel sonuçlara ulaşırız, bilimsellikten öteye değil. Yani evrenin sınırlarını görmek için yapılan onlarca bilimsel araştırma ve belgesel vardır, evreni ne kadar gözlesek de Allah’ı teleskopla göremeyiz. Nedeni olmayan bir gerçeklik ile karşılaşamayız. Solucan yuvaları, karadelikler gibi derinlemesine aydınlatmaya çalıştığımız olgular için bile geçerli bu. Herşeyin bir nedeni vardır, Allah dışında. Dolayısıyla herşey gözlemlenebilir. Buna insan yaratılışı dahildir. insan aklı, insanın gözlemlenmekten uzak olan, pat diye Cennet’ten buraya gönderilmesini kabul eder mi? insan bedeni ve maddi kimliği, dünya üzerinde çeşitli aşamalardan geçerek teşekkül etmiştir.

‘Hâlbuki, O, sizi evrelerden(merhalelerden) geçirerek yaratmıştır.’ (Nuh suresi, 14.ayet)

“Hayatı olan/canlı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmayacaklar mı?”(Enbiya, 21/30)

“Allah her canlıyı sudan yarattı. Kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayak üstünde yürür, kimi dört ayak üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.”(Nur, 24/45)

Allah’ın aşama aşama ve sudan yarattığı bilgisi evrim teorisinin neresi ile çelişiyor? Hala, insan maymundan mı geldi yani diye bir soru soruyorsanız, lütfen açın evrim teorisini internet ve kitaplardan sağlıklı olarak okuyun, çünkü evrimin iddiası bu basitlikte değil. ‘’Dünya nasıl oluştu?’’ adlı National Geographic belgeselini, hayatın nasıl sudan geldiğini görmek için izlemenizi de ayrıca öneririm. (youtube da bu isim ile aratın)

Evrim teorisini anlamak, islamiyet’le bağdaştırabilmek, bu yazının, okuyucu kafasında çakmak istediği ışıklardan yalnız bir tanesidir. Kulaktan dolmalarla hareket etmek yerine, Kur’an’ı okuyup anlamak, bilimsel olarak dünyanın ve hayatın nasıl oluştuğunu öğrenmek ve bunları birbiriyle bağdaştırabilmek, şüphesiz akıl ve irfan sahiplerinin meselesidir. Harun Yahya (Adnan Oktar) gibi saptırıcı insanlara kanmayınız. kimin ne olduğunu hepimiz biliyoruz bazı konularda. inanan varsa, adnan oktarı daha yakından tanısın, geçmiş videolarına falan bi göz atsın.

Allah’ın gücü şüphesiz evrim vasıtasıyla insanları yaratmaya da kadirdir. Yeryüzünde yaşamın dünya oluştuktan milyarlarca yıl sonra ortaya çıktığını bilin. evrenin sebebi olacak, 13 milyar yıldan yaşlı olacak, başlangıcı olacak, dünya 4,5 milyardan yaşlı olacak ama insan paaat diye uzay mekiği gibi cennetten dünyaya inecek! mantıklı mı? tabii ki hayır.

ibn Arabi, Fusus’tan bir alıntı ile bu konuyu sonlandırıyorum:
"Allah "tekvîn"(var etme, oluşturma) işinin Allah'a değil (yaratılan) şeyin kendisine atfedildiğini beyân etmiştir. Bu işte Allah'a atfedilen yalnızca O'nun emr'idir. Allah bu işteki katkısını:
"Muhakkak ki bizim bir şeye kavlimiz (sözümüz), onu (yaratılmasını) irâde ettiğimizde ona "Ol" dememizdir: o da olur (yâni varlığa bürünür)" (16/40) diyerek açıklamaktadır.
Şu hâlde "tekvîn", her ne kadar yaratılacak olan şey Allah'ın emr'ine itaatle hareket ediyorsa da gene de, yaratılan şeye atfedilmektedir.Ve (biz bu beyânı olduğu gibi kabûl etmek zorundayız, çünkü) Allah sözünde sâdıktır.
Öte yandan bu tekvîn(in şeye nisbet edilmesi de) hakikatte akla uygundur.
Nitekim bir misâl vermek gerekirse, kendisinden korkulan ve kendisine isyân edilmesi mümkün olmayan bir âmir, eğer kölesine "kalk!" (arapçası: "kum!") derse, köle efendisinin bu emrine uyarak derhâl ayağa kalkar. Onun ayağa kalkışında efendisinin ona bunu emretmiş olmasından başka bir şey yoktur. Kölenin bizzât ayağa kalkması ise efendisinin fiili değil bizzât kendi fiilidir.

Demek ki "tekvîn"in aslı teslîs temeli üzerinedir.
yâni Hakk (yaratıcı) tarafından ve mahlûk (yaratılan) tarafından olmak üzere her iki yönden de üçer unsur bu işe katkıda bulunmaktadır.

Buradaki nüans şudur ki, Allah bu âyette fe yukevvin (yâni oldurur ya da varlığa büründürür) değil de
feyekûn (yâni"o" da olur ya da varlığa bürünür) demektedir ki burada cümlenin öznesi şeyin kendisidir.

Fusûs, s. 140/116/174-175/ıı-335-336.

saygılarımla..
o zaman gerizekalı dinazorlar başta olmak üzere dünyadaki müze ve üniversitlerdeki milyonlarca fosili açıkla . en basitinden.

ben üzerime rahat bişi alıp geliyorum bebişim.
ortaya sürecek mantıklı bir argümanı olmayan islamcı saçmalaması. yok canım niye sorgulayasın ki?
sonra cehenneme gidince de "ben aslında evrim derken senin insanı yaratmanın da tersini savunduğunu bilmiyordum, vallahi bilmiyordum allahım bak ben cahilim, anlamamışım" diye derdini allaha anlatırsın. ben şahidim sizin kasten sırf allah'a küfür etmek için evrimi savunduğunuza. tüm evrimcilerin aleyhine şahidim.
troll lütfen.
Evrim teorisi islam ile çelişmez. evrim teorisi ve evrim teorisine islam perspektifinden genel bir bakış için aşağıya eklediğim bu kaliteli içerik size çok büyük faydalar sağlayacaktır:

https://www.youtube.com/watch?v=s79aeGWLInA
şimdi diyarbakir dolaylarından bir küfür edeceğim, göreceksin evrimin kaç bucak olduğunu!...
dünyanın yuvarlak oluşu da küfürdü bir zamanlar.
şimdi sen bunu iyi güzel yazdın , ulan arapların dini ne kadar sağlam bunu hiç düşündünmü ?
dubai ye bi bak , suudi araplara vs. bi bak yaşam tarzlarına bak . birde suudi müftüsüne bak eğer dediği gibiyse , ne suudi kralı kalırdııı nede dubai prensi . aç gözünü ey yazar . sen yatağında uyurken o müslüman dediğin adamın gece partileri yaptığını biliyormusun .

dinini tam anlamıyla yaşayan tek ülke türkiye . gerisi fos .
Velev ki öyle. Nabacan? Geri mi evrilecen? Solucan mı olacan? Balık mı olacan?
allah'ın bize kuranı kerim'de açıkça bildirdiği ayetleri inkar ederek adem'in allah tarafından babasız ve öncesiz olarak yaratıldığını inkar ederek bir takım hayvancıklardan bozula bozula geldiğine inanmaktır. gaflettir, dalalettir, küfürdür, dinden çıkarır. suudi arabistan baş müftüsünün eski tarifli bir fetvasına göre böylelerinin kanı ve canı helal, malları ve eşleri ganimet olarak alınabilir. allah muhafaza.