bugün

Güneş enerjili araba yarışları yıllardır yapılıyor. Herhalde teknolojisi bir yere gelmiştir. Ama şu elektrikli arabaların tavanlarına bunu takıp menzilli arttırmayı akıl eden yok. Bu bu kadar zor olmamal
sessizliği risk taşıyan araç.
Buna geçiş başladı galiba. Araba sıkıntısı bilerek çıkartılıyor. Evet.
https://www.cumhuriyet.co...pada-sonuncu-oldu-1961232

delikanlı adam dumanlı araba kullanır yeğen.

şöyle de bir şey var:

https://tr.euronews.com/2...billeri-2035te-yasakliyor
Özellikle taksi, otobüs ve dolmuş gibi araçlar için çok faydalı olabilir. Bu araçların güzergahı ve durakları genelde belli olduğu için şarj konusu da sıkıntı olmayacaktır. Taksiler zaten durakta bekliyor orda sarj edilir. Otobüsler de şehirlerarası istasyonlarda mola veriyor o arada şarj olabilirler.
hemen hemen çoğu kişinin birçok açıdan açıdan hor gördüğü ama fosil yakıt araçlara kıyasla daha kullanışlı olan araçlar. ben de eski arabamdan elektrikliye geçiş yapana kadar biraz mesafeliydim ama MG4 modeli önyargılarımı kırmama yardımcı oldu, çok memnunum.
insansız ve elektirikli araçlar hem teknoloji harikası geliyor bana hem de ürkütüyor. benzinli araç kara kışa soğuğa dağa yamaca daha dayanıklıymış gibi hissediyorum sanki.
http://www.autolife.com.tr/
Bu teknolojinin gelişmesi daha bir 10-15 seneyi bulur. Geçenlerde çankaya yokuşunu çıkarken bir citroen ami gördüm. Millet 70’le carrrr diye çıkarken bu 20’yle gitmeye çalışıyordu ki, pratik olarak bu, bir şeridi kendisine kapatmaktır.

Sahibi epeyce bir küfür yedi, haberi olsun. Sırf ben geçmişine falan sövdüm.. yokuş da çıkma lan, trafik saati.. yani bir araç sağlıklı bir biçimde trafikte ilerleyemiyorsa buna niye ruhsat veriliyor..
son zamanlarda çok fazla elektrikli araç yangın videoları görüyorum. suyun altında bile yanmaya devam ediyorlar.
bu araçların batarya sistemleri nedeniyle 2. elde de dezavantajları var. 2. el fiyatları çok hızlı düşüyor. bence daha gidecek yolları var. umarım hem bu araçlar, hem de güneş enerji sistemleri hızlıca gelişirler. tehlikeli enerji sistemleri yerine rüzgar, güneş enerji sistemleri gibi, doğa ile barışık sistemlere geçilmeli.

https://www.thesun.co.uk/...nctions-sinks-water-fire/
dur-kalk esnasında kullanılan hibrit model dışına, şu süreçte elektrikli bir arabayı asla almam. isterse yakıt maliyetini sıfıra indirsin, işim olmaz.

Bu siktimin elon musk’ı sayesinde bu olay o denli abartıldı ki, hemen 3-5 seneye herkes elektrikli araca geçecekmiş havası yaratıldı. Bir ara Tesla hisseleri bile diğer bütün otomotiv devlerinin toplamından daha kıymetli hale geldi.

Düşün amk, vw group, honda, bmw, mercedes vs toplansa bir tesla etmiyor! E çünkü beklenti, akaryakıtlı araçların 10 yıla kadar çöp haline gelmesiydi, öyle bir beklenti yaratıldı piyasada.

Şu an insanlar yeni yeni; ulan bu pil kullanım ömrünü doldurduğunda ne olacak, değişim masrafları ne kadar olur, çok soğuk havalarda pil verimi nasıl olur, demeye başladı.

Tamamen Lityum’a bağımlı bir piyasa ne kadar sürdülebilir, çin’in lityum madenlerindeki etkisi, çin’e bağımlılık vs abd parlemantosunda gündem oluyor artık.

Dahası, elektrikli araçlar ilk zamanlarda iddia edildiği gibi mükemmel bir evrim geçirmedi, böyle bir evrim de gözükmüyor ufukta. Hatta hızlı şarj için gerekli altyapı bile oldukça maliyetli. Onda da en iddialı performans şu an için 45 dakika. En ideal hali bile Benziliğe girip takribi 3 dakikada yola dönebilmekten hala çok uzak.

Dahası, akaryakıtlı mekanik ağırlıklı araçlara göre hala daha narin bir mekanizmadan bahsediyoruz.

Enerjisi bittiğinde 5 dakikada yola dönebilecek, her ihtimale karşı akaryakıtla çalışabilen yedek bir şarj/jeneratör mekanizması olana kadar elektrikli araç almak mantıklı gözükmüyor gözüme.
üstteki entry hakkında.

yukarıda yazılanları okuduğumda aklımdan geçen tek şey şu oldu. lütfen çin elektrikli araba pazarında aynı telefonlarında yaptığı gibi abd yi zorlasın ve ele geçirsin. android tarafında abd ye bağımlı olduğu için çin telefon anlamında abd yi yeteri kadar zorlayamıyor. çünkü snapdragon du mediatek ti vs. hep abd üretimi teknolojiler. ama araba öyle olmayacak umarım.

çünkü abd bu konuda tekel konumuna düşerse bu abd li şirketler anamızı skecek. ben ne batıya ne de abd yi şeyimin ucu kadar acımıyorum. yıl olmuş 2024 hala iphone larda 2-3 gb ram kullandırtacak, yazılımlarla telefonlarını eskitecek kadar paragöz şerefsiz şirketler bu abd li şirketler. "ama yetiyor yani" diyor birde apple ın başındaki adam. biz yüzde 2000 kar etmeyi çok sevdik diyemiyor. yılda milyar dolar güya ar-ge yapıyorlar. bu arge paraları nereye gidiyor o zaman? yeni teknolojileri o kadar kısa kısa veriyorlar ki bunlara kalırsa dünya geleceğe değil geriye doğru gidecek.

çin geliyormuşta abd yi ab yi ele geçirecekmişte dünyanın en büyük ekonomisi olucakmışta hasssiktir ordan. umarım en kısa sürede olur. en azından abd li ve ab li şirketlerin aklı başına gelir. birkaç büyük şirketleride batar umarım.
pek güvenemediğim arabalardır. daha doğrusu içinde işletim sistemi olan arabalara güvenmem şimdi bir malware bulaşsa o arabanın neyine güveneceksin?
güncel Önemli Başlıklar