bugün

Ramazanda bol bol yapılması elzem olan ibadet.
içten samimi bir şekilde yapıldığında gerçekten insanı "en çok" ferahlatan şey.

Bazen hafiflediğinizi hissedersiniz, yalnız olmadığınızı, bir dinleyen olduğuna dogmatik inançlardan öte bir his duyarsınız.

Belki kimisine göre psikolojik. Insanın içinde kendi kendine yarattığı bir durum. Belki inanmak istediğimiz bir yanılgı.

Her neyse ne ferahlatıyor mu? Evet.
Bana göre elbet var bir duyan, işiten, ferahlatan.
Eğer inanıyorsanız terapidir.
bana biraz götlük gibi geliyor.

dara düştüm allahım yardım, hasta oldum allahım yardım, işler bozuk allahım yardım. hiç allahım bugün nasılsınız nasıl gidiyor falan demek yok. rabbena hepbana istemek hep. birde götü zora girince çaresiz hissedince sığınmak duaya sorunlar çözülsün engeller kalksın istemek. hasta olunca iyileştir beni allahım. yasta olunca acımı dindir allahım.

çok evvelden reddettim. aciz işi.
Vicdan rahatlatan ve güven duyabileceğimiz tek kapıya olan bağlılık tazeleme eylemi. Bundandır ki insan dua ettikten sonra huzur bulur. Rabbime sonsuz şükürler olsun.
ben ki 4 yıl kadar öncesinde sürekli olmasa da arada; bazen haftanın çoğu günü namaz kılardım, aynı zamanda öğrenmiş olmak için. ve her namaz sonrasında, kısa da olsa dua ederdim. yalnız arzuladığım kimi şeyler adına namaz sonrası edilen duanın işe yaradığını görmüştüm birkaç defa; buna bir iş için gerekeni yapmış olmak mı dersiniz ne derseniz diyin..
onun dışında dua eden bir kimse olmadım hayatım boyunca, istisnaen özel gün ve geceler dışında.
dünyada hastalık, yokluk, imkansızlık vs. sıkıntılarla boğuşan pek çok insan var. dua denilen şey etkili olsaydı onlar deva bulurdu diyorum ben.
En son ne zaman biseylerden kaçıpta bu yönteme sığındım hatırlamıyorum.

Fakat bildiğim bişey var ki dua etmeyeli epey oldu.

Belkide hayatım bu yüzden boktan bir şekilde ilerliyordur kim bilir..
Güzeldir ama Olmayacak duaya amin denmez diye bir laf var. Beş on kere deniyorsun sonra kendi ettiğin duaya kendin bile inanmayıp artık amin diyorsun. içinden de koca bir yapacak bir şey yok geçiyor.

Edit burda aslında gerçekten de yapacak hiçbir şeyin olmamasını kastettim. imkansızın duası olmaz ki.
kendi talihini çağırmaktır, gönlünü en yüceye açmaktır, isteklerini çekinmeden sıralamaktır, kaderini güzelleştirmektir, hayırlısı için beklemektir, günahlardan arınmaktır, doğruya yaklaşmaktır, ruhunu iyileştirmektir, yalnızlığını bereketlendirmektir, rotanı belirlemektir, en güzel terapidir dua.
4 yaşındaki Kızımla gezmek için kiliseye girdik.

Burada ne yapılır dedi.
Dua edilir dedim.
Nasıl edilir dedi.
Aç ellerini istediğin şeyleri söyle dedim.
Çok oyuncağım olsun, kabarık tütüm olsun, annem bana oje sürsün... Diye başladı duaya.

O kadar içten istedi ki, oje süresim geldi.

