bugün

oyumu alacak olan hanım efendidir. tam bir cumhuriyet kadını. en azından devrimin boşa gitmediğini hissettiren birileri var. kemale oy yoh.
klasik söyleme bayılanlar için biçilmiş kaptan. dsp bin tüm kadrosu geçse bu partiye ne değişir çok merak ediyorum.
öz cumhuriyetçisi bitmez.bu ülkenin. "yerinde say"komutu sadece askeri bir emir değilde siyasi bi söylem mi ne?
konumu, kariyeri ve başarmış olduklarına rağmen mütevaziliğini korumuş, en meşgul olduğu anlarda bile bizlere zaman ayırmaya çalışmış, bizleri dinlemiş, bizlere yardımlarda bulunmuş değerli insan. geldiği ve geleceği bütün mevkileri haketmektedir.
Anlamsız eleştirilerin hedefindeki siyasetçi.

onu eleştirenlerin gruplara ayıralım.

1 Emine Ülker Tarhan'ı severdik ama parti kurması yanlış diyenler

Emine ülker Tarhan chp'den istifa ederken sebeplerini sıralamış. y-chp'nin giderek kurucu parti chp ilkelerinden uzaklaştığına, y-chp deki liderlerin amacının iktidar olmadığına, dertlerinin muhalefetteki koltuklarını korumak olduğuna, chp liderlerinin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yanlış kararlarla ilgili özeleştiride bulunmak gibi bir çabalarının olmadığına, chp deki mevcut yapının akp'nin otoriter devlet anlayışına hizmet ettiğine, birkaç oy uğruna karaktersiz bir politika izlediğine, y-chp'de halktan kopuk bir siyaset yapıldığına değinmiş.

bir insan tüm bunları söyledikten sonra hiç bir şey yapmayıp köşesine çekilseydi eleştirmeliydik.
kendince yanlış bulduğu bir siyasi anlayışa karşı çıkmak, seçime bile küsmüş umutsuz kitlelere umut olmak amacıyla yola çıkmış.
HEm de sıfırdan bir parti kurarak yola çıkmış. Bence tebrik etmek lazım!

Tam tersini yapan kimdi? Muharrem ince parti başkanlığı için kemal kılıçdaroğlu'na saydırıp saydırıpi kaybettikten sonra "bugüne kadar rakibimdi bugünden sonra genel başkanım" demesi ve sonraki her hatada alttan alttan koltuğu sarsması mı onurlu bir davranış! yoksa cesaretle yeni bir yola koyulmak mı?

2 Oyu %1'i bile geçemez diyenler!

Tuhaftır ki sosyal medyada bu argümana en çok tutunanlar y-chp'ciler, akp'liler ve cemaatten chp'ye transfer olan tipler.
iyi de güzel kardeşim madem öyle ne diye zamanınızı boşa harcıyorsunuz?
madem korkunuz yok, madem anadolu parti kayadan sadece toz koparacak nedir bu karşı propaganda?

Bunu savunanlar ilginçtir ki y-chp'nin akp'yi geçeceğine de inanmıyorlar!
Demek ki bu anlayışa sahip kişiler statükoya sahip çıkanlar!
yani mecliste akp-chp-mhp-bdp dışında parti olmasını istemeyenler!

3 Amerika'nın sesi radyosuna konuştu. Adanolu partisi amarikancı diyenler!

akp'nin parti kurmadan önce abd'de kapı kapı dolaştığı, y-chp'nin akp'nin alternatifi olduğunu göstermek için abd kapılarına yalandığı bir dönemde bir medya kuruluşunda yer almakla mı amerikancı olacak?
ayrıca anadolu partisi kurucularından türker ertürk buna cevap verdi. "ben de rusya'nın sesi ve tahran radyolarına yeni partimizi anlattım. bundan farklı bir anlam çıkarmamak gerek" dedi.

ki atatürk'ün yolunda olduğunu söyleyen birisi "bağımsızlık" ilkesinden vazgeçtiği anda ilk eleştiren ben olurum.

4 1938'de kalmış bir anlayışın son temsilcisi, yeni türkiye'de bunlara yer yok diyenler

Bunu diyenler tahmin edersiniz ki "yeni türkiye" söylemine sığınan akp'liler!
emine ülker tarhan ve partisi bu "yeni türkiye" söylemine karşı zaten!
1938 ruhu bağımsızlık ise eğer, yabancı devletler karşısında eğilmemek ise eğer, patronlardan çok işçinin, köylünün, memurun, emeklinin yanında olmak ise eğer bunu seve seve kabul ederler zannediyorum.

