bugün

tat demişken ordan devam edelim. artık datlı sözlüktür. şıpşıp şıra damlar...
artık kutsal bilgi kaynağı değil, sansür ve günah kaynağıdır.

bu mecralara arası trafiğin oldukça yoğun olduğunu görüyorum. gidenler, gelenler, kalanlar, yolda mola verenler. yoldan dönenler, yoldan sapanlar...

her nerede yazıyorsanız yazın, hepsi bir araç. asolan sizsiniz. bu siberyada herşey gibi onlar da sanal. sen yoksan sen yazmassan sözlük de yok. sosyal medya özelinde bu sözlük mecraları, kollektif zekanın, duygunun, kollektif tepkinin ve de kollektif ironinin oluşum ve patlama merkezleri. yüzlerce binlerce adamın birleşmiş hedefe odaklanmı zekasının mizah gücünün önünde durmak olanaksız. işta yavaşlatırsın, kapatırsın becerbildiğin ölçüde.

her an değişen gündemlerle toplumsal bir sersemlik yaşıyoruz. geçen hafta pkk'li itlerin yaptığı kayseri katliamın hatırlayan kaldı mı? ateşler düştüğü yeri yakıyor. herkes unuttu ama eşleri çocukları anneleri babaları yanıyor alev alev. beşiktaş katliamı? üstünden acı dolu o kadar çok gündem geçtiki geçen yıl olmuş gibi. bir pkk 'Lı itler bir isid denen manyaklar bu emperlizmin maşaları sıra ile ve aşşağılıkca sahne alıyorlar.

hüsnü mahalli'nin içeri atılması, ayşenur arslan'ın tepkisizliğe tepki olarak programı mesleği bırakmasını kaç kişi hatırlıyor?
allah bilir, bunların adlarını duymayan ilk defa duyanlar bile vardır. hüsnü mahalli ve ayşenur arslan kim mi? acun'un sürvayvırına çıkacaklar önümüzdeki sezon?

geçen hafta bir zamanlar kutsal bilgi kaynağı şimdinin günah, manüplasyon ve sansür kaynağı ekşi'de
bazı ilginç durumlar olduğunu, ayşenur arslanilgili başlıklarda sol yanda enterasan manüplasyonlar müdahaleler
perdelemeler yaşandığını gördük.

ayşenur arslan başlığında biri daha böyle bir şey yaşanırsa eğer, yedeklerimi almış bir şekilde hazır beklediğimi, tüm entrylerimle beraber ordan çekip gideceğimiz ifade etmiştim.

'ekşi sözlüğün alo fatih'i' başlığına ile bu sol yana uzanan ellerie yönelik bir başlık açtım.yine perdeleme yapıldığını görünce sağlı sollu giriştim. 'ekşi sözlüğün alo fatih'i', 'alo fatih' ve '16 aralık 2016 eksi sözlük sansürü' başlıkları ile bunu yapanlara sağlı sollu daldım.

https://eksisozluk.com/ay...e-eksi-sozlukten--5251807
https://eksisozluk.com/aysenur-arslan--336498?p=13

özellikle 'alo fatih''in altında bu sansürcü tiplere yapılan çok özel montaj işlemleri vardı. sağlı sollu dalış sırasında mecradaki dostlara eyvallah diyemedik.

içlerinde eğer burda yazar olan varsa, burdaki iletim kanallarından ya da dileyenlerle lazkartal@yahoo.com üzerinden irtibata devam edebiliriz.

kötü haber netre hiç bir şey kaybolmaz. emrah serbes'in dediği gibi her temas iz bırakır.

bu perdelenen başlıklardan ilkini buraya atıyorum. geniş bir zamanda diğerlerini de atarız.

- laz hem de kartal

<entry title="ekşi sözlüğün alo fatih'i" id="64834880" date="2016-12-19T14:55:15">

olmamasına imkan yok. illaki mutlaka vardır.

bu arada, fatih sen misin? gel ottur şöyle. kulağın çınladı galiba. biz da sana sövüyorduk.

her halta el atanların buralara da bir el vermemeleri imkansız.

twitter'la gittigidiyor'un arasında. 20. sırada.
http://www.alexa.com/topsites/countries/TR

bu yolda ekşi gitti gider yani.

