bugün

uygun şartlarda pişirildiğinde tadından yenmez. hele sosisin hardal ile muhteşem buluşması yok mu...

domuz etine karşı olanlar keşke tecavüzlere, hırsızlıklara ve türevlerine karşı katı olsalar eminim daha keyifli olurdu bu ülke..
kendi pisliğini yiyen hayvanın etidir fazlası değil.
abartıldığı kadar güzel değil. eskiden yemiştim diğer etlere göre biraz daha besleyici.
normal etten pek bir farki yoktur. hatta breakfast a veya hamburgerlere konan bacon cok lezzetlidir.
Tadı insan etine en çok benzeyen et olduğu söylenir.
domuzdan elde edilen et ürünü. ingilizcesi pig meat değil " pork"tur. bizdeki pastırmaya çok benzer bacon bu etten yapılır.
özellikle avrupa daki türkler içinde, her naneyi yiyip, fakat domuz eti yemeyip islam'ın tüm vecibelerini yerine getirdiğini sanan bi güruh var.
içki içer -bünyem alışmış der, üç kağıtcılık yapar -napalım geçimin yolu yok der, zina yapar -vücudun ihtiyacı der, namaz kılmaz -vaktim yok der, oruç tutmaz -sağlık sorunum var der, elindeki eroları bozdurup türkiye bankalarına faize yatırır -ne yapalım paramız değermi kaybetsin der. ammaaa "domuz eti yirsen cehenneme giden hafız" düsturunu asla aklından çıkarmaz.

geçenlerde düsseldorf yakınlarında, yozgatlı bi dayı ile aramızda geçen diyalogun sonunda dayının ettiği lafı aynen yazıyorum.

"gırh yıl alamanyada galdım 3 yıl çalıştım barnağımın biri goptu daha çalışmadım, işsizlik maaşına bağlandım 79'dan beri gavurun parasını yidim yiyomda, yetmişiki milletin garısıynan yattım, yeri geldi ayıh yeri geldi sarhoş gezdim amma heç domuz eti yimedim."

ne büyük adamsın a. q. o kadar boku yedin bide domuz eti yede tam olsun.
işin garibi Ne Hz. Meryem ne de Hz. isa ve Hz.Yahya domuz eti yemezken neden hrsitiyanlar domuz eti yer romalılar gibi. Hristiyanlık yahudiliğin harici kolu gibi bir şey zaten Hz. isa hayatında kilisede vaaz vermemiş buda garip.
Eşek hoşaftan ne anlar. Domuz salamlı yumurta yaptım yicem
yurt dışına iki haftalığına eğitime gittiğimizde "halal food" isteyip yanına şarap-bira isteyen arkadaşım geldi aklıma.

evet hayatında hiç namaz kılmamış, hiç oruç tutmamış, zinayı normal bir durum gibi karşılayan, sabah kahvaltısında dahi içki içen var özellikle avrupa'da yaşayan türklerde ya da avrupa'ya birkaç haftalığına giden türklerde bile (bizzat gördüm); ama domuz etine yaklaşımı oldukça sert bu insanların.

ilk başta bana da garip geldi bu durum ama...bizim de çok çelişkilerimiz yok mu...mesela tesettürlü değilim, kısa giyebiliyorum, islam'ın kadına farz kıldığı örtü ibadetini yapmıyorum. ama dini vecibelerimi aksatmıyorum, sadaka-zekat gibi ibadetlere oldukça dikkat ediyorum. bunun yanı sıra hayatımda hiç içki, sigara, nargile içmedim. bir sefer bile...

bir insan bir günahı işledi bir harama karıştı diye diğerini de yapabilir diye düşünmüyorum. her birimizde diğerine çelişki/tutarsızlık gelen durumlar var çünkü.

