bugün

az kaldı mahledeki ağaçlara dalmaya biraz daha olgunlaşsınlar.
yeşil, ekşi ve sulu olanı muazzam, kırmızı, mor ve tatlı olanları leş olan meyve.
daha ağaçta çiçekken tuzlanıp yenmesi gereken meyve. sarıya dönüp yumuşayınca da ineğin önüne at.
çok sevdiğim bir arkadaşımın, dünya tatlısı kocasına taktığım lakaptır *
Iyk.

Portakal, şeftali, karpuz dururken.
Küçükken yemesinden daha çok çalmasının zevk verdiği meyve. Arkadaşlar arasındaki o örgütleniş...
Sanki erik çalmaya değil banka soymaya gidiyormuş havasında yapılan planlar...
Erik yüzde 85 su içeriği ile vücudun yaz aylarında sulu kalmasına yardımcı olabilir. Bu meyve vücudu sulu tutan elektrolit bakımından zengin olan potasyum kaynağıdır.

A, C, K ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve diyet lifi gibi sağlıklı besinler içerir. Ayrıca düşük kalorilidir.

Düzenli olarak erik yemek, inme riskini azaltır, hazımsızlığa iyi gelir, grip ve anksiyete ile ilgili sorunları rahatlatır, tansiyonu düşürür ve kansere karşı koruma sağlar.
Papaz olanı iyidir.
kütür kütür olmakla itham edilen varlık..

pek ahlaki bir tanımlama değil açıkçası..
Hepinizden önce yiyom.
görsel
tuzlu bir şekilde çok güzel gidiyor fakat gördükçe ağızım ekşidiği için tiksiniyorum.
sevmem. sarıysa başka.
Özlenilen meyve.
en sevdiğim meyvedir. nisanı bu yüzden iple çekerim.

ilkokuldayken 23 Nisan için Kıbrıs'tan misafir öğrenciler gelmişti. 3 kişi misafir ettik. başta anlaşamadık ama alıştık sonra birbirimize.
misafir var doldurmuşlardı dolabı bizimkiler. ıvır zıvırlar, meyveler daha neler neler. bir kilodan fazla da erik almışlar. büyük bir leğene doldurup yemiştik çocuklarla. 3 kilo tuz yedik o gün herhalde.

erik görünce aklıma o çocuklar ve 23 Nisan geliyor bu nedenle. saçma bir birliktelik.
kilosu 250 liraymış.

https://www.ntv.com.tr/ga...ta,DYM_jz0zSUKuiRJA-tpTrg
anavatanı anadolu olan hemşerimiz meyvedir. bize en tanıdık olan çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriğidir. benim tanışmaktan en mutluluk duyduğum çeşidi ise tartışmasız can eriğidir.
Mevsimi yaklaşıyor özledik.
Bir meyve. Bu benim ağacım. Bu sene de erikler böyle olacak inşallah. Ama üstünde yeşil yeşil böcekler geziyor böyle. Yapraklarda falan özellikle. Neyse, yıkayıp yiyoruz.

görsel
yengeyi benzettikleri meyve.
Zamanı geldi. Evet.
pazara bugün gelen mevsimin ilk meyvesi.

ne kadar emmiço dedim 13 tl abi dedi hadi sana 12 siftah yaparsın dedi. küçük biraz. muhtemelen acıdır. emin olamadım oruç olmasam tadardım esasen.
Yavaş yavaş mevsimi geçiyor. Evet.
Yeşil, ekşi ve sulu olanının enfes olduğu meyve. Kızarmaya başlayıp tatlanınca sevimsiz bir hal alıyor.
görsel
dalı gevrektir.
güncel Önemli Başlıklar