özellikle son zamanlarda burnuma yanık konukları geliyor. bazı tezgahlar açılıyor. bazı yerlerde bazıl şeyler pişiyor.
mecra'da bazı numaralar döndüğünü seziyorum.

bu mecra'da işler reyting üzerine, entry'lere oy verme üzerine, başlıkların altına entry girme ile bunların sayısının çok olması ile yürüyor.

jack london, yaşar kemal, aziz nesin kalkıp gelseler. burda birşeyler yazsalar. ama başlıkları, entrylerine, bunlara verilen oylara, bu başlık altına girilen entrylere manüplasyon yapılırsa arada kaynar gider. aşağılara doğru.

bu sistem üzerinde manüplasyon işi bilenler çocuk oyuncağı.
istediğin başlığı öne çıkar. istemediğin başlığı göm. istediğin yazarı geri plana at. istediğin yazarı parlat.
istediğin konuları ön plana çıkar istemediklerini halının altına at.

bu sistemde bunun yapılması kolay iş.

kapatma, silme, kör gözün gözüne sansürlemedense böyle bel atından manüplasyon daha akıllıca olur.
tepki çekmez. birebir yapıldığında farketdilmesi, fark ettirilmesi zor olur.
yazarın kendisi bile durumu fark etmeyebilir. yazdıkları uzay boşluğuna uçar gider.

ama toplu bir başlıkta bu yapılırsa kazı uyandırırsın.
bunu yapacaklara tavsiyem, daha dikkatl, olmalmaları. böyle kör gözün parmağı başlık saklarsan iş açığa çıkar. millet uyanır.

misal cuma günü bazı iş kazaları oldu. yapılan bir şeyler açık edildi. sonra geri çekildi.
Moderatörleri tıpkı buranınkiler gibi şımarmış kendini google ceo su sanmaya başlamış moderatörlerdir.

Okudun mu ekşimoderatör ? Sosyal hayattaki ezikliğini yazarlardan çıkarma! Nickimden tanırsın benii.
kendimizi kandırmayalım, ekşi sözlük süperligdir, uludağ ptt 1. ligidir.
ekşi kim ne derse desin bir şeylerin başlangıcıdır. öncüsüdür, büyüğüdür. kapatılması halinde tepki gösterenler elbette olacaktır, olmalıdır.
iki hafta önce toplu olarak çaylakları yazar yapan, akabinde eski yazarların; "sol kısım çok hızlı ilerliyor son dönem alımlarından dolayı" serzenişlerinin ayyuka çıktığı, en nihayetinde de toplu onaylanan yazarların çoğunun gün itibariyle banlandığı sözlük.bu kıyıma uğrayanlardan biriside benim, gelen mail ise şu şekilde :

ekşi sözlük hesabınızı kullanıma kapattık. ekşi sözlük'te yazar olarak sadece konsepti idrak etmiş yazarların barınmasını istediğimizden bunu yapıyoruz. yazdıklarınızın yedeklerini https://eksisozluk.com/yedek adresinden indirebilirsiniz.

konsept ne ulan, hadi onu geçtim konsepti idrak etmek ne demek.yani "biz elit ve çok zekiyiz, siz gerizekalılar yazmasın diye hesabı kapattık" mı demek istiyorsunuz.sanki bütün gün atom parçalayıp, cern ile ortak çalışmalar yürütüyorsunuz.tey allam ya...

neyse sağlık olsun diyerek, uludağ sözlüğün kıymetini bilelim çağrısını yapıyor ve sözlerimi sonlandırıyorum.
Diktatörlüğün faşistleriğin kol gezdiği ülkede yandaş olmayı seçmiştir.sadece şehitlerin başlığına sansür uygulamaktadır
görsel
2 yıl çaylak olarak bekletildikten sonra pek çok kişi gibi üyeliğimin silindiği yer.
az önce itibariyle uçurulduğum site. gerekçe olarak da konsepti idrak edemediğim gösterilmiş. idrak yollarımda bir problem varsa demek. yok, hayır yazdıklarımın da favoriye falan alınma yüzdesi 80 civarındaydı. konsepti kimse anlamamış o zaman! sen dur, ben şimdi attım onlara şöyle güzel bir mail. bakalım şimdi ne yapacaklar! çok şey kaybettiler çok. ulu sözlüğün yedinci nesil yazarına çattınız oğlum siz!
yavaştan buraya benzemeye başlayan sözlük. bayaa bildiğin sığır kaynıyor artık.
yazan herkes kendisini köşe yazarı gibi hissediyor, en çok ona tutuluyorum. ya da ortamda ekşide okudum o olay şöylemiş deniliyor.