Dindar bir insan değilim.
Duanın da dinler üzeri bir şey olduğunu düşünüyorum. Elde ettiğim her şeye minnet ederim, istediğim her şeyi çok içten isterim.
Tertemiz bir ihlasla yapılırsa, yalnız yürüdüğünüzü düşündüğünüz yolda, arkanızda yürüyen orduların ayak seslerini duyabilirsiniz.
Yürekten hissedilip edildiğinde yolunuzu açar.
mükemmel bir şeydir. rahatlatır.
Allümina gobelek hutenbeg. Amin.
Elimizde olanlarla elde edemeyeceğiz şeyleri, dua yoluyla isteriz yaratıcıdan. Lütfu da hoştur kahrı da!
bir haltı degiştirmeyen olay.
Her zaman içimden gerçekleştirdiğim bir eylemdir. Ellerimi kaldırıp dua etmeyi sevmiyorum, yani gösteriş oluyormuş gibi hissediyorum. Dualarım özeldir içimden ederim o yüzden.
ediyoruz etmesine ama yukardaki pek siklemiyo zannımca beni.
sırf dua edebiliyorum, isteyebiliyorum inandığım yaradandan diye bile rahatlayabileceğiniz eylem. dua etmek ile bir şeyler hayatınızda yoluna girer mi bilmiyorum allah bilir ama. dua edebilmek bile nasiplenme ihtimaline bir adımdır. tabii başında söylediğim sırf dua edebiliyorum derken, öyle boşboş beklemek manasında değil. dua edebilmenin dahi nasip olması anlamında. çünkü çok vesvese geliyor insanoğluna. bu vesveseler altında çekilebiliyoruz bu gibi şeylerden. çekilmememiz gereken şeylerden biri de çaba göstermek tabii.
Maneviyat inancı olan, yaradan' ın varlığına inanan ve o büyük gücün, ruhuna ve bedenine iyi geldiğini düşünen insanların yakarış ritüelidir.

Bir çeşit terapidir, arınmadır, detokstur, umut yüklenmedir, motivasyonu arttırma tekniğidir.
Güç, enerji ve sabır isteğidir.
iyi hissettirir.
(Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! furkan suresi 77.

dua insanın acziyetini kabul etmesi ve rabbine yönelmesidir. hazreti peygamber ayakkabınızın bağı kopsa rabbinizden isteyin buyurmuş.

ama bizim baktığımız haram,
yediğimiz haram,
içtiğimiz haram,
cebimizdeki faiz karışığı haram,
ibadetler kusurlu,
tövbe yok... yok yok yok.

duamız nasıl kabul olur bilemiyorum... Anca Allah'ın lütfu ile gibi...
Güzeldir, insan kalbini duyurabiliyorsa. Sağda solda salak salak şeyler söylemler var takmayın.

Hangi büyük günahin içinde olursanız olun, dua etmeyi bırakmayın. Namaz kilmiyorsan, oruç tutmuyorsan bile dua etmekten vazgeçme. Çünkü Allah'ı kandırma şansın yok ki? Aç elini ben senden hayır istiyorum, yardım istiyorum, savaşmak için güç istiyorum, kazanmak için iş istiyorum. Amin. Emin ol kabul olacak. Bunu alışkanlık edin bakalım hayatın bir yılda neler değişecek, sen ne kadar degeseceksin gör.

Ulan Allah adama el açma isteği veriyor, dua etme isteği veriyor, lavugun biri çıkıp, işin düşünce mi ediyorsun. Evet isim düşünce ediyor. Hâşâ Allah'ı da kavramamis bunlar. Belki dua etsin diye işini düşürüyor?
insanı rahatlatan eylem. rahmetli anneannem derdi ki, oğlum dua etmeyi unutma, kabul olmuyor ama diye de asla isyan etme. içinden dua etmek geliyorsa sevin, dua edebiliyorsan bil ki allah seni dinliyordur demişti.
zaman zaman saatlerce süren eylem. zaman zaman da bıktıran bir eylem. bilmiyorum neden, sanırım dua edip sonra da gerçekleşsin diye oturup bekliyoruz ve gerçekleşmiyor ya. işte o an film kopuyor.
yağmur yağarken yapılacaklar listesinde en iyi seçeneklerden biri olan eylemdir. bu eylem ile birlikte yağmurun, daha doğrusu durmadan yağan yaz yağmurunun rahatlatma psikolojisi yüksektir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar