bugün

geceleri kapatın, nasıl olsa sıcacık yataktasın.
açıp kapa yapmayın, sabit bir sıcaklıkta kalsın daima öylelikle ısıtmak için çok enerji harcamamış olur ve ev daima sıcacık kalır, dereceyi yükseltmek ya da düşürmek kapatıp tekrar açmaktan daha mantıklıdır, tasarrufludur.
ocak ve sıcak su haricinde kullanmamak iyi fikirdir.

neyle ısınacağız dersen de valla en iyi çözüm ne ben de bilmiyorum.

aslında biliyorum da henüz uygulaması doğal gazdan daha pahalı şimdilik. ama uzun vadede daha pratik ve kesin çözüm olan güneş enerjisiyle ısınma ve elektrik üretmek geleceğin yatırımı olarak görüünüyor.

doğal gaz out güneş enerjisi in diyebiliriz kısa vadede.
Evde olmadığınız zaman "dur şu doğal gazı açayım da eve gelince sıcak olsun" demeyin.
Eve gelince açın.
Yakmayın.
Yakmayın. Battaniyeye sarının.
kombiyi kapatın.
izolasyon. yalıtım. mantolama. köpük. gaz beton. su geçirmez dış cephe boyası.
Merkezi sistem ısıtması olan bir siteye taşının. Veya binayı mantolama da yaptırabilirsiniz.
evinizin yalıtımı iyi olsun.

kendi yalıtımınız da iyi olsun. kalın giyin falan işte.

mümkünse eviniz 2 daire arası olsun. altta üstte daire olsun. onların sıcaklığı sizin daireyi de etkileyecek.

gerekmedikce cam pencere açmayın.

azami düzeyde ossurun. hem içiniz ısınsın hem odanız.
kullanmadığın odanın peteğini kapalı hale getirmelisin ve daha sonra kombi ayarını düşük seviyede ay boyunca değiştirmeden yakınız.

bir yükseltip bir alçaltırsanız yüksek tutarlar ile karşılaşırsınız.
Duvar ile petek arasına alüminyum levha yerleştirin.

Perdeyi peteğin üzerini kapatacak şekilde bırakmayın.

Soğuk gelen yalıtımsız cam kenarında petek varsa o peteği kapatın, iptal edin odayı. Kombi o ısı için kendini paralayacaktır.
Polar pijama & battaniye & bolca sıcak içecekler..
Doğalgazı yakmayacaksın elektrikli soba kullanacaksın bence doğalgaz faturası az gelir.
saç kurutma makinası.
aç-kapat yapmayın. evde olmadığınız zaman derecesini düşürün yeter. aç-kapa yaptığınızda kombinin devreye girmesi, boruların ısınması falan filan daha çok yakar.
Ev yalıtımlı, cephesi güney, alt ve üst komşu olacak yoksa yakar kardeşim. Yapabileceğiniz tek işe yarar şey kullanmadığınız odaların peteklerini kapatmak olur.
ev içindeki nem seviyesine dikkat edin, çok nem daha da soğuk hissettirir.
izolasyon yaptırın. %40 kazanç sağladığı söylenmekte.
bütün odaların peteklerini orta ayarda açabilirsiniz.
her daireden 3-5 bin toplayip izolasyon yaptirin yazin serin kisin sicak oturun gazida cok yakmazsiniz zaten bitti gitti.
doğalgaz sobası kullanırsan az fatura ödersin. sıcak su içinde doğalğazlı şohben kullanman.
önemli tavsiyelerdir.

öncelikle evinizde herhangi bir ısıtma tertibatı yoksa ve yeni yaptıracaksanız şu hususlara dikkat edin.

1)kullanacağınız kombi ya da kazan yoğuşmalı olmalı.
a)bu yoğuşmalı cihazları seçerken %105 verim ve üzeri cihazları seçiniz.
b)yoğuşmalı adı altında satılan "yarı yoğuşmalı" cihazlardan uzak durunux. bunların verimleri yüzde 100'ü geçmez.

2)kalorifer tesisatını mobil sistem veya yerden ısıtma olarak döşetiniz.

3)radyatörlü kalorifer tesisatı döşetiyorsanız radyatör girişlerini ters bağlantılı(serpantin) yaptırınız.

4)radyatörlerin girişlerine termostatik vana taktırınız.

5)dış hava sensörü ve oda termostatı gibi yardımcı aksesuarlar taktırınız.
---------

şimdi diyelim ki yeni yaptırmıyorsunuz, mevcut sisteminiz var.

o zaman iyi dinleyin.

1)mevcut kombi tesisatına yumuşak su basın. ve eksilen suyunuzu yine yumuşak su ekleyerek tamamlayın. lakin bu işlemi yaptırmadan evvel sistemi kireç sökücü kimyasal ile temizleyin.

2)mevcut sisteminize termostatik radyatör vanaları takın.

3)evde olmasanız bile kombiyi kısıkta çalıştırın.

4)kullanmadığınız odanın radyatörünü kapatın.

5)termostatik vana taktıramıyorsanız kombiye yakın olan radyatörlerin vanalarını kısın, diğerlerini birer kademe arttırın, böylece ev içindeki radyatör sıcaklıklarını dengeleyin. kalorifer sisteminde dolaşan su, her zaman kolay yolu seçer ve kombiye en yakın radyatörü ısıtır, diğerleri daha az ısınız. böyle yaparak bunu engelleyin.

6)cam ve kapı gibi dışa açılan unsurların izolasyonunu iyi yapın. mümkünse radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhası yerleştirin.

7)evinizdeki nemi kurutacak bir cihaz alın, evde az nemli hava(kuru) olmasını sağlayın.

8)evin girişindeki doğalgaz vanasını 1/4 tur kısın.

9)kombi bakımınızı yaptırın, ya da kendiniz yapın. kombi bakımı dediğiniz şey zaten kombinin altındaki iki tane filtreyi söküp temizlemek, biz ingiliz anahtarı ile kolayca yapabilirsiniz. zaten 1 numaralı maddeyi yaptığınızda artık buna gerek de kalmayacaktır.

10)radyatörlerinizin havasını alın.

11)bunları yaptıktan sonra bana da bir "allah razı olsun" deyin artık.
Kat kaliroferi der geçerim. 9 ay yanıyor bu. 1350 1500 kömür parası veriyorum yetiyor. Her gün her saat yanıyor. Sabahın köründe kalkıp yakma derdi yok. Termosifon da takılırsa eve tamamdır kaliroferin sıcak suyunda eve dağıtır banyo Mutfak her yerde kullanır.
hiç uğraşmayın şimdi hasta falan olduktan sonra iyice zarara girersiniz.