bugün

Genelde komedi dizilerinde rastlanan sinir bozucu olaydır. 2000li yılların başlarından itibaren türeyen bu saçmalık sinirimi acaip bozmaktadır. Her kelimenin ardından verilen, yarılma, kopma, geberme v.s. efektlere lanet ediyorum. En aptal ve saçma sözlere arkadan 20 kişinin gülmekten gebermesi çok yapmacık geliyor.
efsane dizi friends'te de kullanılmıştır gayette hoş olmuştur cici olmuştur.
izleyicilerine gerizekalı muamelesi yapmaktan başka birşey değildir. "oğlum siz o kadar gerizekalısınızki, nerede espri olduğunu anlayamayacağınız için biz dizi içine gülme efektleri koyduk" der gibi.
aşkım aşkım isimli dizide bu olayın abartıldığı gayet açıktır. ulan her kelimeden sonra gülünür mü?
her an bir tarafları yırtılacakmış gibi hissetmeme yol açan efektir.
sinir bozucudur..
nerde gülüceğimi ben bilecek zekaya sahipken o gülme efekti niyedir arkadaş?!.
bazen o kadar itici olmaz.
(bkz: how i met your mother)
çok sinir bozucu, adeta dizi izlemeyi zehir eden, izleyiciyi salak yerine koyan, burada güleceksin bak biz espri yaptık burda diye gözüne sokan gereksiz efektler..
dandik sit comlarda her replikten sonra koyarlar bu efektleri. biz yaptığımız esprilerle güldüremiyoruz bari bu efekt güldürsün insanları diye düşünüyorlar herhalde.

(bkz: gülme efekti ni duyunca gülen insan)
izleyicide 'sen aptalsın, nerde güleceğini biz sana söyleriz' duygusu yaratan sinir bozucu durum.
"Burda gülünecekti..aha burda gülün bak espri koyduk..Gülmüyosanız sorun sizde bak herkes gülüyo..Neden gülmüyon lan deyyus o kadar kıçımızı yırttık bunu çekerken" manalarını içinde bulunduran efekttir.
herhangi bir dizide 100 adet gülme efektinden sadece 5 tanesi gerçekten doğru* yerdedir. kalan 95 tanesi aslında komik olmayan yerleri komik-miş- gibi göstermek için yerleştirilmiştir.

(bkz: çocuklar duymasın)
dizi komik'se alt yapıyı hafiften doldurur ve pek anlaşılmaz. (bkz: avrupa yakası)

dizi vasat'sa adamı deli eder. (bkz: haneler)
(bkz: avrupa yakası)
genellikle komik olmayan diyalogları komikmiş gibi gösterme çabası içinde sığınılan efekt..
ota boka, her türlü vaziyete direkt uygulanan efekt. normal yüz ifadesinde, ufacık temasta bile yardırıcı bir hava yaratıyormuş gibi hemen kahkaha senfonisi devreye girer.
izleyenlere " efekt olmazsa nerede güleceklerini bilmez ot gibi izlerler. " muamelesi yapılan efektlerdir.
sit comlarda ortaya çıkan ''espri yaptık hadi şimdi gülüyoruz'' mesajı verilmeye çalışılan olaydır.
Yapmacık.
bugüne kadar sadece how i met your mother'da itici olmayan efektlerdir. türk dizilerinde boku çıkarılır.
gülme efektlerinin güldürmemesi. güldürmüyor abicim. o efekti duyduktan sonra da gülesim gelmiyor. sanki ''siz malsınız, burada gülmeniz gerekiyor demek istermiş gibi.'' ne gerek var. eklemeyin şunları, tiksiniyorum yemin ederim.

(bkz: bir günah keçisi olarak uludağ sözlük)
(bkz: iyi ki sen varsın sözlük)
Sinir bozucu direktifleridir ben gülemiyor muyum kardeşim? hayır yani allah allah atarlandım sanırım.