bugün

adı samet. 16 yaşına geldi. Ben büyülttüm diyebilirim, hep ilgilendim konuşamıyor, otizm hastası konuşabildiği tek kelime ''abi'' bu o kadar büyük bir şeyki her duyduğumda o kadar mutlu ediyor ki. Üniversiteye giderken bavulumu görüp beni tutup odaya çekmesi gitmeyeyim diye, o kadar önemli bu hareketler ki o kadar onore ediyor ki beni anlatamam. kardeşimi çok seviyorum ve onun gibi bir kardeşe abilik yapmaktan gurur duyuyorum.

http://galeri.uludagsozlu...karde%C5%9Fe-sahip-olmak/
Utanç kaynağıdır.

Arkadaşlarım falan geliyor eve. Allah korusun biri görür mörür sonra dışlamasınlar. Yani.
utanç ?, bazen otobüse bindiğimizde bağırıyor diye tepki gösteren insanlar oluyor daha bir gurur duyuyorum ve o insanlara acımaktan başka bir duygu yaşamıyorum. utanılcak olan onlar değil, onlara tamammül edemeyen insana evrimini tamamlayamamış insanımsılar bol bol varlar saolsunlar. böyle insanlarla aynı toplumda var olmaktan utanıyorum kardeşimden değil.
Helal olsun kardeşim dedirtendir. Karşılıksız sevginin en açık örneğidir.
topluma karıştığımızda her 10 insandan 3 ü samet olağandışı bir hareket yaptığında tepki gösteriyor. hatta akrabalardan biri akrabalar biri akraba demeye dilim varmıyor ''ne uğraşıyorsunuz bunla yatırın tımarhaneye'' dedi. cidden toplumsal olarak insanlıktan o kadar uzağız ki anlatamam size.
bi haber çıkmıştı kardeşini çamaşır makinesine atıp makineyi çalıştırdı aklıma o haber geldi başlığı görünce.
dünyanın en tatlı meleğine sahip olmaktır.

şu mesele üzerinden trollük adı altında prim yapmaya çalışan herkesin ağzına sıçayım.
Bizim de başımiza gelebilirdi, gelmedi. Gelenlere kolaylık diliyorum gerçi eminim onla ilgilenmekten hiç bir insan şikayetçi olamaz. Samet de çok tatlıymış bu arada.
(bkz: engelli çocuk üzerinden prim yapmak)

Koymuş otistik oğlanı önüne. Gel bak fotoğrafını çekeyim demiş. Otistikler bayılır zaten böyle şeylere. Ama çocuk habersiz. Bi tane abisi var sırf prim yapmak için kardeşini pazarlıyor. Yazık.

edit: başlığı canlandırmak için bana attığı mesajı da buraya yazmış. Tam primbaz ya allah seni bildiği gibi yapsın kansız adam!
bizimde basimiza gelebilir mantigiyla yaklasmayin engellilere, ona normal bir insan gibi davranirsaniz hem o kendini zavalli gormez hem de olmasi gereken budur.
ulan allah'sız prim yapıyor muşum görmüyor musun insanları. daha otizmden haberin yok, otizm sosyal bozukluk resminin farkında, kom ut verdiğinde uyguluyor. dediklerimizi anlıyor. sen neyin kafasını yaşıyorsun. prim diyor birde ulan siz sözlük kızlarının memişleri diye nickler üzerinden yaptıklarınız prim değilde, benim kardeşimizi hemde böyle bir engelliyi hor gören bir toplumda kardeşimden bahsetmem prim oluyor.

kusura bakma ama ha siktir oradan.
Bir tane zihinsel bir tane de fiziksel engelli kardeşle iki kere dahil olduğum durum.
ikizim zihinsel engelli. Yarım akıllı diyorum ben ona. işine geldiğinde acayip akıllı davranır, işine gelmeyen şeyde deliden deli olur. Çok şükür bize bir zorluk çıkarmıyor. Dediğimizi yapıyor. Kendi işini kendi görebiliyor.

Kız kardeşimse yatalak. Serebral palsi hastalığı. 20 yaşında ama 6-7 yaşında sanırsın. Hayat hem ona hem bakana yani bize çok zor. Ağzından beslenemiyor. Karnına bir boru takıldı ordan besliyoruz. (bkz: Gastrostomi)
Nefesini de gırtlağına takılan bir boruyla alıyor. (bkz: Trakeostomi)

Günde bin kere trakeostomiden girip balgam çekiyoruz makineyle.

