bugün

ernest miller hemingway 21 temmuz 1899 doğmuş amerikalı yazardır. kısa ve gösterişsiz yazı tarzıyla bilinir.

ilk makalelerini lise yıllarında okul gazetesinde yayınlandı. liseyi bitirdiğinde ailesinin isteğinin tersine üniversiteye gitmek yerine kansas city star adlı gazetede muhabir olarak göreve başladı. gazetede kaldığı kısa süre içinde yazarlık üzerine birçok şey öğrendi ve bu deneyimlerini hiçbir zaman unutmadığını yazarlık kariyeri boyunca dile getirmekten çekinmedi.

1925-1929 yılları arasında en iyi örneklerini verdi. bu yıllarda bilinmeyen bir yazarken bu yapıtlarıyla dünyanın en önemli yazarları arasına girdi. ilk romanı " güneş de doğar " bu yıllarda basıldı. 1929 yılında "silahlara veda " adlı eseri ile çok büyük yol kat etti. 1931 de avrupa anılarından olan ispanya yıllarına dair " öğleden sonra ölüm " adlı kitabını yazdı. 1940 yılında ise en başarılı eserlerinden biri olan " çanlar kimin için çalıyor " u yazdı ve mesleğinde zirveye ulaştı. 1950 de diğer kitaplarına oranla çok da başarılı olmayan " ırmaktan öteye ağaçların içine " adlı eserini yazdı. 1952 de gerçek başyapıtı olan " ihtiyar adam ve deniz " adlı eserini yazdı. bu kitapta insanın nasıl yaşama bağlanması gerektiğine ve aslında insan yaşamında her şeyin boş olduğuna dair fikirlerini belirtti. 1953 te bu eseri ile pulitzer ödülü nü aldı ve 1954 te nobel ödülü ne layık görüldü.

hemingway 1961 yılında kendini av tüfeği ile vurarak yaşamına son verdi.
'çanlar kimin için çalıyor' gibi müthiş bir romanı yazmış nobel ödüllü amerikalı yazardır. ispanya iç savaşı'nı anlatan bu kadar güzel bir roman henüz yazılmamıştır. ailesinde bir çok kişinin intihar ederek öldüğü söylenenler arasındadır.
(bkz: çanlar kimin için çalıyor) okunulası okutulası bir romanı olan yazar.
--spoiler--
all men fear death. it's a natural fear that consumes us all. we fear death because we feel that we haven't loved well enough or loved at all, which ultimately are one and the same. however, when you make love with a truly great woman, one that deserves the utmost respect in this world and one that makes you feel truly powerful, that fear of death completely disappears. because when you are sharing your body and heart with a great woman the world fades away. you two are the only ones in the entire universe. you conquer what most lesser men have never conquered before, you have conquered a great woman's heart, the most vulnerable thing she can offer to another. death no longer lingers in the mind. fear no longer clouds your heart. only passion for living, and for loving, become your sole reality. this is no easy task for it takes insurmountable courage. but remember this, for that moment when you are making love with a woman of true greatness you will feel immortal.
--spoiler--
Çanlar kimin için çalıyor eserin sahibi.
"happines in intelligent people is the rarest thing i know." gibi bir cümle kurup yeni bir şey 'öğrenmeme' vesile olmuştur.
çanlar kimin için çalıyor adlı yapıtın yazarıdır. bu eser çok fazla ilgi görmüştür.
midnight in paris'teki adamın, inanılmaz derecede sıradan görünüp ama yeşil gözleriyle de inanılmaz yakışıklı biri tarafından canlandırıldığı amerikalı yazar.
kendisini eleştiren bir gazeteciye tekme yumruk girmiş özgürlük savunucusu. hemingway bile bunu yapıyorsa diğerleri ne yapmaz ki düşündürmüştür. en güzel eseri çanlar kimin çalıyordur. üslubu çok içtendir ve iyi bir gözlemcidir.
metallica'nın for whom the bell tolls şarkısından sonra, bu şarkıdan etkilenip aynı isimle yazdığı kitap okunasıdır.

ayrıca aşk-ı memnu'nun da kitabı çıkmış?
Sağlam bir avcıdır. Sık sık ava çıkmıştır.
idaho ketchum'da bir av silahı ile beyni uçuruldu.
yazdıklarına baktığım zaman, anlattığı hayat gerçekliğe oldukça benziyor. birçok yazarın anlattığı hayat gerçeğinden başka ve zaten o diğer birçok yazar bu yüzden güzel ve okunası. gerçekliğe paralel değerli bir alternatif sundukları için. hemingway ise, gerçekliğe oldukça yakın, bildiğimiz hayatı anlatıyor. benim algıma göre anlattıkları sadece kendisinin gördüğü hayat değil, hepimizin içinde olduğu hayat.

