bugün

her gittiğimde beni daha da kendine bağlayan gizemli şehir..
yarın gideceğim sanat şehridir, içindeki öğrencilerin çoğu tikky tarzı takılırlar ama yine de güzel şehirdir.
kurtuluş savaşında yunan kralının gelip kaldığı şehir. eskişehir in adamları yunan a direnememiş, şehir düşmüş, allahtan kemal paşa ve askerleri yetişmişte kurtarmış vatan toprağını.
metrekareye en fazla öğrencinin düştüğü, bir avrupa kentindeymişsiniz hissini uyandıran,benim nerem eski diyen iç anadolu nun en güzel şehri.
kusuruma bakma anlayamadım değerini
onca sorun arasında hoş görürsün sen beni
sigaram bittiginde geceleyin
alabilecegim tek yer tren garı
dışarı çıktım hava buz hatta eksi onaltı
alakasız bir istanbul gecesinde
hayal kahvesinde beni satan sevgili
unutamadım hiçbirini
birde eskişehiri
koca koca adamların bisiklet kullanırken ellerini bıraktığı, caddelerinda yayadan çok bisikletlinin olduğu ve queen in bicycle parçasını hediye etmek istediğim insanların yaşadığı şehir.*
öğrencilerin çok fazla olduğu şehir. genellikle ev kiralarının normal olması ile öğrencilerin favorisi olan şehir.
üniversite kentidir. lületaşıyla, yemekleriyle, eskişehirspor'uyla meşhurdur. kızları çok güzeldir. aynı zamanda eskişehir gerçektende çok ekonomiktir. hiç masraf yapmazsınız.
ogrenci memleketi.
eskişehiri severiz çünkü istanbul- ankara treni yolcularının bir anda boşaldığı duraktır.tek bildiğim de bu kadardır.
kaygan zemin...
demiryollarının kesim noktası olan şehir. pek çok büyük fabrika, hava ikmal, tusaş gibi yapıları ve üniversiteleri ile değişik bir insan profili olan şehir. metre kare başına en çok internet cafe, play station cafe ve bilardo salonu düşen ilimizdir aynı zamanda.
öğrenci dostu olarak bilinen şehir..

efendim bizde gelmeden önce böyle duyduk tabi...dedik bak ne güzel öğrenciyi seviyolarmış orda bizde gidelim rahat ederiz dedik..geldik..iyi halt ettik..geldiğim ilk yıl itibari ile bu sözün tam bir palavra olduğunu anladım..keşke orda kalsaydım 5 sene sonunda şunu gördüm ki değil sevmek resmen düşmanlar ve öğrenciye sağılacak inek gözüyle bakıyorlar..

her aklıma geldiğinde burayı seçmekle yaptığım yanlışdan dolayı kendime sinirleniyorum..ne işin var ya senin burda diyorum gül gibi kendi memleketinde okusana..

ayrıca 5 yıl önceye göre sonra derece dejenere olmuş bir şehirdir..efendim bizim ilk geldiğimiz yıllarda her nekadar halk bazında istediğimizi bulamamış olsakda sosyal hayat pekde kötü değildi hatta çok iyi olan tarafları bile vardı..peki şimdi? geçen 5 yılın arkasından bakıyorumda ne çok sular geçmiş bu köprünün altında..inanılmaz bir değişim..yavaş yavaş mantar gibi çoğalan o diskolar, ne zaman nerden türediklerini anlıyamadığım ve asalak gibi güzelim doktorları, güzelim adaları güzel birer mekandan iğrenç bir piyasa ortamına dönüştüren "new generation ultra maganda" tikiler ve "new generation ultra yollu" tikiler..off off.anlatılmaz yaşanırlar..
öğrenci kenti olarak ün yapmış, benim otobüsle içinden sürekli geçtiğim ama bir türlü uğrayamadığım bir anadolu şehiri.
insanda özgürmüş hissi uyandıran, ilkkez gidildiğinde ben türkiye'de miyim? dedirten, küçük,şirin mi şirin olmasının yanısıra aynı zamanda da bir kültür sanat sehridir.
soğuğuna katlanabileceklerin yaşamaktan fazlasıyla haz duyacakları eskimemiş şehir.
10 şubat' ta zirve yapılacak şehir. nerde ve saat kaçta yapılacağı meçhuldur. birileri anlatsın da sevindirsindir.
antalyadan sonra bana çok ucuz gelen şehir. bir de çok soğuk yahu.*
iç anadolu' da giderek gelişen bir şehir. ancak insanının güler yüzlü olmaması ve aşırı mesafeli duruşu üzücüdür.
belediyesine bağlı çöp kamyonlarının üzerinde şampiyon es es yazar ***, eskişehirspor un maçı olduğu günlerde tramway ın istikamet belirtmesi gereken dijital ekranında ''es es e başarılar'' dilenir. tramwayı es-tra, doğalgazı es-gaz, üniversitesi esogü dür, (#1216832) entry de belirtilen kasabamsı özellikleri bir türlü üzerlerinden atamamışlardır. büyük umutlarla gelinen balon bir yerdir. tam bir hezimettir.
- copculerin slipknot gibi ortalıkta dolandığı şehir.
- tramvay ilk kullanıma açıldığında 4. denemede kartı doğru şekilde okutabilme kapasitesine sahip insanların bulunduğu şehir. * *
- köprü dizisi oyuncularına rastalayabileceğiniz şehir.
- büyükerşensiz hiç olan şehir.
- operası olan kültürle iç içe şehir.
- milyon tane internet kafesi olan şehir.
- es es olan şehir.
- kanatlı adında bir alışveriş merkezine sahip şehir.
- yaşanılabilir şehir.

haftasonları, herhangi bir cafesine ya da barına yalnız girildiğinde bir ya da iki dakika sonra dışarı çıkma olasılığı yüksek olan şehir.
bilecik, kütahya, afyon gibi daha vasat yerlerden yatay geçişle gelenlerin çok olduğu üniversite şehri. Öyle yerlerden geldikleri için de bu öğrenciler eskişehir'i istanbul'la ya da ankara'yla kıyaslamak cesaretinde bulunurlar ve artık yan gelip yatma vakitlerinin geldiğini, geleceğinin parlak olduğunu zannettikleri için de büyükşehirleri alaya alırlar. Küçük ama güzel şehir. Genel görünümüyle planlı, ulaşım sorunu büyükşehirlerdeki kadar olmayan tatlı şehir. büyükerşen'siz bir hiç olan şehir.
her öğrencinin okumaktan zevk alacağı şehirdir. iyiki burayı kazandım denir. ögrencilik bitip döndüğün zaman tekrar tekrar gitme isteğinin doğduğu şehirdir * orada yaşayanlar için her yol birbirine cıkar. yeni gelenlerin kaybolacakları şehirdir (bkz: kırmızıbaşlıklıkız)*
(bkz: eskişehir osmangazi üniversitesi).
(bkz: anadolu üniversitesi).