Bez masrafı, medikal malzeme masrafı her ay babamın maaşının dörtte birini götürüyor. Daha yediğini içtiğini saymıyorum bile. Ama devlet maaş bağlamıyor evin var araban var diyerek. Pizzanın bile ambulanstan daha hızlı geldiği bu memlekette kıçı kırık doblo bile lüks sayılıyor. "Evin olmasın çadırda yaşa, açlıktan öl geber öyle bakarım sana" diyor devlet.

Engelli aileleri olarak Çektiğimiz sıkıntının bini bi parayken bu memleketin zerre vicdanı kalmamış insanlarıyla uğraşıyoruz bir de. Aynı yavşaklar bu başlık altında da türemiş. Kendilerini bildikleri için hiç cevap vermeye tenezzül bile etmiycem.

Bu ülkenin insanı cidden vicdanını yitirmiş. Kucağımda kızı hastaneye getirmişim. Götümden ter akmış. Sıradaki "imam" efendiye başbakanlıktan verilen engelli kartını bile göstererek hastamızın önceliği olduğunu söylüyoruz. Adam tartışıyor sıra vermemek için. Sonra görevli bizi içeri sokuyor. Bu orospu çocuğu imam dışardaki hastaları bize karşı kışkırtmaya başlıyor. "Allah bunların gönlüne göre veriyor işte" diyebiliyor. Böyle utanmaz insanlarla aynı havayı soluyoruz işte. Aynı itoğlu itler bu başlığın altına da toplanmış. Yok birisi utanç verici demiş. Diğeri ayrı dalga geçmiş.

Biz engelli aileleri olarak onların engellerinden dolayı çok mutluyuz zaten. Bir boka faydanız olmaz. Yardım etmeyin ama engel de olmayın amk. Engelli ailelerinin sizden hiç birşey istediği yok ki.

(bkz: Gölge etme başka ihsan istemem)
Engelli olması önemli değil, kardeş kardeştir bu ayrı birşey.
Foto paylaşırsın paylaşmak istemişsindir saygı duyarım bu ayrı birşey.
Engelliler için çok zor bir memleketteyiz, helal olsun der saygı duyarım bu ayrı birşey.

Ama her yazılan entrye cevap yazmak laf yetiştirmek sanki başlığı yeniden canladırıp ilgi çekmeye çalıştığın hissi uyandırıyor bunu yapma, buna saygı duymam. Cevabın varsa insanlara özel mesaj at.

Kardeşini öptüm yanaklarından
gerçekten zor ve özveri gerektiren bir durum olsa gerektir.
siz de muhakkak kutlu bir insansınız, kardeşiniz şanslı.
prim yapıyor bilmem ne diyen yazarlar buradan diğer yazarların müsadesiyle amınıza koyarım, insan gibi entry yazın, burada hava basmayın.
Kardeş değil meleğe sahip olmaktır.Buradan benim gibi sözde engelli meleği olanlara selam olsun.
Böyle insanlar daha duyarlı insan oluyorlar, insan kırmaktan korkuyorlar düzgün birey oluyorlar. Sizin gibi kardeşlerinden böyle güzel bahsedebilen insanlar çok güzel insanlar.

insanlar bakmak zorunda olmadığı kardeşlerinden bile ne kadar şikayetçiler. Boş kavgalar gereksiz sıkıntılar.
O kardeşine böyle sevgiyle yaklaşıp değer veren her insan bir omur mutlu olmayı hakediyordur.

Ne mutlu böyle güzel insalara.
Kardeşe sahip değilim ama kuzenim öyledir. Aslında oda kardeşim gibidir. Her gittiğimizde görebiliyorum aslında herkesten daha saf daha temiz olduğunu. Keşke herkes onlar kadar saf ve temiz kalbe sahip olsa ve anlayabilmek için illa basımıza gelmesine gerek kalmasa.
ölmeden mezara girmektir. ben niye bu çocuğa bakmakla görevliyim? benim de bir hayatım var? benim de canım gezmek tozmak istiyor. ne yapayım çöpe mi, sokağa mı atayım bunu? neyse allah'tan engelli bakım parası alıyoruz. sıkıntı yok. açık ve net.
yapacak bir şey yoktur.
sahip çıkacaksın arkadaş.
http://www.milliyet.com.t...n-ikizini-gundem-2850227/
Engelli olmak yada olmamak aslında yaşamın küçük bir ayrıntısı.. hayat her haliyle yaşanacak taki bir gün son bulma vakti gelene kadar.
Ben olduğum su götürmez bir gerçek.

Ne kadar şey yaparsam yapayım döndüğüm yer aynı.
güncel Önemli Başlıklar