işte bu adamın bu hayatı bırakıp, az bir yaşlanınca intihar ederek ölmesi hayat için gerçekten berbat bir referans. bu hayat kendinden utanmalı. hemingway ona tahammül edemediyse, çok büyük yanlışları olmalı. tabii ki, onun yolunu adım adım takip etmek gibi bir derdim olamaz. ama bu berbat referansın gölgesi kolay kolay kalkmaz.
kendisi hakkında ağır bir yazı yazan eleştirmeni ilk gördüğü yerde tutup yere fırlatmıştır.
(bkz: the old man and the sea)
Nobel'li çanlar kimin için çalıyor kitabı vardır.
Kitabın içeriğini bırakıp sadece ismine bakarsak bile çok mükemmel bi soru olduğunu anlayabiliriz.
Ayrıca ürkütücü ve gerilimli bir sorudur.
edit: bu entry'nin neden eksilendiğini anlarsam belki bu sorunun cevabını da bulabilirim.
bir gün barda otururken 6 kelimelik bir "kısa" öykü yazacağına dair arkadaşlarıyla 10 dolarına bahse girer.
"for sale. baby shoes. never worn."
köpeği ile beraber arabasına atlayıp abd'yi doğudan batıya geçmiştir.
"yaLaN Dünya TuRuNu YarıLaMışkeN, Doğru Daha PaNtaLoNuNu biLe GiyeMeMiştir" tespiti ile gönlümüze taht kurmuş nobel ödüllü yazar.
Şuna alışmak zorundayız, hayatımızın en önemli kavşaklarında trafik ışıkları yoktur.

ernest hemingway
bırakın biz okurların yorumlarını, hayranlıklarını; gabriel garcia marquez, bukowski gibi dünyaca ünlü ve başarılı yazarların da hayran oldukları üstaddır kendisi.

bukowski, hemingway için şiir bile yazmıştır, marquez ise hemingway' in yağmurdaki kedi hikayesini tüm zamanların en iyi hikayesi olarak göstermiştir.
woody allen'ın midnight in paris filmini izleyenlerin gülerek ve şaşırarak tanıdığı karakter.
ilk olarak ''çanlar kimin için çalıyor'' kitabını okumuştum. (bkz: for whom the bell tolls)kitabın isminden de anlaşılacağı üzere metallica'ya ilham veren bir kitap olmuştur. ayrıca cliff burton deyince de akla gelen ilk şarkı budur sanırım. daha sonra bu kitabın film uyarlamasının da olduğunu öğrenmiştim bulmak için bir hafta harcadım sonunda bulduğumda da berbat bir filmle karşılaşıp pişman olmuştum. filmi kötülesem de kitap çok iyidir. ispanya iç savaşında geçer bir grup direnişçinin öyküsünü anlatır. diyerek özetleyelim.
yukarıda bahsettiğim film ve metallica şarkısının bir klibi: http://www.youtube.com/watch?v=17HRV8k1YMw

ikinci okuduğum romanıysa silahlara veda olmuştu. (bkz: A Farewell To Arms)savaşın insan psikolojisine olumsuz etkilerini mükemmel anlatan bir romandır. baş karakteri Frederic Henry 1. dünya savaşında italyan ordusunda görevli bir amerikalıdır. (ernest hemingway'de 1. dünya savaşında kızıl haçta ambulans şoförü olarak bulunmuştur) yine roman karakteri gibi oda savaşta yaralanır ve gittiği hastanede ki hemşireye aşık olur. daha fazla derine inmemek açısından söyleyeceğim son şey bu romanda ernest hemingway'in bir nevi otobiyografisidir.

Yine aynı şekilde silahlara veda'nında film uyarlamasının olduğunu öğrendiğimde pek umutlanmadım çünkü oda çanlar kimin için çalıyor gibi uyduruk bir film olmasından başka bir beklentim yoktu. ama izlediğimde hiçte öyle olmadığını gördüm. bu kitabın uyarlaması oldukça başarılı merak edenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ederim.

öte yandan başta da bahsettiğim gibi ernest hemingwayi merak eden herkes woody allen'dan da geçmelidir! hemingway'in boksa olan merakına bile deyinmeyi unutmamış woody abimiz.
http://www.youtube.com/watch?v=TpLEKjPud_k
http://www.youtube.com/watch?v=_LWb6_vPMN0
http://www.youtube.com/watch?v=fh-MCQsZ5eE
woody allen midnight in paris filminde tamda hayal ettiğim gibi bir adam olarak göstermiş kendisini şöyle bir repliği var ''Hikaye gerçekse hiçbir yazı kötü değildir eğer yazı temiz ve dürüst ise ve baskı altında ve cesaretle yazılmışsa'' savaşı en iyi anlatan yazardır denilir ayrıca silahlara veda romanında kendi yaşadıklarını frederic henry ile anlatmış
sadece 2 cümlelik bir kısa hikayesi vardır. yüzlerce kelimenin yapamadığını yapar.

http://honestopinionrevie...ads/2012/06/IMG_12061.jpg
1954 nobel edebiyat ödülü seçiciler kurulunun onu bu ödüle layık görme gerekçesi şu sözlerle ifade edilmiştir;

"En son 'The Old Man and the Sea*' adlı eseri ile gösterdiği anlatı sanatındaki ustalığı; ve çağdaş stil üzerindeki etkisi için."
güncel Önemli Başlıklar