"yeni türkiye"
- kimsesizilerin kimsesi diye yola çıkanların "kimilerinin kimsesi" olduğu bir yer ise
- devletin başının kupon arazi peşinde koştuğu bir yer ise
- devletin başının hırsız olduğu bunu ortaya çıkaranları suçlu diye içeri attığı bir yer ise
- devletin kendi ordusuna kumpas kurduğu bir yer ise
- devletin, paralel devletini yarattığı sonra ucu kendine dokununca "çok safmışız" dediği bir yer ise
- devletin patronları koruduğu, kar uğruna işçinin sömürülmesine izin verdiği, patronların hataları nedeniyle işçi ölümlerinin bile sümen altı edildiği bir yer ise,
- üretimden çok rant ekonomisi ise
- havuza para atanların her türlü hukuksuzluğunun görmezden gelinmesi ise
- rant uğruna çevre katliamı ise

böyle bir yeni türkiye'ye karşıyız zaten!

5 Bunlar anadolu'dan kopuk / beyaz türk / Kadın olarak anadolu'dan oy alamaz diyenler!

yine bir akp söylemi!
bunlara göre
- "ananı da al git" diyen
- "3 dil biliyormuş ben o işi danışmanlarımla hallediyorum" diyerek cehaleti yücelten
- vatandaşa "bir takla at göreyim beni seviyor musun?" diyen
- "bakara makara" diyen
- koca köklerle yetinmeyip saraylar yaptıran, milyonlarca lira harcayarak özel uçak alan, makam arabalarının ardı arkası kesilmeyen
- herhangi bir mitinge bile koruma ordusu ile giden

kişiler halktan emine ülker tarhan "beyaz türk", "halktan kopuk" öyle mi?

bakın bakalım emine ülker tarhan'ın babası nasıl biri

--- alıntı ---
Babam sabah 5’te kalkan, elleri şişinceye kadar çalışan bir emekçi. En önemli anılarımdan biri babamın şişmiş ve sertleşmiş ellerini sabunlu ılık suyla yıkayışım, vazelin ile yumuşatışımdır. Ayakkabı yapardı. Zanaatkardı.
--- alıntı ---

türkiye'nin dört bir tarafında çalışmış kadın mı anadolu'dan kopuk?
oğlunu karda kışta tortum'dan erzurum'a kar makinelerinin açtığı yoldan gidip doğuran, üşümeleri içinde yer edip çocuğuna "alaz" ismini veren kadın mı anadolu'dan kopuk?
gezi'de gençlerle birlikte gaz yiyen,
askere kurulan kumpasta karşı dik durmuş, davaları yerinden izlemiş mazlumun yanında olmuş biri mi halktan kopuk?
siz hangi halktan bahsediyorsunuz allahınız aşkınıza?

Bu kadın sahibi olduğu her şeyi cumhuriyetin nimetlerinden faydalanarak elde etti.
okudu.
çalıştı.
yükseldi.
mevki sahibi oldu.
şimdi de kadınların önünü kesmek isteyen en kibar tarifi ile "cam tavana" daha da kötüsü "kadını ikinci plana atmak isteyen" anlayışa karşı yüreğini koyarak mücadele ediyor.

6 chp'nin oyunu bölecek diyenler

Ya da bardağa dolu tarafından bakalım.
cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa bile gitmeyen yılgın, umutsuz bir kitle var.
sandığa gidip de elleri titreye titreye, içlerine sinmeye sinmeye, y-chp'ye karşı olan ama akp'den ehven-i şerdir diyerek oy veren kitle de var!

bu insanlara umut vermek lazım.
en basiti sandığa gitmeyen insanlar cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3. bir kişiye oy kullansalardı ilk turda rte seçilemezdi!
yine matematik konuşuyor.
meclise akp chp mhp dışında yeni parti girmesi hatta bdp'nin bile %10 barajını geçerek girmesi akp'nin sandalye sayısını düşürür!
y-chp'nin hedefi iktidar olmak mıdır yoksa alttan gelecek partilere karşı ana muhalefet konumunu korumak mıdır?

bunu söyleyenler y-chp'nin yetersizliğinin farkında olanlar. yeni bir partiye karşı y-chp'nin mevcut konumunu korumak isteyenler!

ayrıca her parti bir seçenektir. halk için seçenek değilseniz oy kaybı doğaldır!
çözüm olamayanların şezlongları suçlaması kolaycılığında olanlar bölünme hezeyanı yaşayanlardır.