bildiğim tek şey...kokusu inanılmaz kötü. biz de mangal yapıldığı zaman kokuyu aldığımızda "oh mis gibi mangal kokusu" deriz ya öyle bir koku asla olamaz zaten. yanından bile geçemez. 2-3 gün benim midem çok kötü bulanmıştı yurt dışında ilk günlerde, istifra ettiğim zaman çok oldu, hele yürürken lokantanın birinde dışarıda domuz şeklinde dönerek kızaran hayvanı görünce mide bulantım nirvanaya ulaştı. daha önce yurt dışında çok ülke görmüş bir arkadaşımız bir kere bilmeden ağzına domuz eti almış ve "çiğniyorum çiğniyorum iğrenç bir şey, ne olduğunu bilmiyordum, sonra biri domuz eti deyince çıkardım aniden" dedi. çok yağlıymış, çiğnemesi ve sindirmesi çok zormuş. bununla birlikte sağlıksız olduğu için yemeyen gayrimüslimler de varmış zaten.

bizimle beraber yahudilerde de haram domuz eti zaten. yurt dışında bu yüzden hep türk lokantalarına gittim. oldukça da fazlaydı zaten türk lokantaları. hem türkçe konuşan bir esnaf görmek insanı o an mutlu ediyor.
Kendi yarattığın domuzları neden sevmememizi istiyorsun tanrım. Belkide onları sevdiği için onları kesmememizi istemiyordur. Aman uydurma zaten. Ben evcil hayvanım olarak bir domuz istiyorum. Nasolsa kendi bokunu yiyor bana sorun çıkarmaz heralde. Minnak ve pembe olanlarından istiyorum.
kıskançlığı alıyorsa uğruna hasta olmayı göze alarak yemek istediğim hede.
--spoiler--

Domuz eti satarken yakalanan kasap, yetkilileri göreve çağırdı
 14:48 20 Eylül 2016
Aydın’da kaçak domuz kesip piyasaya sürerken yakalanan ve defalarca hakkında bu yönde yasal işlem yapılan C.C. isimli kasap sosyal paylaşım sitesi hesabından yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerini ve valiliği göreve davet ederek kendisinden domuz eti aldığını iddia ettiği kişi ve firmanın ismini ifşa etti.
http://www.sozcu.com.tr/2...i-goreve-cagirdi-1401290/
--spoiler--
tikilerin yedim diye hava attığı,yiyerek modernlik kastığı haram et.
Dünya sağlık standartlarınca en sağlıksız yiyeceklerin başında geliyor.
domuz eti sevenlere köpek eti önererek tartışmaya dahil olacağım et türü.

zira köpek eti hem daha leziz hem daha marjinal, hem belki de daha günahtır, abanın.
Migrosun tansaşı almasıyla birlikte alanını genişletip hunharca sattığı helal olmayan et türevi.
Bulgaristan'da yenilen ve çokça tüketilen bir ettir. Dana etinden daha çok tüketildiğini söyleyebilirim. Özellikle kebapçe (bulgaristana özel köfteler) içerisinde kullanılır ve her giden mutlaka tatmıştır. Büyük marketlerden et vb. alırken çeşitlerini sorun çünkü dana etinden farkı yok denecek kadar azdır, dışarıdan anlamanız biraz zor. Bazı cipslerin içerisinde de bacon (tütsü edilmiş domuz eti) mevcuttur. Biftekli diye alırsanız çöpe falan atarsınız dikkat edin *

Not: kültürel bilgi olsun diye yazıyorum, aklınızda bulunsun yolunuz düşer belki
Hayatında hiç yememiş insanların bir anda favori yiyeceği olan gayrimüslim gıdası anladık kardeşim inanmıyosun ve domuz eti yiyosun e bundan bize ne biz dana pirzola sucuk kanat falan mangal yapıyoruz etrafa yayıyormuyuz?
comarsavar.
fazla yağlı ve ağır bir kokusu varsa yiyemeyeceğim ettir. karaciğer yağlanması var bende.

edit: ayrıca protein değeri çok düşük olduğu için tercih etmem mümkün görünmüyor.
islam dininde yenmesi haram olan, aynı zamanda sağlık açısından yemesi sıkıntılı et türü.
(bkz: iğrenç)
iyi pişirilirse oldukça lezzetli ettir.
Tadmadığım, tadını hiç merak etmediğim, etmeyeceğimdir.
"Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen... hayvanlar sizin için haram kılınmıştır." (Mâide, 5/3)
güncel Önemli Başlıklar