bugün

Öğrencilerin ucuz vazgeçilmez öğle yemeğidir.
odun ateşi karşısında yapılan kebap türü.
cag kebabının dik olanı.

görsel
Dönerse senindir dönmezse neyindir.
görsel
ilk örneklerine MS. 4. Yüzyılda Hunlarda rastlayabileceğimiz et pişirme yöntemi. Bu ilk Türk toplulukları etrafını taşla çevirdikleri bir ateşin üstünde basitçe tahta çubuklara taktıkları etleri piştikçe çakılarıyla kesip yiyorlardı.

Evliya çelebi ise meşhur seyahatnamesinde 17. Yüzyılda Kırım tatarlarının zerzevatla terbiye ettiği etleri toy gecelerinde pişirip konuklara ikram ettiklerinden bahsetmiştir.

Bilinen ilk döner fotoğrafı ise James Robertson tarafından 1855 yılında istanbul’da çekilmiştir.görsel

Her ne kadar Kastamonulu Hamdi usta ve Bursalı iskender 1800’lü yılların sonuna doğru döneri(dik olarak pişirildiği şekliyle) kendilerinin icat ettiğini iddia etseler de açıkçası resmî vesikalar buna pek ihtimal vermiyor. Şüphesiz ki döner kendilerinin iddia ettiği tarihten en az yarım asır evvel dahi Anadolu’da çarşı, Pazar yerlerinde pişirilip satılıyordu.

Bir de dönerin kuzeydoğu anadolu’da(Erzurum, Artvin, Gümüşhane) yatay olarak pişirilen versiyonu var ki biz buna cağ kebap diyoruz(ce peltek söylenir ve cağ gürcüce şiş demektir)

Dönerin yurt dışına açılması ise 1968 yılı itibariyle Almanya’daki gurbetçiler eliyle olmuştur. Kendi yöresel festivallerinde döner yapan gurbetçilerimiz Almanya’da ilk döner restoranını 1971 yılında açmıştır.

Avrupalıların alışkın olmadığı Bu yeni Türk fast food’u yurtdışında çok sevilmiş hatta araplar(şavurma), yunanlar(gyros) ve Meksikalılar(taco) tarafından taklit edilmiş benzerleri üretilmeye başlanmıştır. Bugün dahi Almanya’da mc donalds ve burger king gibi dünya devi zincir fast food restoranları 1000 metreden daha yakın bir noktada dönerci varsa franchise vermemektedir.
Gün itibariyle annemin tencerede tahta kaşıkla döndürülerek pişen tavuk dönerini yeniş bulunuyorum.
Dışarıda köşe başında satılan ne idüğü belirsiz kalitesiz kebap türevlerinden çok daha lezzetli ve sağlıklı bir şey yemiş bulunuyorum.
Otomatik makineler tarafından kesilen dönerler

Saç ekiminde olduğu gibi Tıp biliminin birçok alanında kullanılmaktadır. Sağlıklı ve transfer edilebilir kıl köklerinin saçsız alana nakledilmesi işlemi olarak tanımlanacak saç ekiminde döner bölgenin anlamı ise saçsız alana transfer edilecek saç köklerinin bulunduğu bölgedir.
görsel

As bayrakları as.
efsane türk mutfağına ait yemek. kolayla yenildiği zaman muhteşem tat oluşturuluyor.
iki porsiyonu bana mısın demeden yerim.. iskender’de 1,5 olur tabi.
Severse döner , elbet bir gün döner , yaprak döner.
görsel
görsel
görsel

iştahımı açan foto.
istanbul'da güzel yapan yer görmedim. malzemesi eksik, 100 gram diyorlar 50 gram veriyorlar.

avrupa ülkelerindeki dönerciler daha güzel yapıyor ve bol koyuyorlar döneri.
Hazır gıdaları çok tüketmesekte, pandemide kullandığım ve lezzet ve hijyen açısından güvenerek tükettiğim ürünlerin sayfasını sizinle paylaşıyorum.
kaynak:https://ersanet.com.tr/
türkçe kelimedir almanlar da aynen böyle yazar. türkçe'den almanca'ya geçmiş bir kelime.
dönet deseler daha yaratıcı olabilirlermiş halbuki. ehehehe.
Gece hayali kurulabilecek en güzel şey.
Aaa bak döneri nerede yiyeceksin bülüyoomusunnn?
En sevdiğim sokak lezzeti. Genelde dışarıda satılan şeyleri evde yapmayı severim ama döner öyle değil. Yerinde yenilmesi makbul.
Off sahur yapmaya öyle alışmışım kii başlığı görünce aciktigimi hissettim..
görsel
kesilen yerlerin altı iyi bişmiyor sevmiyorum.