bugün

kurami yapan albert einstein ve ispatlayan ingiliz sir arthur eddington' in, o donem savas halinde bulunan almanya ve ingiltere catisinda olmalarina ragmen, birbirini tamamlamasi ve bilim icin bir araya gelmesini anlatan izlenesi film.

bu arada einstein film boyunca "normal" insanlar gibi sevisiyor ya, iste orda icime su serpiliyor.
hikaye tamamen doğrumudur bilimez ama bu adamların kafası çalışıyor dedirten filmdir. dönemdeki savaş ve almanya ingilitere arasındaki çekişmeyi de sergilemiş filmdir. bilimin her alanda ne kadar önemli ve etkili olduğunu bize göstermiştir. einstein'in deli olduğunu düşünüp saçmalayanlara da güzel bir şekilde anlatmıştır olayı aslını. ayrıca masa örtüsüne ekmek atıp güneş olarak düşündükleri bölümde beni evren hakkında değişik düşüncelere sevk etmiştir.
2008 yapımı einstein ile eddington'ın hayatlarının nasıl kesiştiğini anlatan film. fizikle çok ilgim olmadığı için sıkılmayı bekleyerek izledim ama beni şaşırttı. film gerçekten güzeldi, üstelik fizik konularını çok ayrıntıya girmeden benim bile anlayabileceğim bir dilde anlatıyor. bu arada einstein tam rakı sofrası kurulacak adam çıktı.
2008 yapımı ve tüm fizik bölümü öğrencilerinin izlemesi gereken bir filmdir.
başka bölümlerdeki öğrencilerin de izlemesi gereken güzel filmdir.
(bkz: izleyin izlettirin)
astrofizik kuramlarına meraklı olanları cezbedecek, mest edecek bir yapım. fizikle ilgilenmeyenlerin de cok keyif alacagini dusunuyorum. Kesinlikle izlenmeli. değeri bilinemeyen filmlerden kanımca.
bilimin dahi ulusların çıkarları doğrultusunda kullanıldığı acı gerçeğine vurgu yapan filmdir. neyseki einstein ve eddington birlikteliği bu şaçmalığı ters düz etmiştir.
eddington olmasa einstein bu kadar ünlü olamayacakmış tamam anladık dedirten film; bunun yanı sıra einstein'n meşhur fotoğrafınında hikayesi çok hoş olmuş. (bkz: )http://www.google.com.tr/...=0CEMQ9QEwBA&dur=1189
fizikten pek hoşlanmayan beni bile etkileyen film. oyunculuklar iyi. müzikler biraz eksik geldi sanki. kesinlikle tavsiye edebileceğim bir film. a beautiful mind, good will hunting tarzı filmler kategorisinde benim için. geç oldu ama listeme eklendi.

--spoiler--

einstein ile eddington'un finaldeki karşılaşmaları çok sıcaktı gerçekten. sanki yıllardır birbirini tanıyormuşta yeni tanışmışlar gibi.. einstein'ın meşhur dil çıkarma olayına ışık tutmuş.

--spoiler--
Kılı kırk yararak, seneler süren çalışmalarla bilimin nasıl zorlu bir yol izlediğini anlatan film. Bize göre önemsiz bir bilgiye ulaşmak için nasıl emek harcandığının kanıtı. izlenirlik bakımından da oldukça doyurucu.

filmdeki dil çıkarma hadisesi doğru olmamış, sanırım bilerek filme renk katsın diye yapılmış. e o kadar da olsun.
ayrıntısı : (#23198549)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar