bugün

görsel
Bu zamanda 150 bin tl para demektir. Bu da isin imkansiz oldugunu gosterir çok kisi için. Sonrasinda da korkunç borclar oder durursunuz. Elinize ne gecer onu bilmem.

Masraflar evlilik için bir sorundur.
150 bin diyen arkadaşlar o paraya öküz alsanız köşeyi dönersiniz.
özellikle teyzelerin sorduğu sorulardan biri.
ne zaman evlencen? bu soruyu atlatınca da nasıl biriyle evlenmek istiyorsun diye soruyorlar.
benim bu soruya cevabım hep ya benimle aynı zeka seviyesinde olsun ya da daha yüksek olsun oluyor. etrafımda da böyle bir insan yok diyorum. bozuluyorlar tabii. bunu diyince de bu işler hep nasip kısmet diyorlar. ya aptal birine denk gelirsen diye üzerime geliyorlar. komedi şovu yemin ediyorum. aptal birini seversen nolcak diyorlar. öncelikle bu teyzelerin bahsettiği sevgi ile benim sevgi bile uyuşmuyor. benim için sevgi daha kutsal bir şey. daha vazgeçilmez... yani bu cümleyi ben kursam neyse de onların inandığı sevgi kavramı buna izin vermiyor aslında. bunu verdikleri kişi örneklerinden anlıyorum tabii.
ayrıca madem insanın sevdiğini seçemediğini idrak edebilecek kapasitedesiniz neden ısrarla her gördüğünüz yerde nasıl birini istiyorsun diye sorularla bizi yoruyorsunuz. bu insanlara aramadığımı söylemekten de yoruldum.
ne zaman bulcan, nasıl birini bulcan falan filan diyorlar anında ilk cevabım aramıyorum ki oluyor. bunun neyini anlamakta zorluk çekiyorlar anlamıyorum.
birde evleneceğim insanla sohbet etmek istiyorum diyince bunları imkansız istekler gibi gördüklerini belli ediyorlar. evliliği herkesin belli bir yaş içersinde yapması gereken ve erkeğin çalışıp evine para getirmekten başka bir görevi olmadığını, kadının ise doğurduğu çocuklara bakmak ve kocasını rahat ettirmek dışında bir görevi olmadığını düşünüyorlar. yani onun dışında ki her şey lüks. ne bileyim kadının çalışması, erkeğin evde ev işlerine yardım etmesi, çocukların her iki ebeveyni ile de iyi bir iletişim içersinde olması... görüyorum ki bunlar hep lüks bu ınsanlara göre.
şahsen benim ne hayallerimde ne de mantığımda lüks şeyler bunlar.
onlara üzülüyorum. çünkü lüks olarak görmeleri aslında öyle bir aile hayali kurduklarını ama özellikle çevre baskısı yüzünden yapamadıklarını gösterir.
lakin aile yapısını erkek çalışsın ve kadın da çocuklara bakıp evinin işini yapsın olarak görenler var ki bunlar harbiden eğitilmez.
ortada ne lüks bir şey var ne de birini diğerinden küçülten bir hareket var ama bunlar illa ben o kalıpta yaşıycam diyor. çünkü aile olmak değil, evlenmek istiyorlar. sadece çocuklarına üzülüyorum ve dolayısıyla geleceğimize.
Hayat arkadaşınızla evlenmediyseniz en büyük hatayı yapmış olabilirsiniz.
Emin olabilitemin yüksek olduğu müessese, saçmalık olduğundan eminim.
boktan, saçma, sıkıcı, moton, sikko bir eylem... evlenmeyin arkadaş...hayatınızın içine sıçmak istemiyorsanız ev-len-me-yin...
Cuckold olarak özgür olabilirsiniz.
Esas sıkıntı evlilik değil aslında. Gerçekten birbiri ile uyumlu dünyada bir sürü evli çocuklu mutlu aile var. Evlilikte sıkıntı teşkil edecek şeyler, o evliliği eksik bırakan evlilik için olmazsa olmazlardan para ve çocuktur. Paranın ve çocuğun olduğu evliliklerin sonu boşanma ile sonuçlama ihtimali çok düşük.
Evlilik demirden leblebidir yut yutabilirsen. Evlilik kurumunun icine edenler akrabalar ailelerin evlenen kisilere sürekli mudahale etme istegi, evlenince illa sırayla araba ev alınması gerektiginin dayatılması, cocuk yapılsın baskıları, paramız biriksin darlanması, kardesler arkadaslar arası kıyaslar. Ornekler cogaltılabilir, bir insanla resmiyette bir imza atmak onu maymuna cevirme yetkisi vermiyor kimseye. Ama oyle davranıldığı icin evlilik denen müessese yürümüyor. Ben bu devirde kimseye tavsiye etmiyorum. Ha bir bebeginiz olsun istiyorsanız once bir kendinizi tartın bende o cocugu iyi yetistirebilecek olgunluk var mı, anne yada baba sorumlulugumu tam yerine getirebilirim derseniz yapın lütfen.
f a r z d ı r .
Kendi isteğinizle ve sevdiğiniz, doğru kişiyle gerçekleştirildiğinde güzel olabilir gibi geliyor. Ama kişi çok önemli.
sırf toplum baskısı için yapmayı düşündüğüm hede. abi bekar erkek olunca dışlanıyorsunuz. damsız girilmez olayı gibi.
Bu zamanda 200 bin ister.
Sorun evlilik değil...
Evliliklerin geldiği nokta.

