En son askerde olmuştum.

Ortalamaya vurursak beş yılda bir falan.
2 güne bir.
Ortalama 2 hafta.
Berberin dayama potansiyeline bağlı, 10 dakikada da bitiyor 1 saatte de
Makine ile 5 dakika askerden sonra berber hariç jiletle traş olmadım.
Sakal kısa ise+iyice yumuşatmış isem (su daha doğrusu sıcak su ile), traş bıçağı keskin ise ve de moralim iyiyse 10 dakika. Bunlar olmadığı takdirde yarım saat sürer.
haftada 2 kere sinek kaydı olurum.
her iş günü sabahı oluyorum.

sinek kaydı bir traş için öncelikle sakalı iyice yumuşatmak gerek. bunun için tercihen at kılından imal edilmiş traş fırçasıyla sakal bölgesi dairesel masaj marifetiyle güzelce köpüklenir. daha sonra ilk perde sakal, yukardan aşağı şekilde traş bıçağıyla alınır. son perde traş ise aşağıdan yukarı doğru gerçekleştirilir. sonra el ile sakala bölgesi kontrol edilir. elde hissen vuku bulan kısmi sakal bölgesel olarak bir kez daha traşa alınır. akabinde yüz iyice bol su ile yıkanır. yüz temiz bir havlu ile kurulanır ve kulak delikleri pamukla silinir. en nihayetinde yüze traş losyunu yada krem sürülür. sanırım bu proses asgari 15-20 dakikada ancak tamamlanabilir.
sabah akşam oluyorum ben.
pazardan pazara olurum. ortalama 10-12 dakika sürer. köpük ve tıraş bıçağı ile.
Ustura ile 6 dakika 34 saniye.
Saç sakal on dakikada kazıyorum makine ile.
Kalitesine göre değişir, çok kaliteliyse hem süresi kısalır hem de uzun bir süre gerek kalmaz traşa. Ama kalitesi az ise süresi artar.

iyi kaliteli = 8-9 dk.

Orta kaliteli = 14-15 dk.

Kalitesiz = 20-25 çok kalitesiz de 30 dakikaya kadar uzar gider.
10 dk yaklaşık.
0 saniyedir. Tiras olmuyorum. Naturellik iyidir.
Ben bir keresinde tam yarım saatte zor olmuştum. Sizinde her bir teli bakır teli kalınlığında sakallarınız olursa sonuç bu oluyor. Jilet bir ara dile gelip küfür diye çok korktum. Kesilmiyor abi.
şüphesiz kadın yazarların olma süreleri de merak konusu.
20 dk. Bizdeki Sakal sakal değil anı ormanı aq.
24 saatte bir. Çünkü Türk silahlı kuvvetlerinde isler böyle yürüyor.
Uzayınca kestiriyorum.
Maksimum 10 dakika sürer.
Fazlası zevke girer.
2 haftada bir kısaltma toplama.
pazar akşamından pazar akşamına.

(bkz: doksanlarda çocuk olmak)

bu jenerasyonun büyük kısmında pazar günü mutlaka banyo yapılması ile beraber mutlaka sakallar da sıfırlanır.

(bkz: sıfırlıdım bıbıcım)
kirli sakal kabasakal olmaya başladığı zaman.

sanırım ortalama 2-3 haftada bir.

edit: traş süresi sorulmuş sanırım 5-10 dk. dandik makineyle 20 dk. dan önce bitmez.
haftada bir yetiyor. aslında çarşamba üstünden geçsem olur da kimse bir şey demiyor iki gün idare ediyorlar.