7 Röportajda heyecanlandı. Emine Ülker Tarhan'la yürümez diyenler

iyi de güzel insanlar. bu kadın son yıllarda yapılmayan bir şeyi yapmak üzere yola çıkmış.
statükoya baş kaldırıyor.
havuzuna para koyan iş adamları yok! maddi olumsuzluklara rağmen umut olmak derdinde.
doğru bildiğini savunuyor!
son yıllarda 4 parti haricindeki bu partilerden kopanların kurduğu herhangi bir parti kayde değer bir başarı sergileyememiş.
buna rağmen zor olanı yapmak, doğru bildiği ile uğraşmak derdinde.
tabi ki heyecanlanacak!

Kendi adıma suratından riya akan, samimiyetsiz, çok konuşan ama hiç bir şey söylemeyen, cevap vermeyen klasik siyasetçilerden çok sıkıldım. yapacaklarını, yapmak istediklerini heyecan ile anlatan biri daha çok güven verici.

röportajla ilgili eleştireceğim tek husus emine ülker tarhan'ın ekonomi konusuna ağırlık vermesi.
ya da ekonomiden sorumlu bir başkan yardımcısının detaylı açıklamalar yapması gerek.

halka ne vaat ediyoruz.
halkın cebi bu seçimle nasıl etkilenecek.
halk istikrar bildiği şeyden de olacak mı?
Genel olarak ekonomi ile ilgili söylemleri birkaç klasik cümlede kaldı!

edit: bir diğer eleştiri de partinin kurucu üyelerinin çoğu kamuoyunca tanınmayan isimler. olabilir ama en azından kurucu üyeler açıklandıktan sonra kendilerini ve fikirlerini tanıtmak için iletişim araçlarını daha sık kullanmalılar!
partinin kurucu üyelerinin yaklaşık %85 inin twitter hesabı bile yok. havuz medyası iktidarın elindeyken alternatif medyaya önem verilmeli.
yeni nesil elitist. bir de utanmadan anadolu partisi koymuş adını... anadolu'da ne ağırlığın var senin? senin yerin izmir, nişantaşı, beşiktaş ve kadıköy. o kadar.

chp'den 3-5 oy koparacak. akp yine iktidarda kalacak. ne salak bir muhalefetimiz var bizim!
cinsel olarak hoşlandığım kadındır.
chp ve akp dolayısıyla bu ikisinin patronu israil için tehlikedir ve başına bir iş getirilmesi de hayli olasıdır.

bundan gayrı asıl sıkıntı şurda...

emine hanım'ı severiz, sayarız. daha yurtsever ve ulusalcı bir çizgiye gelmesini de umut ediyoruz. ancak yeni partiyle beraber zikretmeye başladığı "chp - akp gizli mutabakatı" sorununu yeni mi farketti acaba?

4 yıldır biz bunu meclis dışından söylüyoruz. taaa libya konusunda akp'nin battığı boku kılıçdaroğlu temizlediğinde emin olduk iyice. yerel yönetimlerde yapılan yolsuzluklara hapis cezasını kaldıran anayasal düzenlemeye destek vererek recep tayyip erdoğan ve çetesinin dokunulmazlık sonrasında yargılanıp, hapse atılması ihtimalini kaldıran "yeni" chp'nin siz de içindeydiniz... pkk referanslı belediye başkan adayları, milletvekili adayları ve daha sayılamayacak onlarca rezilliğe imza attı kılıçdaroğlu ve "yeni" chp.

neden sustunuz?

şimdi yapılması gereken ya geç farkettiğinizi ve söyleyip, bu kumpasın içinde istemeden de olsa yer aldığınız için özür dilemek ve siyasete temiz bir başlangıç yapmak yada şu an kullandığınız söylemlerden vazgeçmek...

"yeni" chp akp'nin aynı patrondan emir alan çözüm ortağıdır eyvallah ama bu son 1-2 ayda ortaya çıkan bir olgu değildir.

samimiyet önemli. insanların size olan inancını zedelemeyin...

sizin oyuna talip olduğunuz kitle "sike sike fırıncı ekmele oy atacaksınız!" dendiğinde "tıpış tıpış" gidip oy atan mallar değil...

dikkatli olun...
Kimsenin "siklemediği" gözlüklü kadın milletvekilidir. Kurduğu parti de en fazla cem uzan bugün seçime girse alacağı oy kadar oy alacaktır.halktan uzak monşerlere itimat etmeyi bu ülke uzun zaman önce bıraktı.
o değil de inanılmaz seksi bir hatun değil mi? bana mı öyle geliyor? bence türk siyasetinin en seksi hatunu o gözlükler falan..
Şuan cnnde gayet mantıklı konuşan hatun kişi.
Zarif ve naif , aklı selim siyaset insanıdır .

