bugün

ev için yapılan masrafa hiç bir şey demem ama düğün masrafı tam bir görgüsüzlüktür. ve genelde bu gelinin isteği üzerine olur.
Ama askom ben dgn istmyrm diyerek kandiran kiz;
is ciddiye binince en kezbanina baglandigi gozlerimle gordum.

Yeni dugun yapan arkadasim var. Surekli is yerinde mesai de.

- ismail olm burada gebericeksin neyin var?
+ yeni evlendim biliyorsun borc 100 bine yakin.
- mutlu musun ismail?
o paraya öküz bile alınmaz, bildiğin çiftlik kurarsın yoluna bakarsın.
evlilik öncesi son masraftır. cumartesi günü müstakbel eşimin evinde gerçekleşen nişanımız için yaklaşık yirmi bin tl harcadım. daha bunun eşyası, altını, gelinliği, düğünü falanı filanı var. allah'tan evim var da onu düşünmüyorum. şimdilik tek tesellim bu.
gereksiz ve saçma birazcık aklı olan sade bir nikahtan yana kullanır hele bu devirde sonra gençler borç altında eziliyor bir çocuk yapalım deseler 5-6 yılı geçiyor ondan sonra ver elini sorunlar.
gereksiz masraf daha iyi şekilde kullanılır o para gezin kardesim o parayla.
Abartılmadığı müddetçe gerekli olan masraftır. Ancak abartılmadığı müddetçe.

Düğün yapmayıp evlenen arkadaşlarımın sonrasında hep çok içinde kaldı. Bir günlük masraf yiaa diye düşünmeyin. Manevi yönü göze alınırsa değecek bir masraf ancak abartılmadığı sürece.

Abartmayın.

Nişana 20000 harcamak nedir? Biz teyzem için kendi bahçemizde toplam 2500 tl gibi bir ücrete(kıyafetler ve bohçalar da içinde) yapmıştık. Her şey harika olmuştu. Hiçbir şey kısıtlı da değildi.
Karşı taraf ise takılar için yine çok masraf etmemişti.
Toplam düğün masrafı bile iki ayrı düğün olmasına rağmen 25 bulmadı.

Abartmayın.
Gereksizdir o Para ile balayi dahada uzatilabilir.
damadı iğdiş eden masraflar bütünüdür.
- ama askom ilk defa evleniyorum o, bu, su, onlar, bunlar, sunlar olmasin mi?

Biz 4.yu aliyoruz sanki. Gereksiz asiri gereksiz gelir.

Not: dugun istemeyen kizlar kips.
tamamına yakınını erkeklere girdiği için kadınlar açısından umursanmayan masraf türüdür. aklı olan adam hayatta bu devirde evlenmez.
Valla aga en iyisi kemal Sunal'ın salako filmindeki gibi kız kaçırmak

Düğün nişan söz bayaa masraf.

iki taraf birbirini seviyorsa ne gerek var düğüne

iki tane gerizekali akraba limonata içecek bozuk pasta yiyecek diye masraf yapılmaz...
Benim arkadaş evlendi. Kız dedi ki ne yapacam o kadar altını? Evimiz işimiz aşımız olsun yeter. Düğünü de iki kalabalık aile olmasına rağmen boş bir arsada yaptılar. Bol bol oynayıp halay çektiler. Daha nolsun yani? Herkese böyle aşk dolu evlilikler lazım.
Bir diğer arkadaşım da diyarbakırlı. Kız o kadar şey istemiş ki sanki gayrimenkül satın alıyor. Hiç aşk sevgi ve düşünce yok.
erkeklerin götüne giren bir başka kazaktır. babasının evinde çaydanlık görmemiş kız kalkmış bütün eşyaları sıfır istiyor.
görsel