ulan alagavat ekşi dediğin ne? senin benim yazdığım şeyler değil mi? ben senin hakkında ekşi'de ipne yazsam ipne mi olacaksın?

referans göstermek için en yanlış yer. ayrıca bir ton din ve memleket düşmanı insanı barındırıyor. bence kapatılmalı.
algoritma onayı dedikleri yeni bir nane sayesinde 5000 küsür sırasındayken birden yazarlığımın onaylandığı site. birden demişken yanlış anlaşılmasın 1.5 sene oldu üye olalı.

amacım hdp sevici ''pkklıların'' cirit attığı sözlükte o ciritleri götlerine sokmak. birini gözüme kestirdim, kendisi bayağı dişli. yazmasını bekliyorum dansözün.
45 yıl sıra bekleyen salak entellerden kurulu sözlük.
iq seviyesi düşük çomarları yazar almadığı için gayet nezih bir yerdir.
yardımcı olabilmek amaçlı birkaç bişii yazayım sözlüğün güncel durumu hakkında.

ekşi sözlükte yıllardır çaylak bekleyip sonra boşveren ve girmeyen kişiler varsa ve hala yazar olmak istiyorsa bir kaç gün online takılsınlar sözlükte algoritma onayı diye bişii geldi.

algoritma onayı hakkında net bi bilgi verilmedi ama işleyişi az çok belli:

uzun süre çaylak bekleyen (2 yılı geçmiş)
bir ya da bir kaç defa sırası gelip yazarlığı onaylanmayanlar.

bu çaylaklar şuan bu algoritma ile alelacele yazar yapılıyor.
halk partisinin arka bahçesidir. daha ne olsun dine söv, mukkadese söv, milli zatlara söv, sağ görüşlü insanlara söv, hatta vatansever solculara söv ekşi de yazar ol. bu kadar basit.

unutmadan hdp'liler ile fetöcüler de etkindir ekşi de, halk partisinin arka bahçesi boşuna demiyoruz.
görsel

işid'in 2 askerimizi yakarak şehit etmesi vahşetini gündemden düşürmek için sansür uygulayan, bu vahşete sessiz kalmayanları sözlükten uçurarak susturan, sindirilmiş, sansürcü site.

--spoiler--
"22 aralık 2016 ışid'in 2 askerimizi şehit etmesi"(25.12.2016 ; 12:43) suriye'de yakılarak katledilen askerlerimizi gündeme getirmeyen medya şerefsiz, sorumluluğunu üstlenmeyen siyasiler hain, umursamayan, saklayan, susan, hesap sormayan halk da vicdansızdır. her fırsatta asker, bayrak, vatan paylaşımları yapıp da bu vahşete sesini çıkartmayıp başını kuma gömen herkes bu zulme ortaktır. kahramanlık destanlarıyla uyutulan, her gün yüzlerce teröristi öldürüp, ne kadar çok başarılı olduğumuz haberleriyle beyni yıkanan insanlar... uyanın!

başımız dik yürüyoruz çünkü boynumuza kadar boka battık!
--spoiler--

--spoiler--
"22 aralık 2016 ışid'in 2 askerimizi şehit etmesi"(26.12.2016 ; 22:02) cumhurbaşkanının çektiği uykusuzluk sorunu için bile yana yakıla dua isteyip, fetih suresi zinciri tertip edenler, katledilen askerlerimiz için susmaktan başka ne yaptılar? bu ülkede bir iktidar sorunu yok! medya sorunu, muhalefet sorunu yok! bu ülke, bundan çok daha beter bir vaziyette. bu ülkede halk sorunu var. halk kokuşmuş, halk yozlaşmış, halk arsızlaşmış... bu ülke tam olarak hakkettiği şekilde muamele görüyor!
--spoiler--

--spoiler--
"22 aralık 2016 ışid'in 2 askerimizi şehit etmesi"(28.12.2016 ; 21:06) bu vahşeti yapanlara, sebep olanlara, gizleyenlere, susanlara:

utan, utan! utanmayan insan olur mu lan!
altın bir madalyon gibi taşınmalı vicdan
tek kıvılcımdan nasıl yanarsa koca orman
unutmazlar,
unutmayız,
unutmam!
--spoiler--
22 aralık 2016 ışid'in 2 askerimizi şehit etmesi başlığına yazanları uçuran site.
bir ara gerçekten ülkedeki tek özgür düşünce platformu olduğunu düşünmüştüm ancak bünyesinde çok fazla yawşak barındıran olduğunu unutmuştum. büyük hayal kırıklığı oldu.
ekşi bile bize bunu yapıyorsa daha ne yapalım. utanın abi utanın.
gördüğüm kadarı ile sansürcü geri zekalı dallamalar sansürcülüklerine tam gaz devam ediyorlar.

gö.lerine montajladığım entrylerin acısı çabuk geçmiş anlaşılan. bizim köyde alışmış gözde montaj durmazmış derler zaten.

(bkz: #35185340)
(bkz: #35133769)
(bkz: #35206457)

günde 10 bin lira mı dolar mı idi reklam geliri. eskiden yanlarındaki yancılara, soytarılara, dalkavuklara kese kese altın verirmiş padişah. al lan aferim diye. bu ülkede kimi kafalamak isitiyorsan reklam verecen reklamlarda oynatacan. binleri milyonları çukkalatacan. adamın şaftını kaydırıyorlar. onsan sonra gelsin gö. yalama seansları.
son yıllardaki baskılar taraf tutmaları artık gizlemeye gerek görmemiş.

muhtemelen numan aganın ayağınızı denk alın uyarısıyla başlatılan yazar katliamı.

konsepti idrak etmek mi?

bu örneklerde tamamen olaya duyarlı takipçi halkın iç sesi var burada yazar dile getirmiş.

gözümüzün önünde karanlık entrylere klavyeye tuşlara kadar inip sirayet etmeye başladı.

distopya perdelerini açıyor.
Ekşi sözlük tarafsızlık, kutsal bilgi kaynağı bıdı bıdı işlevini kaybetmiştir. Akpnin arka bahçesi olmuş muhalif herkesin sindirerek uzaklaştıran,şehit olan askerlerin başlığına ara sıra sansür koyarak içerikteki çoğu mesajı silen ve çoğu yazarı uçuran, "ayağını denk almış" bi topluluk olmuş hayırlı olsun bitişiniz yaklaştı.
hdp'ye oy vermekle gurur duyanların yazdığı site. kalite olarak iyi olabilirler fakat çoğunluğu insanlıktan nasiplenmemiş.
dikdatörlükle yönetilen sözlüğümsü ayrıca kendini iyi saklayıp zamanı gelince ortaya çıkan bilumum terörist yandaşlarını barındırır.
Başında dürümcü,çükü ve çükünün keyfi olmak üzere 3 yöneticisi bulunduğunu tahmin ettiğim platform.

Benzer sebeple uçurulmam konusunda entry girmiştim bu yanardöner şeysine. Her neyse işte, takmayın. Uludağ' dan da sesiniz oraya net duyuluyor, kesin bilgi.
askerlerimizin şehit edilmesiyle ilgili kendi çapında üzerine düşeni yapan oluşum.
günlerdir sol framede gündemden düşürmüyorlar, takdir edilesi.
iki gün önce bu başlığa yazmıştım. Tek olabileceğimi düşünüp çok da ses çıkarmadım ama görüyorum ki tek değilim. Tam olarak aynı sebeplerle iki gün önce ben de uçuruldum buradan. Neymiş konsepti idrak edememişim? Ulan ben yıllardır burada yazıyorum. Ekşiyi de burada yazdığımdan daha uzun süredir takip ediyorum. Daha neyi idrak edeceğim.

Öso'nun TSK'nın aldığı köyleri ışid'e satması diye başlığı da açmıştım. Daha sonra da ekşi sözlük başlığına eleştirel bir yazı yazdım. Üst üste gelince sanırım Leyla oldum. Bilemiyorum. Yeni yazar olduğumuz için de uçurmak kolaylarına geldi çünkü tepki gösterilecek kadar tanınamamıştık daha.