Başkalarına inat omurgalı siyaset kavramını türkiye topraklarına kazandırmaya çalışmaktadır .
Yalansız dolansız konuşmaları geçmişi temiz olmasına rağmen belli kalıpları yıkarak siyaset sahnesinde kendine yer bulmaya çalışacaktır.
isviçre,danimarka gibi ülkelerde aday olsa açık ara başkan olabilecekken türkiye siyasetine kendini vermiş olması kaybıdır .

Emine ülker tarhan - Babakan olmaya hazırım desede .
peki biz ülke olarak buna hazır mıyız ?

demokrat , halkçı çağdaş bir türk kadınını hakkettiği yerlere taşıyabilir miyiz ? Bize söven , küfreden , çalıp , çırpan din sömürü yapanlar reva bi yerde ...

chp içinde vay efendim partiye ihanet etmiş , Atatürk'ün partisine çelme takmış söylemleri dolaşmakta komiktir .

Atatürk yaşasa Emine hanımı anlından öperdi , 1934'ten bu yana Atatürk'ün çizdiği çağdaş türk kadını profili emine ülker tarhan'dır .

zamanı geldi !!
Memleketi bok götürüyor , Bi kadın elin değmesi şart .
soyismine a eklemek istediğimdir. tarhana.
beni çok güldüren kadın. anadolu partisiymiş. yahu sen ömrün boyunca kaç kere gezdin anadolu'yu? o insanlara tepeden bakmak dışında ne tavrın var? hem chp'yi bölüyorsun, hem de particilik oynuyorsun.

bunun gibilerin yeri şişli, beşiktaş ve kadıköydür. eskişehir'de de vişnelik.
bir adım dışına çıkamazsınız.

bizde böyle muhalefet olduktan sonra akp 100 sene iktidarda kalır.
ne zaman içinden bir yulia tymoshenko çıkaracaklar bekliyoruz merakla.
Tepeden inme girdigi siyasette daha hizli yukselme hirsina kurban gitmistir. Suheyl Batum ekolunden. Kendi sesine hayran olup TR'de hitap ettigi kisitli kesimle bir seyleri degistirmeyecegini bilen ve Deniz Baykal gibi kucuk olsun benim olsun anlayasinin temsilcisi. Ebedi muhalif + 1
şuan ulusal kanal ceviz kabuğu programına konuk olan siyasetçi. sesi çok ninni gibi sakin geliyor. hiç lider politikacı imajı yok malesef.
güçlü lider imajı aranıyorsa, rte var efenim diyerek söze girdiğim, chp'den hayalkırıklığına uğrayanların, ülkede gördüğüklerinden dolayı oy vermeyi reddenlerin alternatif partisinin lideri güzel insan.

yalnız hulki iyi laf attı, kurulunca ilk olarak amerika nın sesine röportaj vermişsiniz, usa elçiler parti kurulunca hayırlı olsuna gelmemişler, çok ayıp etmişler. of ya.
biz lider politikacı olarak yırtık fitneci mahalle karısı imajına alıştığımız için bize garip gelen şahsiyet.
Karizmatik anime tipli siyasetçi.
chpden ayrılması yerinde bir karar ama anadolu partisi adıyla yeni bir oluşumu başlatmasına olumlu bakamıyorum. zaten ekmek dilimleri gibi bölünmüş muhalif oyların daha da bölünmesine neden olacaktır. bunun yerine işçi partisi, hak ve eşitlik partisi gibi taşın altına elini koyan muhalif partilerden birine katılsaydı hem o partiye güç katardı hem de akpnin iktidardan indirilmesinde daha yararlı bir iş yapmış olurdu.

şu an ceviz kabuğu programında konuk kendisi. söylemleri güzel, mantıklı ve akılcı konuşuyor. ama sesi gür çıkmıyor. parti başkanı olacak kumaşı göremedim kendisinde maalesef. ülke insanı bilgiye değil de imaja oy veriyor. seçimlerde her türlü oyun oynanmakta, siyasetin kirli dinamiğine uymuyor kendisi. bu durumda partisinin başarılı olabileceğini sanmıyorum. umarım partiler arası bir dayanışma başlar ve sonuçta birleşme olur. yoksa seçimler adına bir ümit taşımıyorum.
Bugün 4 bakanın yüce divana gitmesi yolunda yapılan meclis oylamasına katılmayarak ne derece bu milletin insanı olduğunu göstermiştir.
Bu zamana kadar çok destekledim, ama bu sondu. Yeter.
gözümüzden öyle bir düştü ki öyle böyle değil.
Gözümüzden düştü, hırsızlık oylamasına katılmayarak.
Iyi yemişsin bizi bacım aylardır.

Senin de alacağın olsun denilen kadındır.
rüzgar gibi gelip geçen chp nin başına geçme düşüncesiyle yanıp tutuşan cumhuriyet kadını.