Dede/büyükbaba vs yetiştiysen o kuşağı görmeye anlarsın ne demek istediğimi...ki tum dünyada bu böyle
Şöyle bi' beş on sene daha hiç beklemezdim ama az önce bunun teklifine benzeyen bi' şey aldım galiba. ileriye dönük planlara inancım pek yok gerçi de neyse.

Vay be cidden yaşlanmışım, botoks yaptırma vaktim gelmiş. Selülitim falan da çıkar yakında benim ıy.
korkunç ve ne gereği vardı şimdi dertsiz başımıza dert aldık gibisinden bir meseledir. Allah sabır versin.
Varlığı dert yokluğu yara gibisinden.
Bazen çok mantıklı gelen bazen ise dünyanın en saçma şeyidir ama orada bir durayım daha benim sevgilim bile yok.
erkekler için gereksiz ve dezavantajlı eylem.

erkek üniyi bitiriyor, sonrada işe giriyor, bi kaç yıl düşük maaşla çalışıp yükseliyor. kariyer sahibi oluyor. herşey çok güzelken hop bir kadın ve sülalesi geliyor ve 100 bin liralık borcu bu erkeğe takıyor. erkeğin özgürlükleri bir anda kısıtlanıyor, kadın çalışmayı bırakıyor erkek parası yiyor üstüne boşanırsan şak maaşın yarısına da el koyuyor.

ne oldu şimdi bakalım. kadın kişisi çalışmaktan, erken uyanmaktan, yorulmaktan kurtuldu. çevre baskısı bitti daha özgür. erkek ise sırtına bir kadını yükledi özgürlükleri kısıtlandı.

evlenmeyin beyler.
bir gün bana da nasip olacaktır.
Bir 2-3 yıl daha düşünmediğim eylem. Eğer çalışan, kafa dengi bir kadın bulursam belki olabilir.
Uzun süredir düşünüyorum, pek çok arkadaşım evli hatta bazıları ilk boşanmalarını gerçekleştirdiler.

Evlenmeden önceki her duyguyu 3 kat daha fazla yaşıyorlar; birbirine iyi gelen insanların dünyası ısınırken, birbirinden şüphe duyan içinde ufacık bir huzursuzluk bulunduranların hisleri de 3 kat artıyor, şiddetli geçimsizliğe evriliyor.

Beraber yaşama isteği de kalmayınca mecburen bitiyor.

Bu covid döneminde eminim hepiniz evde sıkıntıdan bayılacak gibi olanları, depresif ruh hallerine girenleri, kilo alanları görmüşsünüzdür; daha kendiyle baş başa kalamayan bu özniteliklerini geliştirmemiş insanlar başka bir insanla hayatını birleştirdiğinde birleştirdiği kişinin hayatının var olan beyazlıklarını bile kirletiyorlar.

Evli insanların evlenmeyin dediğini çokça duymuş biri olarak sorun evlenmekte değil sorun doğru kişiyi seçip seçmemek de değil. Sıkıntı doğru kişi olamamakta.
Eşinizle anlaşmanıza göre pozitif ya da negatif olabilecek birlikteliktir.
Amerika'da yaşamıyorsunuz amk, evlenmeyin. Hayatinizi yasayin mutku olun ama evlenmeyin. Doğru zaman değil.