şaka yapmıyorum ben burayı suriye'de zannediyordum.
kahramanmaraş'ın sivas ve malatya'ya komşu ilçesi.

kahramanmaraş'ın en kuzeydoğusundadır.

görsel
deprem nedeniyle 924 kişi vefat ederken, 1825 kişi kurtarıldığı ilçe.
ne kadar şanssız bir ilçe. hem sabah depreme yakalandı. hem öğlen merkez üssü elbistan depremi oldu. kol uzanıyormuş meğerse oraya. celal şengör bu saatten sonra antalya ve çevresi dikkatli olsun dedi.
termik santralin yol açtığı hava kirliliğinden ötürü akciğer kanserinin yaygın görüldüğü, ismiyle ilgi uyandıran, meşhur maraş ilçesi.
rivayete göre alp ve istan kelimelerinin birleşimiyle günümüz ismini almış ilçe.
anlamı ile ''yiğitler diyarı''

rivayetin doğru olduğunu ele alırsak zaman içinde alp kelimesi nasıl elb oldu orası biraz muamma.

ancak elbistanlılar rivayet edilen 'alpistan' ismini de sahiplenmekte.
memleketim olan ilçe. neredeyse her yaz orada bir ay vakit geçiriririm. özellikle Şahin Tepesi denilen bölgede ramazanlar güzel geçer. hem bahçe işleri, hem de akşam saatlerinde çok güzel serinleyen hava insanı mutlu eder.

sözlükte hemşehrilerimiz varsa konuşabiliriz. tanışmış oluruz.
Türkün harman olduğu yer diye bilinen belde.
(bkz: 10 şubat 2011 elbistan da göçük)

üç yıldır sınırları içerisinde bulunan madende göçük altında kalan 9 işçiye halen ulaşılamamış ilçe
Yaşadığım şehirdir.Duymayan çoğu insanın ülke olduğunu sandığı garip diyaloglara sebeb olan Kahramanmaraş'ın ilçesidir.7-8 ilden daha fazla nufüsa sahiptir ve daha gelişmiştir.
bu entry numarasına lanet olsun. elbistan il olmalıdır!
41 ilden daha büyüktür ve 720 000 nüfusu vardır.
il olamayacaktır. çünkü (bkz: kahramanmaraş büyükşehir belediyesi).
82. il olacaktır. tunceli ve gümüşhane'ye hem nüfus hem gelişmişlik olarak fark atar.
işler güçler dizisinde murat cemcir'in ...sonra ver elini elbistan diyerek bahsettiği kahramanmaraşın ilçesi olan, adı nedeniyle sürekli ülke sanılan güzel memleketimdir.
adının nereden geldiği tartışmalı ilçemizdir. "Birinci Haçlı seferi sırasında vakanüvislerinden (tarihi yazan kişi ) Beaudri De Dol(1097) bu bölgeye PLASTANTiA demiştir. Ord.Prof.Mükrimin Halil Yinanç eserlerinde teyit etmiştir".

http://elbistan.meb.gov.tr/elbistan/

plastantia'nın toplumsal tembellik nedeniyle zaman içinde plastan'a dönüşmesi, daha sonra harflerin yer değiştirmesi ile albastan ve en son elbistan'a dönüştüğü düşünülebilir. bu bakımdan en akla yakın ad kökeni plastantia'dır.
üniversite yıllarımda, burada yaşayan bir arkadaşımın harita bilgimin zayıflığından yaralanarak beni keklediği şehir. kahramanmaraş ilçesi olduğunu öğrendiğimde nasıl bi salak olduğumu anladım. *
elb memleketi.
alpistan. (yiğitler diyarı)
Türkiye'nin en zengin linyit yataklarına sahiptir, en büyük termik santral burada bulunur, bir aralar en büyük cezaevi buradaydı ama suan 3. veya 4. olması lazım F tipiydi galiba ve terör suçlularının yattığı yerdir, en buyuk 3.şeker fabrikası bu ilçededir, dünya'da ünlü olan düz kaya tırmanma sporuna uygun olarak avrupadaki tek ''düz kaya '' ilçenin ketizmen adlı köyünde bulunmaktadır ama herhangi bir girişim yoktur. Moğol saldırısına uğramasa dönemin en güçlü beyliği olan Dulkadiroğlu beyliğine ev sahipligi yapmıstır, rivayete göre bu saldırı olmasa Osmanlı Devletinin kuruluşu güçleşecek ve daha güçlü bir beylikle mücadeleye girişecektir. kısacası say say bitmez, Elbistan tarih kokar.
nam-ı diyar memleketimdir. bana
-nerelisin?
diye sorduklarında,
+elbistan lıyım kardeşim, derim.
bilen zaten,
-heee, sen maraş lısın maraş lı. kahraman maraş lı..
diyerek yapıştırır cevabı. bilmeyen ise bir sallamaya başlar ki; yok efendim azerbeycan a komşu, yok işte bu yunanistan ile sınır, kosova nın güneyinde kalıyor gibi saçma sapan muhabbetlere girer. sen tabi kıs kıs bıyık altından gülersin. en sonunda
+yok abi kahraman maraş ın ilçesi yaa
dediğinde de;
-e güzel kardeşim hadi sıçtım, sıvamama neden izin veriyorsun
dercesine serzenişte bulunur. elbistanlıların kullandığı çok özel kelimeler, deyimler vardır. bunlardan bazıları;
albıstan(elbistan)
neeşgörüyon(ne iş görüyorsun/ne yapıyorsun)
nedicin(ne yapacaksın)
gadanı alayım
akrabalar arasında -gil eki olmazsa olmaz
geteerif(git be adam)
hiç dadı yoğumuş(pek tatlı değilmiş/güzel olmamış)
get kele(yok canım)
bizim caan(bizim ceyhan nehri)
hatta o kadar ki elbistanca sözlüğü bile vardır. ayrıca hiç bir elbistanlı demez ki ben kahramanmaraş'lıyım.
Vuslata 2 hafta kalan memleketimdir.
Ha gayret...
Bir baskadir benim memleketiim. Kahramanmarasli degil, Elbistanli insanlariz biz. Ama memleketten uzaklasinca insan yozlasabiliyo, inanir misiniz gecenlerde biri memleketimi sordugu zaman marasliyim dedim, ardindan kendimden utandim. Hemen es dost akrabayi arayip kendimi teselli etmeye calistim. Off anlatirken bile cok heyecanli oldu birden.
vize istemeyen bir ilçe.
dağın doğu yakasındaki ilçe. saat 15 den sonra dağın gölgesi sebebiyle güneş görmüyor, ilk defa öyle bir coğrafya gördüm, şaşırdım, yerleşimi gayet mantıksız geldi. göksun tarafından girişindeki küçük göl kenarındaki balık restoranı ve malatya'ya gelirken ıssız yolun etrafındaki altın rengi uçsuz bucaksız tarlalar ise gayet güzel. tek başına, gün batımında güneş arkadan vuruyorken malatya'ya doğru araba sürüyorsanız bir amerikan yol filminin son sahnesinde hissedebilirsiniz kendinizi.
orada doğduğum ama istanbula taşındığımızdan beri gidemediğim memleketimdir. çok özledim çoook...