bugün

efendim çok naçizane şu şehri istanbul' da dolmuş hatlarının çoğunluğu yurdumuzun güzide doğu kentlerinden gelen insanlar tarafından işletilmektedir. misal ben yakacık kadıköy arasında çalışan minübüslere ne zaman binsem şoförün konuşmasını anlamak için bir hayli çaba sarfederim. ama diğer insanlar gibi adama para uzatrken de tiksinmem. ne lan o parmaklarının ucuyla değmeden 1 lira vermeye çalışmalar. sanki haspam ip üzerinde cambazlık şampiyonu. onu geçtim böyle ıykk vıykk gibi tiksinmiş bakışlar, bu adam ne biçim konuşuyor türkçe konuşsana lan öfke nöbetleri. la dingil şuursuz adam zaten farklı bir kültürden gelmiş istanbula yabancılık çekiyor onu geçtim belki de geldiği yerde köyünden hiç çıkmamış kadın bile görmemiş. şimdi ne suçu var bu şoför arkadaşın. tasası sana mı düştü lan terbiyesiz karı. gel de ifrit olma. önce saygı.
(bkz: dolmus soforlerine baba diyen suursuzlar) *
(bkz: bütün dolmuş şöförleri çiçektir)
(bkz: ve çiçekler su ister)
bu tanım otobüs şoförleri hatta çoğu şoför camiası için de geçerlidir. la adamlar sabahın bir köründen gecenin bilmem kaçına kadar direksiyon sallasın sen gel artistlik yap adama. otobüs şoförü kabaymış da sakallarını kesmemiş te eylem yapmış da yavaş gitmiş de durakta fazla beklememiş de la geç direksiyon başına birgün sabah akşam ring at şu istanbulda o zaman görürüm seni. oturduğun ön sıradan ahkam kesmek kolay akbil çocuğu seni.
orhan abi ve müslüm babanın yıkılmayan tek kalesinin azimli ve cengaver muhafızları...
acınması gereken şuursuzlardır.. zira sözlüğü de görmesi gerekir bu kişilerin, dolmuş şoförü kadar olamayanlar var...
dolmuş şoförlerinin de bir gururu olduğunu unutan insanlardır.