Koskoca eski mit müsteşarı ve dış işleri bakanı, dükkan dükkan gezip oy istiyor. Adamı ne duruma düşürdüler ben olsam istifa ederdim.
dünya tarihinde böyle bir durum yaşanmış mı?

ne bileyim, mossad-israil, ibranice enstütü demek...
çin de MSS (Ministry of State Security) eskiden partinin araştırma bölümüydü şimdi güvenlik bakanlığına evrildi...
amerika'da NSA - National Security Agency ve CIA - Central Intelligence Agency...
iran da MOIS - Ministry of Intelligence and Security...
rusya da çeka, nkvd ve kgb'nin yeriniş alan FSB - Federal Security Service ve GRU Glavnoye Razvedyvatel’noye Upravleniye ile svr olarak bilinen Sluzhba vneshney razvedki Rossiyskoy Federatsii...
dünya'da modern anlamda bilinen en eski istihbarat teşkilatı ingiliz MI6 -SIS - Secret Intelligence Service...
hindistan da ar-aw olarak da bilinen RAW - Research and Analysis Wing...
pakistan da ISI - inter-Services Intelligence...
almanya da BND - Bundesnachrichtendienst...
avustralya da ASIS - Australian Secret Intelligence Service...
fransa da DGSE - Direction Generale de la Securite Exterieure...
kanada da CSIS - Canadian Security Intelligence Service...
liste böyle uzar gider.

bırakın bu ülkeleri ve bu ülkelerin istihbarat güvenlik birimleri başında görev yapmış kişilerin ortaya çıkıp belediye başkanına oy istemesini; papua yeni gine'nin savunma ve güvenlik yapısı png'nin başında görev yapmış biri çıkıp papua yeni gine'nin eyaleti olan wewak da yerel yönetime aday cape boram adayı için oy istemez.

bunca milli istihbarat başkanı geldi geçti. bir tanesi çıkıp örn: sallıyorum, çemişgezek belediye başkanı için oy istedi mi?
ya da bırakın tüm bunları...
bu ülkede millet vekilliği yapıp sonra bakanlık yapmış, sonra başbakanlık yapmış biri çıkıp belediye başkanı olmak için oy istedi.
hatırlayın...
rahmetli cumhurbaşkanımız turgut özal'a "partinin durumu iyi değil. cumhurbaşkanlığından istifa et partinin başına geç ya da yeni bir parti kur başbakan ol, siyasete gir, parti başkanı ol" denildiğinde rahmetli özal "ben at'tan inip eşeğe binmem" demişti.
daha da basit örnek vererek durumu açıklayayım. bir şirket de icra kurulu üyesisiniz. size kapıcılık yap deniyor. daha dün sizi görünce ayağa kalkan önünü ilikleyen insanları bu sefer siz görünce ayağa kalkıp önünüzü ilikleyeceksiniz.
işte böyle bir durum için çıkıp oy isteyenler oldu.
neyse, eminim ne demek istediğimi anlamadınız.
liyakatın ne demek olduğunu bize mevlam bize örnekliyor. hadi lan allah'sız atayizler bunu açıklayın.